Gâlcă, nemulțumit doar de lipsa de luciditate la finalizare: „Puteam învinge confortabil”. Ce își reproșează tehnicianul

Formația Steaua București a fost învinsă, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), de echipa ucraineană Dinamo Kiev, și a ratat calificarea în 16-imile de finală ale Ligii Europa, încheind grupa J pe locul 3.
Gâlcă, nemulțumit doar de lipsa de luciditate la finalizare: "Puteam învinge confortabil". Ce își reproșează tehnicianul

Formația Steaua București a fost învinsă, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), de echipa ucraineană Dinamo Kiev, și a ratat calificarea în 16-imile de finală ale Ligii Europa, terminând grupa J pe locul 3.

La final, Gâlcă a făcut o analiză la cald a partidei de pe Național Arena, și s-a declarat dezamăgit de lipsa de consistență a echipei în fața porții. Deși roș-albaștrii și-au creat multe ocazii, din nou a lipsit luciditatea.

Am avut momente destul de bune, dar nu le-am concretizat. Fotbalul se joacă pe goluri, dacă nu fructifici ocaziile asta se întâmplă. Puteam învinge cu un scor confortabil, chiar dacă am jucat împotriva unei echipe bune„, a spus Gâlcă, la DigiSport.

Chiar dacă o victorie azi ar fi însemnat calificarea, Gâlcă spune că analiza campaniei europene trebuie să fie mai profundă. Echipa a jucat bine și la Kiev și în Danemarca, dar rezultatele au fost dezamăgitoare. În aceste condiții, era greu să te califici în primăvara europeană, crede tehnicianul.

Nu am avut luciditate. A fost o încărcătură mare, dar nu azi s-a pierdut calificarea. Și în turul cu Dinamo Kiev puteam obține mai mult și la Aalborg„, a spus antrenorul.

Întrebat dacă își reproșează ceva în pregătirea meciului, tehnicianul a spus, fără ezitări: „Am început cu doi închizători, pentru că știam că au un mijloc foarte puternic. Cred că echipa a răspuns destul de bine, totuși. Îmi reproșez că nu am marcat„.

Caseta meciului

Golurile au fost marcate de Iarmolenko ’71 și Lens ’90+4.

0-1: Sidorciuk a trimis o pasă printre fundașii centrali ai Stelei până la Iarmolenko, care se afla la limita ofsaidului, acesta înscriind cu un șut plasat de la zece metri.

0-2: Lens a primit o pasă din propria jumătate, l-a driblat pe Arlauskis ieșit din poartă și a înscris în poarta goală de la 30 de metri lateral stânga.

Steaua București: Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Filip (Latovlevici ’78) – Prepeliță, Bourceanu (Rusescu ’61) – Chipciu, Sânmărtean, Tănase (Ad. Popa ’78) – Keșeru. Antrenor: Constantin Gâlcă.

Dinamo Kiev: Șovkovski – Gusev, Dragovici, Khacheridi, Burda – Miguel Veloso (Sidorciuk ’65), Ribalka – Iarmolenko, Belhanda (Buialski ’81), Lens – Kraveț (Mbokani ’79). Antrenor: Serghei Rebrov.

Cartonașe galbene: Papp ’45+1 / Dragovici ’26, Miguel Veloso ’52, Burda ’81.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]