Reus, coșmar fără sfârșit. Low: „Accidentarea nu pare gravă”. Verdictul dat de medici: cel puțin o lună de pauză

Marco Reus pare un jucător blestemat. Germanul s-a accidentat din nou, în meciul câștigat de Germania, 2-1 cu Scoția, în preliminariile Euro 2016, și va sta departe de gazon cel puțin o lună.
Reus, coșmar fără sfârșit. Low: "Accidentarea nu pare gravă". Verdictul dat de medici: cel puțin o lună de pauză
  • Marco Reus pare un jucător blestemat. Germanul s-a accidentat din nou, în meciul câștigat de Germania, 2-1 cu Scoția, în preliminariile Euro 2016, și va sta departe de gazon cel puțin o lună.

Considerat de mulți specialiști unul dintre cei mai buni jucători din lume, Marco Reus este în același timp un fotbalist al cărui destin e guvernat de ghinion. În ultimii ani, starul lui Dortmund a suferit mai multe accidentări serioase, care nu i-au permis decât în puține momente să evolueze la nivelul său obișnuit.

Mai mult, înainte de Mondialul câștigat de Germania, mijlocașul ofensiv a fost nevoit să declare forfait, după ce a suferit o ruptură parțială de ligament la gleza stângă la meciul cu Armenia, din 6 iunie. Acum, istoria pare să se repete, deși Joachim Low, selecționerul nemților, declara după partidă că accidentarea nu este una serioasă. „Reus este accidentat. Nu pare la fel de grav ca accidentarea de la meciul cu Armenia, dar trebuie să așteptăm rezultatele testelor„, spunea selecționerul aseară, imediat după meci.


Intrarea lui Mulgrew s-a dovedit una mult prea în forță pentru glezna lui Reus

Doar că optimismul lui Low a fost contrazis de medici, Dortmund anunțând astăzi, pe site-ul oficial, că glezna stângă a lui Reus nu arată deloc bine. În aceste condiții, germanul va fi nevoit să stea departe de gazon cel puțin o lună, lucru care o va afecta fără doar și poate pe formația lui Klopp: Borussia nu îl va avea la dispoziție pentru cel puțin cinci meciuri din Bundesliga, dar și pentru duelurile din Champions League, cu Arsenal și Anderlecht.

16 goluri în 30 de partide a marcat Reus în sezonul trecut pentru Dortmund. Plecarea lui Lewandowski la Bayern l-au transformat pe jucătorul de 25 de ani în principala „gură de tun” pentru ofensiva Borussiei

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]