Acasa » Fotbal Extern » Europa League » Venit, bătut, transferat? Dinamo Zagreb și-a asigurat în proporție mare calificarea, după 3-1 cu Petrolul și are șanse mari să îl transfere pe Latovlevici: „E scump, dar avem nevoie de el. Mai vrem un român”

Venit, bătut, transferat? Dinamo Zagreb și-a asigurat în proporție mare calificarea, după 3-1 cu Petrolul și are șanse mari să îl transfere pe Latovlevici: „E scump, dar avem nevoie de el. Mai vrem un român”

Dinamo Zagreb a plecat din România, joi seară, cu o victorie care îi garantează în proporție mare calificarea în grupele Europa League, dar și cu speranțe în ceea ce privește transferul lui Latovlevici, fotbalist urmărit de mult timp de gruparea croată.
Venit, bătut, transferat? Dinamo Zagreb și-a asigurat în proporție mare calificarea, după 3-1 cu Petrolul și are șanse mari să îl transfere pe Latovlevici: "E scump, dar avem nevoie de el. Mai vrem un român"
  • Dinamo Zagreb a plecat din România, joi seară, cu o victorie care îi garantează în proporție mare calificarea în grupele Europa League, dar și cu speranțe în ceea ce privește transferul lui Latovlevici, fotbalist urmărit de mult timp de gruparea croată.

Dincolo de meciul contra Petrolului (3-1 pentru formația din capitala Croației), deplasarea în România a avut ca scop și discuții cu Steaua în legătură cu transferul lui Latovlevici. Fundașul stânga este în atenția lui Dinamo de mult timp, iar acum tatonările dintre cele două părți par să se fi transformat în negocieri în adevăratul sens al cuvântului.

Apărătorul de 28 de ani are un start de sezon modest, generat, spun unele voci de dorința de a pleca la o formație care să îi asigure un salariu superior. Steaua a ținut la preț, dorind să maximizeze profitul, însă oficialii din Ghencea au înțeles în cele din urmă că „Lato” nu se mai poate concentra exclusiv pe evoluțiile sale, fiind măcinat de faptul că nu prinde un transfer „afară”. În atare condiții, relațiile dintre Steaua și Dinamo Zagreb s-au strâns în ultimele săptămâni, urmând a se ajunge la un numitor comun după returul play-off-ului Ligii Campionilor, de marțea viitoare.

Iminența unei mutări a fost confirmată și de președintele lui Dinamo, Zdravko Mamic, care a dezvăluit că nu doar fundașul campioanei este în atenția lor. Totuși, oficialul a admis că apărătorul de bandă este o prioritate și o decizie în ceea ce îl privește se va lua cât de curând.

Vrem doi jucători din România, dar nu vă voi spune cine este al doilea. Nu știm care este situația lui Latovlevici, Steaua joacă în Champions League și după acest joc vom vedea ce se întâmplă. Îl vrem pe Latovlevici„, a spus oficialul grupării croate, conform digisport.ro, pentru ca apoi să discute și de prețul cerut de Steaua pentru fundașul stânga: „Este scump, dar avem nevoie de acest jucator. Este o soluție bună„.

2,3 milioane de euro e cota lui Latovlevici, conform site-ului de specialitate transfermarkt.de

1 milion de euro este dispusă să plătească Dinamo Zagreb pentru fundașul stânga român

  • Paul Pârvulescu și Alin Toșca sunt cele două variante pe care Gâlcă le are la dispoziție, în eventualitatea despărțirii de Latovlevici

Calificarea nu e jucată

În ceea ce privește partida propriu-zisă de pe OZN Arena, Mammic a recunoscut că a rămas impresionat de publicul ploieștean. În ciuda diferenței de scor, oficialul croat este conștient că Mutu&Co rămân un adversar puternic și periculos. Petrolul și-a creat joi seară o serie de ocazii și, dacă soarta ar fi fost de partea lor, tabela ar fi indicat la final un cu totul alt scor. În aceste condiții, returul nu reprezintă doar un antrenament cu public, e convins președintele lui Dinamo Zagreb.

Nu mă așteptam la un astfel de rezultat, dar sunt foarte, foarte fericit vreau să vă spun. Mulțumesc pentru public, atmosferă. Nu suntem deja calificați, primul meci este fantastic, rezultatul pentru noi este bun, dar trebuie să…Mai e al doilea meci din Zagreb, care nu este încheiat„, a afirmat președintele lui Dinamo Zagreb, Zdravko Mamic.

Dinamo Zagreb – Petrolul se joacă joia viitoare, în capitala Croației

Parteneri
Surpriză uriașă la Roland Garros. O jucătoare poloneză o elimină pe cea 22-a favorită
Mediafax
Ce arată analizele toxicologice în cazul lui Vlad Verdeș, tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl polițist. Martorii spuneau că e posedat!
Cancan.ro
Momentul incredibil în care un scafandru scapă ca prin minune de o balenă care aproape l-a înghiți
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată acum Sânziana Buruiană, după 11 ani de alăptat fără oprire. Care este motivul pentru care nu a stopat procesul: Nu renunțăm momentan
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Râzi cu lacrimi
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Descopera.ro
Pensii mai mici cu 480 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România afectați și care este condiția
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Promotor.ro