Acasa » Alte Sporturi » Auto-Moto » Analiză: Hamilton a trecut pe primul loc în clasamentul piloților, după patru victorii la rând

Analiză: Hamilton a trecut pe primul loc în clasamentul piloților, după patru victorii la rând

Britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes a reușit să urce pe primul loc în clasamentul piloților de Formula 1 după ce s-a impus în patru curse la rând, depășindu-l astfel pe coechipierul său Nico Rosberg.
Analiză: Hamilton a trecut pe primul loc în clasamentul piloților, după patru victorii la rând

Britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes a reușit să urce pe primul loc în clasamentul piloților de Formula 1 după ce s-a impus în patru curse la rând, depășindu-l astfel pe coechipierul său Nico Rosberg.

Ediția 2014 a Campionatului Mondial de Formula 1 și-a consumat, duminică, pe circuitul de la Montmelo, etapa a cincea. Hamilton a câștigat a patra oară consecutiv, o performanță în premieră pentru el, iar Rosberg s-a clasat tot pentru a patra oară la rând pe locul 2. Dominația Mercedes este totală, atât prin prisma faptului că echipa germană a câștigat toate cursele din acest an (în prima etapă s-a impus Rosberg, iar Hamilton a abandonat), cât și prin avansul prin care piloții acestui team trec linia de sosire.

La Marele Premiu al Spaniei, Hamilton și Rosberg au terminat în această ordine pe primele două locuri, urmați la aproximativ 50 de secunde de australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull, sosit al treilea. Hamilton a plecat din ploe-position, a condus în permanență și doar în final a avut ceva emoții cu colegul său, care, având pe monopost pneuri de o compoziție mai moale, s-a apropiat la 0,6 secunde, dar nu a putut sau nu i s-a permis de la boxe să-l întreacă pe britanic.

Echipa Red Bull face progrese în mod constant și pare că este în acest moment cea mai bună dintre urmăritoarele germanilor. Ricciardo a ocupat locul al treilea, aceeași poziție ca la start. Coechipierul său, cvadruplul campion mondial Sebastian Vettel, a fost performerul etapei, după ce s-a clasat în apropierea podiumului deși a plecat de pe locul 15 al grilei. Al zecelea în calificări, Vettel a avut de suportat o penalizare de cinci poziții pentru că a schimbat cutia de viteze a monopostului său. Germanul și-a arătat clasa reușind o cursă de revenire, încheiată pe locul 4.

Ferrari continuă să-și dezamăgească suporterii. Kimi Raikkonen și Fernando Alonso au plecat de pe locul 6, respectiv 7 și nu s-a distins decât prin duelul „fratricid” din final, când spaniolul l-a depășit pe finlandez și a terminat pe locul 6.

Între piloții Red Bull și cei ai scuderiei s-a intercalat finlandezul Valtteri Bottas, pe locul 5. Pe locurile 8-10 s-au clasat în ordine francezul Romain Grosjean (Lotus-Renault), mexicanul Sergio Perez și germanul Nico Hulkenberg (ambii Force India).

Nu au reușit să puncteze pe circuitul din apropierea Barcelonei piloții McLaren-Mercedes, Jenson Button (locul 11) și Kevin Magnusen (locul 12), precum și brazilianul Felipe Massa de la Williams (locul 13).

Astfel, după o cursă în care spectacolul a lipsit aproape în totalitate, Mercedes și-a extins avansul în ambele ierarhii. Hamilton are acum 100 de puncte în clasamentul piloților, Rosberg – 97 de puncte, în timp ce Alonso, cu 49 de puncte, și Vettel, cu 45, sunt la mare distanță.

Mercedes a acumulat 197 de puncte la constructori, fiind urmată de Red Bull cu 84 de puncte și Ferrari cu 66.

Următoarea etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al Principatului Monaco, va avea loc la 25 mai.

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Gabi Tamaș a bătut palma cu Antena 1, după ce a câștigat Survivor 2026. La ce emisiune îl poți vedea alături de Dan Alexa
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro