A ratat debutul la Petrolul. „Nu am făcut un joc excelent” Răzvan Lucescu îl laudă pe Mutu și îl apără pe Zicu

Răzvan Lucescu a ratat debutul la Petrolul, care pierde pași importanți în lupta la titlu. Petrolul a obținut un punct pe finalul meciului cu Astra. Antrenorul "lupilor" a declarat după meci că Mutu a jucat excepțional și l-a apărat pe Zicu, despre care spune că a jucat în media echipei. "Nu a fost un joc excelent al nostru", a spus Lucescu jr
Robert ZANFIR
A ratat debutul la Petrolul. "Nu am făcut un joc excelent" Răzvan Lucescu îl laudă pe Mutu și îl apără pe Zicu

Răzvan Lucescu a ratat debutul la Petrolul, echipă care pierde pași importanți în lupta la titlu. Petrolul a obținut un punct pe finalul meciului cu Astra (1-1). Antrenorul „lupilor” a declarat după meci că Mutu a jucat excepțional și l-a apărat pe Zicu, despre care spune că a jucat în media echipei. „Nu a fost un joc excelent al nostru”, a spus Lucescu jr.

„Trebuie să apreciez organizarea Astrei. Au reușit să pună o presiune mare, au recuperat mingea și au controlat jocul. Ne-am echilibrat pe parcurs și am avut o mare ocazie. Nu au fost spații, Astra e un adversar foarte bun. Am avut acea ocazie imensă a lui Priso. Am început crispat. Le-am spus jucătorilor: „trebuie să fim onești. Am făcut multe greșeli simple, am avut o dorință prea mare. Nu a fost un joc excelent al nostru. Trebuie să jucăm cu o plăcere mai mare, să avem mai mare încredere”, a declarat Răzvan Lucescu la Digi Sport.

Mutu lăudat, Zicu apărat

„Zicu nu a făcut un meci excepțional, dar nu a fost nici slab. Toată echipa nu a ieșit cu nimic în evidență în primele 25 de minute, dar încet, încet a început să își facă treaba. L-am pupat pe Mutu la ieșirea de pe teren, a făcut un meci fantastic. Vor veni și momentele în care va fi satisfăcut de reușite. Mutu are un spirit fantastic. Meciul a fost unul intens, inteligent, tactic. Petrolul a avut două mari ocazii, Astra nu a avut niciuna”, a mai spus Lucescu.

Răzvan Lucescu vorbește despre un henț în careul Astrei: „Papp a atins mingea cam grosolan”

„Nu vreau să critic arbitrajul. Trebuie să accceptăm acest punct obținut pe final. Puteam foarte bine să pierdem. A fost un henț grosolan acolo, dar nu vreau să discut mai mult”, a mai spus antrenorul Petrolului.


Petrolul Ploiești a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 1-1 (0-1), cu Astra Giurgiu, într-un meci din etapa a XXIII-a a Ligii I. Oaspeții au deschis scorul prin autogolul lui Alcenat, din minutul 42, gazdele reușind egalarea prin prin Hoban, în minutul 90Ă‚2.

Astra Giurgiu a jucat în inferioritate numerică din minutul 73, după eliminarea lui Laban pentru un fault din spate asupra lui Mutu.

Petrolul Ploiești: Pecanha – Alcenat, Gerson (Fernandez ’46), Geraldo, Guilherme – Romario (Camara ’79), Hoban – Zicu (Priso ’71), Teixeira, Mutu – Tamuz. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Astra Giurgiu: D. Coman – Papp, Găman, Ben Yousef, Junior Morais – Laban, Seto – Iorga, Cristescu (Yahaya ’77), William – Yazalde (Bukari ’81). Antrenor: Daniel Isăilă.

Cartonașe galbene: Hoban ’55 / Laban ’61, ’73, Yahaya ’83, Seto ’90Ă‚2.

Cartonaș roșu: Laban ’73.

Arbitri: Ovidiu Hațegan (central) – Radu Ghinguleac, Vasile Marinescu (asistenți) – Florin Miron, Marius Bocăneala (asistenți suplimenatari) – Eduard Ungureanu (rezervă).

Observatori: Aron Huzu, Paul Mincu.

La partida de la Ploiești au asistat aproximativ 14.000 de spectatori, dintre care 30 de fani ai Astrei.

Galeria Petrolului a afișat un banner de mulțumire pentru fostul antrenor Cosmin Contra: „Contra un nume de care ne vom aminti mereu. A rescris istoria, și-a făcut datoria… Cosmine, jos pălăria”. De asemenea, fanii ploieșteni i-au dedicat un banner și atacantului formației Astra, Constantin Budescu: „Am pierdut o luptă. Ne-ați descoperit «săgeata» din curtea noastră. Oricum, Budescu rămâne în inima noastră”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]