Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » „Roboții”: Doar patru fotbaliști au fost integraliști în toamnă, în Liga 1

„Roboții”: Doar patru fotbaliști au fost integraliști în toamnă, în Liga 1

În primele 19 etape ale Ligii I au evoluat 464 de fotbaliști, însă numai patru dintre aceștia, Ionuț Buzean (Gaz Metan), Peterson Pecanha, Guilherme (ambii Petrolul) și Piotr Celeban (SC Vaslui) au jucat în toate cele 1710 minute, informează frf.ro.
"Roboții": Doar patru fotbaliști au fost integraliști în toamnă, în Liga 1

În primele 19 etape ale Ligii I au evoluat 464 de fotbaliști, însă numai patru dintre aceștia, Ionuț Buzean (Gaz Metan), Peterson Pecanha, Guilherme (ambii Petrolul) și Piotr Celeban (SC Vaslui) au jucat în toate cele 1710 minute, informează frf.ro.

În acest grup ar mai putea intra după disputarea restanțelor, Râmniceanu (Concordia) și Tătărușanu (Steaua).

Alți patru jucători au mai evoluat în toate cele 19 etape, dar fără a bifa toate minutele: Junior Morais (Astra), Cîrjan (FC Botoșani), Golubovici (Ceahlăul) și Gavra (Viitorul Constanța). Ar mai putea intra în acest grup, după disputarea restanțelor, Bourceanu (Steaua) și Cristocea (Universitatea Cluj).

Cei mai mulți jucători au evoluat pentru Corona Brașov (35), iar cei mai puțini pentru FC Botoșani (21).

Cel mai vârstnic jucător al primei părți este Mihai Stere (Corona), născut la 30 decembrie 1975, iar cel mai tânăr, Dragoș Dănilă (tot Corona), este născut la 11 octombrie 1997.

Un număr de 58 de jucători a apărut doar pe banca de rezerve, fără a evolua măcar un minut în primele 19 etape, în timp ce 183 de fotbaliști au înscris cel puțin un gol.

Golgeterii campionatului sunt Antal (FC Vaslui) și Eric (Pandurii), cu câte 11 reușite. Același Antal a înscris cele mai multe goluri din penalti, cinci, în timp ce Budescu (Astra) și Cristi Ionescu (FC Brașov) au marcat cele mai multe goluri din lovituri libere din afara careului, cu câte două asemenea reușite. Golubovici (Ceahlăul) a izbutit cele mai multe goluri cu capul, patru, Florin Nanu (ACS Poli Timișoara) a obținut cele mai multe penaltiuri, trei, iar Eric (Pandurii) a reușit cele mai multe pase decisive, nouă.

În această primă parte au jucat 153 fotbaliști străini, care provin din 50 țări, dintre care 61 sunt debutanți. Cei mai mulți au evoluat pentru Petrolul Ploiești (17), în timp ce pentru FC Botoșani nu a evoluat niciun străin.

Din totalul celor 464 de jucători care au jucat în prima parte, 114 au fost debutanți, dintre care 53 autohtoni. Cei mai mulți, zece, a avut FC Botoșani, în timp ce CFR Cluj, Pandurii, Petrolul și Steaua nu au aliniat vreunul. 11 dintre cele 18 echipe din Liga I au folosit 19 antrenori principali, în timp ce șapte au încheiat anul cu antrenorul cu care au luat startul.

Alexandru Tudor a arbitrat cele mai multe meciuri la centru, 15, în timp ce Octavian Șovre a fost delegat la 16 meciuri ca asistent.

Singurii arbitri debutanți au fost Iulian Călin și Ionel Dumitru.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Mexicul pune capăt unui blestem de 40 DE ANI la Cupa Mondială! S-a calificat în optimile de finală
Mediafax
A confundat BAC-ul cu NUBA! Cum s-a putut îmbrăca un elev din Mehedinți la Bacalaureat depășește orice imaginație
Cancan.ro
Experiența unei americance în Europa pe timp de caniculă: „Afară nu este chiar atât de rău”. Care este, de fapt, marea problemă
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Fotbalistul Lucas Trejo a încercat cu disperare să-și găsească soția și copiii, săpând printre dărâmături cu mâinile goale. Cum a reacționat când a auzit că un copil mic a ieșit viu din ruinele cutremurului: „Am..."
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Râzi cu lacrimi
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Descopera.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Exemplarele fizice de GTA VI nu vor putea fi activate în România?
Go4Games
Starea de criză la pompă A EXPIRAT de astăzi. Cât costă ACUM litrul de motorină în România?
Promotor.ro