Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Nadal, un nou record greu de egalat. Rafa va juca în semifinale la Londra cu învingătorul disputei Federer – Del Potro. Cum va arăta careul de ași

Nadal, un nou record greu de egalat. Rafa va juca în semifinale la Londra cu învingătorul disputei Federer – Del Potro. Cum va arăta careul de ași

Rafael Nadal a câștigat și ultimul meci din Grupa A de la Turneul Campionilor și i-a facilitat calificarea, în premieră, lui Wawrinka, în careul de ași al Turneului Campionilor.
Nadal, un nou record greu de egalat. Rafa va juca în semifinale la Londra cu învingătorul disputei Federer - Del Potro. Cum va arăta careul de ași

Rafael Nadal a câștigat și ultimul meci din Grupa A de la Turneul Campionilor și i-a facilitat calificarea, în premieră, lui Wawrinka, în careul de ași al Turneului Campionilor.

Elvețianul se impusese în duelul cu David Ferrer, scor 6-7, 6-4, 6-1, dar avea nevoie ca Rafa – deja calificat în semifinale – să obțină o victorie în duelul cu Tomas Berdych. Și aceasta a venit, la capătul a o oră și 50 de minute de luptă ibericul impunâdnu-se în fața cehului cu 6-4, 1-6, 6-3.

„Am jucat cel mai bun set de la acest turneu”, a declarat Nadal la finalul meciului, referindu-se la prima manșă a disputei cu Berdych. În semifinale, „Matadorul” va avea însă o misiune mult mai grea, urmând a-l întâlni pe ocupantul poziției secunde din Grupa B (învingătorul disputei Federer – Del Potro). De partea cealaltă, Wawrinka va da piept cu Novak Djokovic, tenisman care și-a asigurat câștigarea grupei, indiferent de rezultatul din ultimul meci, pe care îl va susține azi în compania lui Richard Gasquet.

„Mi-am atins obiectivul. Sunt în semifinale fără să pierd vreun meci, acest lucru înseamnă mult pentru mine și îmi dă încredere. Indiferent de adversarul pe care îl voi întâlni, va fi o dispută extrem de grea. Atât Roger, cât și Juan Martin sunt printre cei mai buni din lume. Ambii știu cum să mă învingă, în special pe această suprafață. Am o zi în plus de odihnă, trebuie să mă pregătesc mental foarte bine, astfel încât să îmi ridic nivelul duminică”, a spus numărul unu mondial, conform barclaysatpworldtourfinals.com.

74-6 este raportul victorii – înfrângeri pentru Nadal, în 2013. Pe hard, a pierdut de doar 3 ori, impunându-se în 35 de întâlniri. Este, de altfel, primul jucător din istorie care să acumuleze cel puțin 35 de victorii pe zgură (39), respectiv hard, în același sezon. Prin calificarea în careul de ași, Rafa va bifa cea de-a 16 semifinală a sezonului, din cele 17 turnee la care a participat.

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
3x3-4x2=? Cum a răspuns Gabi Tamaș la întrebarea profesoarei Loredana de la Survivor. Tu știi cât face?
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro