Steaua dă iar peste sperietoarea din Cupă! Acum doi ani, Velcea îi elimina în aceeași fază pe roș-albaștri, deținătorii trofeului

Steaua - ACS Poli Timișoara este capul de afiș al optimilor Cupei României, după ce sorții le-au rezervat celor două echipe o nouă întâlnire la doar o lună distanță de confruntarea din campionat, în care roș-albaștrii s-au impus cu 3-0.
Steaua dă iar peste sperietoarea din Cupă! Acum doi ani, Velcea îi elimina în aceeași fază pe roș-albaștri, deținătorii trofeului

Steaua – ACS Poli Timișoara este capul de afiș al optimilor Cupei României, după ce sorții le-au rezervat celor două echipe o nouă întâlnire la doar o lună distanță de confruntarea din campionat, în care roș-albaștrii s-au impus cu 3-0.

Steliștii au însă toate motivele să abordeze prudent partida contra bănățenilor, chiar dacă aceasta se va disputa la București. În urmă cu doi ani, la câteva luni distanță de finala Cupei câștigată la Brașov în fața lui Dinamo (2-1), steliștii antrenați de Ilie Stan pierdeau în fața lui Poli Timișoara în aceeași fază a competiției, scor 2-0, goluri marcate de Rickets și Goga. Antrenorul bănățenilor era, ca și acum, Valentin Velcea, cu mențiunea că actuala formație nu este adevărata Poli Timișoara, ci fosta ACS Recaș, echipă promovată în această vară. O deosebire fundamentală față de meciul din 2011 este faptul că timișorenii și steliștii se află acum în același eșalon cu steliștii, față de de situația din urmă cu doi ani, când se aflau în liga secundă din cauza unei retrogradări pe criterii administrative suferită de bănățeni.

Steliștii nu au avut probleme în campionat
La finalul lunii septembrie, Steaua și ACS Poli s-au întâlnit în campionat, pe Național Arena. Echipa lui Laurențiu Reghecampf nu a avut probleme în fața formației pregătite de Vali Velcea, scorul final fiind 3-0. Piovaccari a deschis scorul, Stanciu l-a majorat din penalty, iar Adi Popa a stabilit rezultatul final. Poli nu a pus mari probleme defensivei steliste, dar stelistul Georgievski a dat atunci primele semne de slăbiciune la raidurile timișoreanului Florin Nanu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
România, învinsă fără drept de apel de Franța! Tricolorii U16 se opresc în sferturile EuroBasket
Mediafax
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Cancan.ro
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Cum arăta Denise Rifai înainte de a cunoaște celebritatea. Imagini rare cu prezentatoarea tv! Tatăl arab îi restricționa anumite lucruri
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Râzi cu lacrimi
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Descopera.ro
Cine este Anna și cum l-a 'smintit' pe pensionarul MApN care i-a scris numele pe stâncă. Povestea 'interzisă' care se ascunde în spatele graffitiului de pe Transfăgărășan
Cancan.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Ciao.ro
Pisicile războinice cuceresc acest joc
Go4Games
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Promotor.ro