Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » ​Mircea Axente nu își iartă fosta echipă: „Timișoara e o echipă de bătut”

​Mircea Axente nu își iartă fosta echipă: „Timișoara e o echipă de bătut”

Mircea Axente, fotbalistul care a stat aproape zece ani la Timișoara, fiind acontat de bănățeni încă de când era junior, a revenit aseară pe stadionul "Dan Păltinișanu", însă ca adversar. Atacantul joacă din acest sezon la Viitorul Constanța și a avut cele mai mari șanse de a marca în partida jucată la Timișoara.
​Mircea Axente nu își iartă fosta echipă: "Timișoara e o echipă de bătut"

Mircea Axente, fotbalistul care a stat aproape zece ani la Timișoara, fiind acontat de bănățeni încă de când era junior, a revenit aseară pe stadionul „Dan Păltinișanu”, însă ca adversar. Atacantul joacă din acest sezon la Viitorul Constanța și a avut cele mai mari șanse de a marca în partida jucată la Timișoara.

„Îmi pare foarte rău că nu am reușit să câștigăm astăzi, am fi meritat victoria. Îmi pare rău pentru ocaziile ratate, sper să le răzbun în următoarele meciuri, îmi cer scuze colegilor, care așteptau de la mine să le aduc victoria. Ă‚sta e fotbalul, probabil avem nevoie și de un dram de noroc ca să dăm un gol. Asta e problema la noi, pentru că aducem mingea în careu, până în fața porții, dar nu reușim să marcăm. Timișoara mi s-a părut o echipă de bătut”, a spus atacantul echipei patronate de Gheorghe Hagi.

„Nu am fost dorit la Timișoara”

„Întotdeauna va fi plăcut să revin pe stadionul Dan Păltinișanu, indiferent că sunt adversar sau nu. Atmosfera nu mai e aceeași ca acum doi-trei ani, dar probabil că mai e nevoie de timp până când iubitorii fotbalului vor accepta această echipă”, a mai spus Axente, care în urmă cu două luni a fost aproape de a semna un contract cu ACS Poli. „Nu am semnat în vară pentru că nu am fost dorit îndeajuns de mult, probabil. Discuțiile nu au fost foarte avansate. Probabil cei de aici pot să vă spună mai multe. În momentul acela mi-am dorit să vin la Timișoara, dar îmi pare bine că am ajuns la Viitorul, e o echipă tânără, cu mulți jucători cu reale calități, e un mediu profesionist, în care poți să progresezi”, a explicat atacantul Viitorului.

Axente l-a avut ca adversar direct pe un prieten foarte bun de-al său, Cristian Scutaru. Au ieșit câteva dueluri la limita regulamentului între cei doi, care nu aveau însă cum să le afecteze prietenia. „Când intrăm pe teren, uităm de prietenie, așa e în fotbal. La final ne-am felicitat reciproc și ne-am urat baftă”, a declarat Axente.

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Cum ar fi manipulat cele 10 bănci valoarea ROBOR. Președintele Consiliului Concurenței: „Problemele se vor rezolva când intrăm în zona euro”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
3x3-4x2=? Cum a răspuns Gabi Tamaș la întrebarea profesoarei Loredana de la Survivor. Tu știi cât face?
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro