Acasa » Alte Sporturi » Handbal » Gyor, expertă în pierdut calificări!** Precedentele care le ridică moralul fetelor de la Oltchim înaintea meciului retur

Gyor, expertă în pierdut calificări!** Precedentele care le ridică moralul fetelor de la Oltchim înaintea meciului retur

Györ a ratat în două rânduri calificarea în finala Ligii Campionilor în ultimii cinci ani, după ce a jucat returul pe teren propriu
Gyor, expertă în pierdut calificări!** Precedentele care le ridică moralul fetelor de la Oltchim înaintea meciului retur

*Györ a ratat în două rânduri calificarea în finala Ligii Campionilor în ultimii cinci ani, după ce a jucat returul pe teren propriu

*În 2008, Görbicz & Co au fost eliminate de Zvezda, după ce s-au impus în manșa tur din Rusia cu 25-23

Oltchim trăiește în aceste zile, probabil, cele mai importante clipe din istoria clubului. Vâlcea este la două zile de calificarea în finala Ligii Campionilor, un obiectiv îngreunat însă după înfrângerea de la București, scor 22-24 cu Györ. Campioana României nu a renunțat însă la luptă, iar fiecare detaliu care ar putea să „lucreze” la moralul jucătoarelor este binevenit. Istoria formației maghiare este un amănunt de luat în calcul, în sensul că orice este posibil la jocul retur din Ungaria, în ciuda situației după primele 60 de minute.

Györ a avut mereu echipe puternice în ultimii ani, a spus-o chiar Anita Görbicz înaintea meciului tur. Campioana Ungariei și-a câștigat însă renumele de cea mai ghinionistă formație din Europa după ce a pierdut toate cele șapte finale în care a evoluat și după modul cum a irosit alte calificări importante. Un exemplu este semifinala din 2008, când Görbicz & Co au câștigat cu 25-23 în partida tur cu Zvezda, în Rusia, dar în retur au cedat cu 27-21. Un an mai târziu, Györ a pierdut de aceeași manieră, dar în finala cu Viborg: 26-24 în deplasare, urmat de 23-26 acasă.

Algoritm pentru Oltchim

În ultimii cinci ani, formația maghiară a jucat de patru ori returul semifinalelor în Ungaria, iar calificările au alternat cu ratările. În 2008 și 2011 Györ s-a oprit acasă după «dublele» cu Zveza și Itxako, în timp ce în 2009 și 2012 s-a calificat tot pe teren propriu după jocuri cu Hypo și Oltchim. Conform succesiunilor, formația maghiară ar urma să fie acum eliminată în fața propriilor suporteri.

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Cum ar fi manipulat cele 10 bănci valoarea ROBOR. Președintele Consiliului Concurenței: „Problemele se vor rezolva când intrăm în zona euro”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
3x3-4x2=? Cum a răspuns Gabi Tamaș la întrebarea profesoarei Loredana de la Survivor. Tu știi cât face?
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro