ŞTIRILE PROSPORT | FCSB a mutat pe piaţa transferurilor înaintea 'dublei' cu Sporting

7 aug 2017 1029 afişări Comentează şi tu ProSport Live

Mihaela Măncilă vă aşteaptă în fiecare zi de luni până vineri, cu începere de la ora 11:00, la Ştirile ProSport.

Cele noi informaţii, cele mai arzătoare subiecte, precum şi toate reacţiile după cele mai importante evenimente în care sunt implicaţi sportivii români vor putea fi urmărite de luni până vineri, ora 11:00, la Ştirile ProSport.

• FCSB a învăţat să câştige doar după ce este condusă pe tabela de marcaj. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi în etapa cu numărul 4. Pe stadionul Concordiei, echipa lui Dică a primit un gol de la Chiajna în minutul 53. Marian Cristescu a înscris spectaculos cu capul. Abia după ce s-au văzut învinşi, roş-albaştrii au forţat acceleraţia. În minutul 75, fratele mai mic al lui Romario Benzar de la Viitorul, Daniel a trimis imparabil la vinclu şi a restabilit egalitatea. 10 minute mai târziu un alt junior al FCSB-ului a închis tabela. Dennis Man a marcat pentru 2-1 şi FCSB are 10 puncte în clasamentul Ligii I, la egalitate cu FC Botoşani şi CFR Cluj.
  • FCSB a jucat aseară pe mai multe fronturi. O dată în Liga I cu Concordia Chiajna şi în acelaşi timp şi pe piaţa transferurilor. Echipa lui Dică a bătut palma cu perla celor de la FC Botoşani. Atacantul de 27 de ani, Cătălin Golofca, va continua sezonul îmbrăcat în roş-albastru.  A semnat pe 4 sezoane cu FCSB şi va avea un salariu de 10 mii de euro pe lună, faţă de cei 3500 de euro pe care îi primea de la Botoşani. Golofca nu este însă în totalitate jucătorul vicecampioanei. Becali a plătit 400 de mii de euro pentru 40% din jucător, restul de 60% rămân la Botoşani. Tot aseară, FCSB a mai reuşit un transfer. Fundaşul  echipei FK Vojvodina, Bogdan Planic, de 25 de ani, s-a înţeles cu echipa roş-albastră.
  • Adversara steliştilor din playoff-ul Champions League a debutat cu dreptul în noul sezon din campionatul Portugaliei. Sporting Lisabona a câştigat cu 2-0 în faţa celor de la Deportivo Aves. Prima manşă din playoff  se va juca în Portugalia pe 15 august.
  • CS U Craiova a bifat cea de-a treia remiză în campionat. Şi-a împărţit punctele cu Astra Giurgiu. Proaspăt eliminate din drumul spre grupele Europa League, cele două echipe au încheiat la egalitate partida din etapa cu numărul 4.  Astra a deschis scorul la Severin. În minutul 9 Balaure a punctat pentru 1-0. Până la finalul primei reprize, oltenii  au avut 3 ocazii în mai puţin de 6 minute. Mihai Roman şi Cristian Bărbuţ nu au reuşit să reducă diferenţa. Intrat în locul lui Băluţă, care a avut probleme musculare, Mitriţă a reuşit să îşi spele păcatele din dubla manşă cu AC Milan. A restabilit egalitatea în minutul 51. Partida s-a încheiat 1-1, iar Astra are 7 puncte în clasament, în timp ce Craiova are 6.
  • Românii din Belgia sunt fericiţi. Stanciu şi Chipciu au câştigat cu Anderlecht în faţa celor de la Oostende cu 1-0. Şi Boloni a câştigat. Echipa antrenată de el, Antwerp a învins cu 1-0 meciul jucat în deplasare cu Gent.
  • Iasmin Latovlevic a redus la tăcere un întreg stadion. Fundaşul lui Karabukspor a suferit o accidentare teribilă în timpul unui amical cu Malatyaspor. Latovlevic s-a ciocnit cu un adversar într-un duel aerian şi a fost făcut KO. A fost transportat de urgenţă la un spital din Ankara şi este suspect de fractură de piramidă nazală. Medicii turci urmează să decidă dacă fundaşul român va fi operat. Malatyaspor a câştigat în urma loviturilor de departajare cu 4-3. Torje a marcat primul gol la noua sa echipă, Karabukspor.
  • “Am demonstrat că sunt unul dintre cei mai mari atleţi din istorie. Nu cred că schimbă ceva ce s-a întâmplat acum”, a spus atletul Usain Bolt după ultima cursă din carieră. Jamaicanul a pierdut proba de 100 de metri de la Campionatul Mondial de la Londra. S-a clasat pe locul al treilea cu 9.95 secunde.  Americanul Justin Gatlin a câştigat proba cu 9 secunde şi 92 de sutimi. Retragerea lui Bolt a avut ecou în toată lumea. A primit un mesaj emoţionant de la un alt gigant în sportul mondial, portarul Gianluigi Buffon: “Cel mai rapid om din toate timpurile, fulgerul atletismului, se retrage. Inevitabil. Şi în acelaşi timp incredibil. Dar în viaţă niciodată nu te opreşti cu adevărat din alergat. Doar că o faci pe un circuit diferit. Aşa că vei continua să alergi, "fulger" Bolt", a scris goalkeeperul lui Juventus pe pagina sa de Instagram.