Ai o problemă de ordin tehnic?
Scrie-ne la

Ai o propunere?
Scrie-ne la
Special | De ce iubesc România
Trimite pe:
Twitter
Yahoo! Mess

Zenga e îndrăgostit de ţara noastră: "România mi-a dat tot ce am eu acum mai frumos!"

"România mi-a dat tot ce am eu acum mai frumos". Uau... Sună siropos, dar cel care îmi spune, de fapt, îmi repetă asta, chiar crede cu tărie. Walter Zenga (foto, alături de soţia sa, Raluca) nu e un personaj oarecare. E un cetăţean internaţional, revendicat ca simbol de cel puţin două ţări (Italia şi SUA).

În anii 90 puteam vorbi de o veritabilă "Zenga manie". Cel poreclit "Omul Păianjen" a fost unul dintre cei mai buni portari ai lumii, iar această calitate i-a adus milioane de fani în toate colţurile lumii. După 2000, destinul său, iniţial fotbalistic, s-a intersectat decisiv cu România. Soţia sa, Raluca, fostă Rebedea, l-a influenţat decisiv, iar apariţia micuţei Samira, fata lor, l-a convins definitiv.

Nunta şi botezul le-au făcut în acelaşi an, într-un decor idilic, în imediata vecinătate a Castelului Bran. Zenga şi familia sa din Italia au dansat în ritmuri de muzică populară până în zori, la o petrecere de neuitat, cu naşi români, tradiţii şi obiceiuri respectate cu bucurie. Şi azi, deşi sunt stabiliţi în Dubai, într-unul dintre cele mai exclusiviste cartiere rezidenţiale de pe Glob, Walter are un loc special în care se simte cel mai bine: "Nu exagerez! Cel mai bine îmi e în Herăstrău la roată (de fapt, el pronunţă "la roata", accentuând simpatic ultimul a)". Acolo poate fi văzut de fiecare dată când vine în ţară cu Raluca şi micuţa Samira.

Ar vrea să antreneze România!

Fotbalistic vorbind, Zenga a făcut foarte multe pentru România. A impus la FC Naţional un alt tip de mentalitate, reuşind să califice echipa trei tururi în cupele europene, după o pauză de zece ani, în care reprezentantele fotbalului românesc erau eli­mi­nate după primele jocuri. Momentul de maxim l-a trăit la Steaua: eliminarea Valenciei, pe atunci câştigătoarea Cupei UEFA, în sezonul 2004-2005. Se poate spune că la acel moment s-au pus bazele formaţiei ce avea să fie la un pas de finala acestei competiţii un sezon mai târziu. A treia echipă românească antrenată de Zenga a fost Dinamo, în sezonul 2007-2008.

"Eu cred că într-o zi voi reveni să antrenez în România. Chiar îmi doresc asta", spune Walter. Şi nu numai pentru că este Ziua Naţională a menţionat că într-o zi visează să antreneze chiar România!

Sunt pe jumătate român. Cel puţin pe jumătate...
Walter Zenga, fost inernaţional italian

Fii primul care află ultimele ştiri din sport direct pe telefonul tău mobil! m.prosport.ro

Aboneaza-te la:
Email
RSS
Trimite pe:
Twitter
Yahoo! Mess
Comentarii / 11 comentarii
Comentează
Comentează articolul

Redactorii Prosport.ro isi rezerva dreptul de a modera comentariile. Sustine-ti echipa si punctul de vedere, dar nu ca pe stadion. Si in limita a 1.000 de caractere.

Campurile marcate cu rosu nu sunt valide!

Comentariul a fost adaugat!

NOU! Ai un gravatar? Scrie în formular adresa de email asociată, şi comentariul tău va ieşi în evidenţă.
(adresa de email nu va fi făcută publică)
suporter al echipei:
Stiri comentate in ultimele 24H
685
165
142
117
97
BusinessMagazin.ro
52 de lucruri utile pe care trebuie neapărat să le ştii - GALERIE FOTO52 de lucruri utile pe care trebuie neapărat să le ştii - GALERIE FOTO

Peste 100 de ani, 500 de milioane de conturi de pe Facebook vor aparţine unor persoane decedate; numele complet...

Cele zece slujbe care nu vor dispărea niciodată - GALERIE FOTO
Cele mai neobişnuite ceasuri din lume - GALERIE FOTO
CSID.ro
Ce să mănânci ca să scapi de durerile menstruale (21:00)Ce să mănânci ca să scapi de durerile menstruale (21:00)

Regimul alimentar trebuie să excludă carbohidraţii rafinaţi: zahăr alb sau brun, produsele de cofetărie şi...

Pentru 7 din 10 români sexul bun înseamnă sănătate (21:00)
Ai probleme cu inima? Înainte de medicamente, alege să-ţi schimbi...
Apropo.ro
Ce s-a ales de predicţiile din 1900 (Partea a II-a)Ce s-a ales de predicţiile din 1900 (Partea a II-a)

Iată continuarea predicţiilor prezentate ieri, scrise acum 100 de ani de un fost inginer al Căilor Ferate...

Se linge de jos în sus, până ajungi la Iisus! (Poze)
Cum să faci un avion propulsat de... muşte!
ProTVMagazin.ro
Pe plaja, vedetele arată şi mai sexy goale!Pe plaja, vedetele arată şi mai sexy goale!

Pe alte meleaguri, vedetele stau în continuare dezbrăcate la soare. Una dintre ele este fiica Ornellei Mutti,...

Filmuleţ XXX Silvina Luna: “N-am avut orgasm când am făcut sex în...
Cele mai scandaloase poze “scurse” ale unui supermodel
Sexgen.ro
Ai da bani să faci sex cu o prostituată grasă?Ai da bani să faci sex cu o prostituată grasă?

Seara începuse promiţător. Băutură era destulă. Voia bună a descălecat la întâlnirea cu tineretul. La...

Cum comunică femeile, cum comunică bărbaţii – partea I
Imbunatateste-ti abilitatile de a face cunnilingus! – partea 1
Showbiz.ro
Pentru un weekend sănătos!Pentru un weekend sănătos!

Cea mai aşteptată zi a săptămânii a sosit. Hai să ne bucurăm de un sfârşit de săptămână de vis!

Are 29 de ani şi este virgină!
Pe timp de ploaie!
Descopera.ro

				
				Ce fel de femei preferă bărbaţii?				
			Ce fel de femei preferă bărbaţii?

Când vine vorba de găsirea unor partenere, bărbaţii nu apreciază neapărat farmecul...

Misterul materialului organic de pe meteoriţii marţieni a...
Secretele fierbinţi ale apariţiei vieţii pe Terra
Tare.ro

				
				Clienta fara chiloti pe ea (01:00)				
			Clienta fara chiloti pe ea (01:00)

 O surpriza "placuta" pentru baiatul care livreaza pizza

Esti un tip al naibii de norocos (02:37)
Daca a vrut sa testeze portbagaju, a ajuns sa testeze si...
Travel.Descopera.ro
O oră pe TamisaO oră pe Tamisa

Între Big Ben şi Turnul Londrei, Tamisa taie malurile într-un unghi larg, cotind dreapta chiar...

Lungul drum spre Lhasa. Ultimul episod: mititel, înfăşăţel
Stuttgart – domeniul Mercedes
OneMagazine.ro


Topul celor mai "hot" femei din lume
Topul celor mai "hot" femei din lume

Fotomodelul Bar Rafaeli, fosta iubită a actorului american Leonardo DiCaprio, ocupă prima poziţie în topul...

Topul celor mai elegante decenii
Valul feminin din cinematografie