Ai o problemă de ordin tehnic?
Scrie-ne la

Ai o propunere?
Scrie-ne la
Special | Accident de maşină
Trimite pe:
Twitter
Yahoo! Mess

Mircea Lucescu a ieşit din operaţie! "A durat două ore, coastele i-au fost fixate! E la terapie intensivă!" Află TOATE detaliile

UPDATE 19:55: Intervenţia chirurgicală la care a fost supus Mircea Lucescu a fost un succes. Medicii au susţinut o conferinţă de presă, în care au dat detalii despre starea de sănătate a antrenorului român.

O echipă de 8 medici s-a ocupat de operaţia lui Mircea Lucescu.

"N-a avut leziuni pulmonare, hematomul a fost cauzat de costele rupte. Este un tip robust. Costele au fost fixate, pentru ca durerea să fie mai suportabilă şi recuperarea mai uşor de facut. Este sub supraveghere", a declarat cel care l-a operat pe Mircea Lucescu, profesorul universitar Ioan Cordoş.

"Operaţia a durat două ore, s-a terminat acum o oră, este în terapie intensivă şi am să vă rog să-l lăsaţi în pace, după această perioadă dificilă trecută cu demnitate. În această dimineaţă s-a observat la tomograf că există o cantitate mare de lichid în cavitatea toracică şi astfel am decis împreună cu echipa de medici că este nevoie de intervenţie chirurgicală", a spus şi managerul SUUB, Cătălin Cârstoiu.


UPDATE 18:55: Mircea Lucescu a ieşit din operaţie. Intervenţia chirurgicală a durat mai bine de două ore şi a fost un succes.

Medicii de la Spitalul Universitar vor susţine în scurt timp o conferinţă de presă.

Rămâi pe www.prosport.ro pentru amănunte!


UPDATE 18:10: Rinat Ahmetov, care a venit să-l viziteze pe Mircea Lucescu la spital, a declarat că accidentul antrenorului a fost o greşeală, însă astfel de greşeli te urmăresc toată viaţa, ceea ce îl face să creadă că Mircea Lucescu ar putea să nu mai conducă niciodată.

Întrebat dacă îl va mai lăsa pe Mircea Lucescu să conducă, Rinat Ahmetov a spus că nu face economie la şoferi.

"Astea sunt greşeli. Greşelile altora nu le ţii minte, dar ale tale costă foarte mult şi le ţii minte toată viaţa. Cred că Lucescu nu va mai conduce, poate, niciodată", a declarat Ahmetov.


UPDATE 16:20: Răzvan Lucescu a vorbit despre situaţia tatălui său, aflat în operaţie după accidentul rutier suferit vineri. Antrenorul Rapidului spune că Mircea Lucescu nu va fi transferat la alt spital şi că va face recuperarea în ţară.

"Am convingerea că totul va fi normal după operaţie, iar recuperarea se va face normal. Tatăl meu este un om puternic şi am convingerea că va trece cu bine peste această situaţie neplăcută.

Bănuiesc şi de această dată se va întoarce foarte repede la echipă. Cea mai bună alegere a fost această, să fie operat, pentru că recuperarea se va face mai repede. Nu va fi transferat nicăieri, are aici toate condiţiile", a declarat Răzvan Lucescu.


UPDATE 15:45 Mircea Lucescu este în sala de operaţii, unde medicii îl supun unei intervenţii chirurgicale pentru a îndepărta din cavitatea toracică o cantitate mai mare de lichid acumulată sub dren, a declarat, duminică, pentru MEDIAFAX purtătorul de cuvânt al Spitalului Universitar de Urgenţă, Bogdan Popescu.

Mircea Lucescu a fost dus în sala de operaţii imediat după plecarea patronului grupării Şahtior Doneţk, Rinat Ahmetov, care a venit să îl viziteze.

Lucescu este operat pentru a îndepărta din cavitatea toracică o cantitate mai mare de lichid acumulată sub dren, a declarat pentru MEDIAFAX managerul Spitalului Universitar de Urgenţă Bucureşti (SUUB), Cătălin Cârstoiu.

Medicul Cătălin Cârstoiu a precizat că în urma examenului computer tomograf s-a constatat că a crescut cantitatea de sânge din cavitatea toracică, astfel că Mircea Lucescu trebuie operat.


14:40 Patronul grupării Şahtior Doneţk, Rinat Ahmetov, a sosit la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti (SUUB), unde îl vizitează pe tehnicianul Mircea Lucescu, care urmează să fie supus astăzi unei intervenţii chirugicale.


14:10 Patronul celor de la Şahtior Doneţk, Rinat Ahmetov, a ajus la Bucureşti în urmă cu câteva momente. Omul de afaceri ucrainian a oferit o scurtă declaraţie de presă în care a vorbit despre situaţia tehnicianului român.


UPDATE 13:45 În urmă cu câteva momente, managerul spitalului Universitar Bucureşti a anunţat că Mircea Lucescu va fi supus unei intervenţii chirurgicale pentru a facilita eliminarea lichidului strâns în cavitatea pleurală.

"După examinarea CT s-a constatat că a crescut cantitatea de lichid pleural, ceea ce însamnă că e necesară o intervenţie chirurgicală. Va avea loc astăzi, cel mai probabil în Spitalul Universitar. Ne aşteptam să apară complicaţii şi iată că au apărut", a declarat Cătălin Cârstoiu, managerul secţiei "urgenţe".

RĂMÂI PE WWW.PROSPORT.RO PENTRU MAI MULTE DETALII


UPDATE 13:35 Aeronava care l-a adus pe Rinat Ahmetov la Bucureşti a aterizat în urmă cu un minut pe aeroportul Băneasa. Patronul lui Şahtior e aşteptat de Răzvan Raţ şi îl va vizita pe Mircea Lucescu la Spitalul Universitar. Vizita miliardarului ucrainean în România va dura aproximativ 4 ore.


Mircea Lucescu a primit vizita preşedintelui FRF, Mircea Sandu, Naşul a petrecut apropape jumătate de oră cu tehnicianul lui Şahtior şi nu a oferit nicio declaraţie în momentul în care a părăsit spitalul Universitar Bucureşti. În cursul zilei de astăzi este aşteptat să ajungă la Bucureşti şi patronul celor de la Şahtior, Rinat Ahmetov.


UPDATE 21:15: Medicul echipei Şahtior Doneţk, Artur Gluşcenko, a declarat pentru site-ul oficial al clubului ucrainean că a discutat la Spitalul Universitar de Urgenţă cu tehnicianul Mircea Lucescu, iar acesta a trecut rapid peste subiectul sănătăţii sale, vorbind despre fotbal.

"Mircea Lucescu ia calmante, dar tot timpul a fost conştient. Am discutat. Mister a trecut peste subiectul sănătăţii sale şi a început să vorbească despre fotbal. Doctorii români ne-au cerut politicos să nu îl deranjăm pe pacient cu conversaţii lungi", a spus Gluşcenko.


UPDATE 17:30: Gigi Becali a intenţionat să-l viziteze astăzi pe Mircea Lucescu, însă după o dicuţie cu Dinu Gheorghe, a hotărât să meargă într-o altă zi.

"Am vrut să merg azi să-l vizitez pe Mircea Lucescu, dar mi-a spus Dinu Vamă că a fost supus mai multor investigaţii şi era destul de obosit. O să merg împreună cu Dinu Vamă la Mircea Lucescu când se va putea.", a spus Gigi Becali la gsptv.


UPDATE 15:10: După ce soţia sa, Nely, a plecat în jurul orei 13:00, Mircea Lucescu a rămas la Spitalul Universitar alături de fiul său, Răzvan.

Antrenorul lui Şahtior a primit vizita fostului său elev de la Dinamo, Dorin Mateuţ, dar şi a lui Dinu Gheorghe, care a revenit pentru a afla mai multe informaţii cu privire la starea de sănătate a lui "Il Luce".

De asemenea, ambasadorul Turciei a venit să-l vadă pe Mircea Lucescu şi i-a adus acestuia un buchet mare de flori. În cursul zilei de duminică, este aşteptat la Bucureşti şi miliardarul Rinat Ahmetov, patronul lui Şahtior, care doreşte să fie aproape de "Il Luce".


UPDATE 11:10: Ultimele detalii cu privire la starea de sănătate a lui Mircea Lucescu, care este internat la Spitalul Universitar Bucureşti, în urma accidentului de maşină de vineri:

"A crescut puţin cantitatea de sânge din torace. S-a practicat un drenaj, un tub prin care să fie evacuat sângele care s-a acumulat în cavitatea toracică. O asemenea traumă toracică necesită spitalizare câteva zile. Starea e stabilă, nu au apărut complicaţii şi am aplicat procedurile standard.

În momentul de faţă nu se impune o intervenţie chirurgicală. Până acum nu a apărut solicitarea ca pacientul să fie mutat de aici. Se poate asigura un transport, dar doar dacă se va solicita.

După evacuarea sângelui din cavitatea toracică, aşteptăm ca situaţia să se îmbunătăţească. Nu vorbim de o zi, două, ci de aproximativ o săptămână. În niciun caz Mircea Lucescu nu va fi externat mâine sau poimâine.", a declarat Andrei Georgescu, şeful Unităţii de Primiri Urgenţe (UPU) de la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti.

30-40 de zile de recuperare

Mircea Lucescu se simte bine acum, comunică cu familia, cu medicii, cu toată lumea. Are un fizic extraordinar şi traversează cu foarte mare demnitate acest moment. Recuperarea va dura 30-40 de zile", a spus şi şefa secţiei de terapie intensivă a Spitalului Universitar, Elena Copaciu.


UPDATE 09:30 Starea lui Mircea Lucescu a rămas stabilă peste noapte, medicii de la Spitalul Municipal afirmând că antrenorul român s-a trezit, este conştient şi dialoghează cu cei din jur.

De asemenea, medicii au mai precizat că deocamdată nu se pune problema transferării tehnicianului la un alt spital.

În cursul zilei de astăzi se va lua o decizie cu privire la o eventuală intervenţie chirurgicală pentru eliminarea sângelului din cavitatea abdominală.


Mircea Lucescu a speriat ieri pe toată lumea. A avut parte de un accident în urma căruia şi-a fracturat patru coaste şi a ajuns pacient al Spitalului Universitar de Urgenţă, după ce s-a ciocnit cu un tramvai, în drum fiind spre bunul prieten Constantin Anghelache.

O KIA Sorento rulează pe banda dinspre bordură dinspre APACA, pe Vasile Milea. E 13.40 când lasă să treacă o maşină pe banda dinspre şinele de tramvai, după care virează brusc stânga pentru a intra în curtea Politehnicii. Se opreşte pe şine, aşteptând momentul traversării celuilalt sens, dar manevra se dovedeşte total neinspirată. În secunda următoare, un tramvai o izbeşte în plin. KIA se învârte de două ori, acroşează un alt autoturism şi se opreşte apoi într-un stâlp. Cinci minute mai târziu, vatmanul Marian Bartoc, cu ochii în lacrimi, întreabă lângă portiera şifonată a şoferului: "Puteţi să vorbiţi, domnu' Lucescu? Sunteţi bine? Spuneţi ceva!". În interior, Mircea Lucescu nu vorbeşte decât cu Răzvan. Nu Lucescu jr., ci un apropiat al antrenorului lui Şahtior, aflat în dreapta sa, lovit şi acesta la cap: "Sună la 112!".

Anghelache a cerut SMURD cu cardiolog

Peste alte câteva minute, din curtea Politehnicii, unde îşi are biroul, ieşea alarmat bunul prieten al lui Lucescu, Constantin Anghelache. Agitat, acesta îndepărtează vehement pe oricine se afla lângă SUV-ul avariat: "De ce staţi aici ca la circ?". Nu-i lasă nici pe cei din primul echipaj SMURD să-i acorde primul ajutor lui Lucescu: "Nu vă atingeţi de el! Vrem un echipaj cu cardiolog. A fost operat pe cord! Vreau pe cineva care să se asigure că e bine din punct de vedere cardio-respirator!". Când soseşte a doua ambulanţă cu cardiologul solicitat, era deja un mare circ pe Vasile Milea. Coloană de maşini, tramvaie blocate de cel implicat în accident, pompieri, echipaje de poliţie, încordare şi o şoaptă purtată din gură în gură: "Mircea Lucescu a făcut accident!". În KIA, lui Lucescu i se fac testele care arată că e stabil. Că inima a rezistat bine, deşi s-a lovit în piept. E nevoie apoi de descarcerare. Uşa este tăiată, după care cel mai titrat antrenor român este aşezat cu grijă pe targă şi urcat în ambulanţă.

O coastă fracturată i-a cauzat leziuni interne

Un sfert de oră mai târziu, Lucescu ajungea la Spitalul Universitar de Urgenţă, uzualul Municipal, unde era preluat de doctorul Adrian Georgescu, şeful Urgenţelor. Radiografii, tomografie, tot felul de alte analize şi un prim diagnostic: traumatism toracic, patru coaste rupte din care una împinge în pleură. Se vorbeşte şi de o uşoară hemoragie internă! Totul despre un Mircea Lucescu conştient, stabil şi îndurând cu stoicism durerile. "E un traumatism toracic forte, dar pacientul Lucescu Mircea respiră spontan şi e în afara oricărui pericol. La 19 îi facem o nouă serie de teste şi atunci vom şti cât va sta internat. E supravegheat de o întreagă echipă de medici. Cardiologi, chirurgi...", dezvăluie . Ulterior apar detalii neoficiale: una dintre coastele fracturate i-ar fi cauzat leziuni interne şi nu-i exclusă nicio intervenţie chirurgicală pentru stoparea eventualei hemoragii din cavitatea abdominală. În această vânzoleală, Mircea Lucescu e cu gândul tot la Şahtior şi dă un telefon în Ucraina: "Am avut accident! Întârzii câteva zile. Sper ca marţi să vin la Doneţk!". Spre seară însă medicii au decis să-l opereze.

"Plecaţi acasă! Rămâne doar Neli!"

Apar apropiaţii, respectiv soţia, Neli, alături de noră şi de nepoţi. Urmează Dinu Gheorghe, Şumudică, Lupu şi Anghelache. Cu toţii aşteaptă înfriguraţi lângă sala de triere a Urgenţelor, după care, ca la un semnal, cu excepţia soţiei, părăsesc spitalul. "Ne-a trimis Mircea acasă! Este bine, nu vă faceţi probleme!". Potrivit celor care au fost ieri lângă antrenorul român la spital, în primă fază, tehnicianul lui Şahtior a comunicat cu toţi cei prezenţi. Odată cu administrarea calmantelor şi a perfuziilor, pacientul Lucescu a fost izolat la terapie intensivă, acolo unde va rămâne şi în zilele ce urmează. Asta dacă nu cumva familia va decide ca Mircea Lucescu să meargă la o clinică din Doneţk. Patronul lui Şahtior, Rinat Ahmetov, s-a oferit de aseară să trimită un avion.

Răzvan a venit de urgenţă din Italia

Incidentul de la Bucureşti l-a forţat pe Răzvan Lucescu să-şi întrerupă vacanţa din Italia. Antrenorul Rapidului se afla ieri la Roma, alături de familie, când vestea primită de la Bucureşti l-a bulversat total. Fiul lui Il Luce a pus mâna pe telefon şi a căutat să-şi cumpere bilet de avion la prima cursă spre Bucureşti, însă nu a găsit decât spre seară. El a ţinut însă permanent legătura prin telefon cu mama sa, Nely.

"Am mai lovit o singură dată o maşină cu tramvaiul, dar a fost doar tablă îndoită! Sunt şocat şi mă rog la Dumnezeu să fie sănătos, dar vina mea nu e. Aveam 15 kilometri pe oră că acolo e restricţie. Pur şi simplu mi-a sărit în faţă!", Marian Bartoc, vatmanul tramvaiului care a lovit maşina lui Mircea Lucescu

Vinovat 100%

Cel mai titrat antrenor român a scăpat fără răni grave, dar chiar şi aşa i se va deschide un dosar penal. El ar putea rămâne şi fără permisul de conducere.

Poliţiştii de la rutieră au început imediat măsurătorile şi cercetările în cazul accidentului produs de Mircea Lucescu, iar datele preliminare îl dau vinovat sută la sută pe tehnicianul lui Şahtior. Acesta a făcut o greşeală elementară: aflat pe Bulevardul Vasile Milea, el a virat la stânga, fără să se asigure dacă din spate vine vreun tramvai. Lovit în portiera stânga spate, automobilul a fost aruncat pe contrasens, unde după ce s-a răsucit de două ori a fost acroşat de o altă maşină. Din câte se pare, Mircea Lucescu nu purta centură de siguranţă în momentul accidentului. Pe scaunul din dreapta sa se afla un apropiat, care s-a ales cu un traumatism cranian uşor. Chiar dacă antrenorul a fost cel mai afectat de accident, lui i se va deschide un dosar penal.

Kia Sorento Ex, patru stele la testul de siguranţă

Maşina pe care Mircea Lucescu a distrus-o ieri este un Kia Sorento EX, model din prima generaţie a producătorului sud-coreean (preţ de achiziţie 28.000 de euro, în 2003). Cotat ca un SUV mediu, automobilul este unul destul de sigur din punct de vedere al protecţiei pe care o oferă celor aflaţi în interiorul său. Conform Euro-NCAP (European New Car Assessment Programme, o organizaţie care se ocupă de testarea siguranţei la autovehiculele noi), Kia Sorento din această generaţie a primit patru stele din cinci posibile la testul de siguranţă. La impactul din lateral, cel mai bine protejate zone sunt capul, abdomenul şi bazinul.

Fii primul care află ultimele ştiri din sport direct pe telefonul tău mobil! m.prosport.ro

Aboneaza-te la:
Email
RSS
Trimite pe:
Twitter
Yahoo! Mess
Comentarii / 94 comentarii
Comentează
  • @Buly:
    Din aia opt nu faci unul si bun asa ca nu te mira.

  • @rtuy: E grav atunci rau de tot daca 8 medici au participat la operatie. Adica toti medicii din spital. Nu?! Ptr. o interventie de genul asta 1 medic si personalul sau era suficient. 8 MEDICI?! Vai si amar! Mda se prea poate sa nu faci unul si bun…

    suporter Dinamo Bucureşti
  • www.fetitepebani.ro - escorte din toata tara, saloane de masaj, cluburi de noapte, hoteluri discrete, secs shop-uri, job-uri etc.

    WWW.FETITEPEBANI.RO - cel mai complet site de escorte!

  • recuperamdatorii.ro , Recuperam datorii, legal si gratuit ,
    recuperamdatorii.ro

    suporter Oţelul Galaţi
Comentează articolul

Redactorii Prosport.ro isi rezerva dreptul de a modera comentariile. Sustine-ti echipa si punctul de vedere, dar nu ca pe stadion. Si in limita a 1.000 de caractere.

Campurile marcate cu rosu nu sunt valide!

Comentariul a fost adaugat!

NOU! Ai un gravatar? Scrie în formular adresa de email asociată, şi comentariul tău va ieşi în evidenţă.
(adresa de email nu va fi făcută publică)
suporter al echipei:
Stiri comentate in ultimele 24H
685
165
142
117
97
BusinessMagazin.ro
52 de lucruri utile pe care trebuie neapărat să le ştii - GALERIE FOTO52 de lucruri utile pe care trebuie neapărat să le ştii - GALERIE FOTO

Peste 100 de ani, 500 de milioane de conturi de pe Facebook vor aparţine unor persoane decedate; numele complet...

Cele zece slujbe care nu vor dispărea niciodată - GALERIE FOTO
Cele mai neobişnuite ceasuri din lume - GALERIE FOTO
CSID.ro
Ce să mănânci ca să scapi de durerile menstruale (21:00)Ce să mănânci ca să scapi de durerile menstruale (21:00)

Regimul alimentar trebuie să excludă carbohidraţii rafinaţi: zahăr alb sau brun, produsele de cofetărie şi...

Pentru 7 din 10 români sexul bun înseamnă sănătate (21:00)
Ai probleme cu inima? Înainte de medicamente, alege să-ţi schimbi...
Apropo.ro
Ce s-a ales de predicţiile din 1900 (Partea a II-a)Ce s-a ales de predicţiile din 1900 (Partea a II-a)

Iată continuarea predicţiilor prezentate ieri, scrise acum 100 de ani de un fost inginer al Căilor Ferate...

Se linge de jos în sus, până ajungi la Iisus! (Poze)
Cum să faci un avion propulsat de... muşte!
ProTVMagazin.ro
Pe plaja, vedetele arată şi mai sexy goale!Pe plaja, vedetele arată şi mai sexy goale!

Pe alte meleaguri, vedetele stau în continuare dezbrăcate la soare. Una dintre ele este fiica Ornellei Mutti,...

Filmuleţ XXX Silvina Luna: “N-am avut orgasm când am făcut sex în...
Cele mai scandaloase poze “scurse” ale unui supermodel
Sexgen.ro
Ai da bani să faci sex cu o prostituată grasă?Ai da bani să faci sex cu o prostituată grasă?

Seara începuse promiţător. Băutură era destulă. Voia bună a descălecat la întâlnirea cu tineretul. La...

Cum comunică femeile, cum comunică bărbaţii – partea I
Imbunatateste-ti abilitatile de a face cunnilingus! – partea 1
Showbiz.ro
Pentru un weekend sănătos!Pentru un weekend sănătos!

Cea mai aşteptată zi a săptămânii a sosit. Hai să ne bucurăm de un sfârşit de săptămână de vis!

Are 29 de ani şi este virgină!
Pe timp de ploaie!
Descopera.ro

				
				Ce fel de femei preferă bărbaţii?				
			Ce fel de femei preferă bărbaţii?

Când vine vorba de găsirea unor partenere, bărbaţii nu apreciază neapărat farmecul...

Misterul materialului organic de pe meteoriţii marţieni a...
Secretele fierbinţi ale apariţiei vieţii pe Terra
Tare.ro

				
				Clienta fara chiloti pe ea (01:00)				
			Clienta fara chiloti pe ea (01:00)

 O surpriza "placuta" pentru baiatul care livreaza pizza

Esti un tip al naibii de norocos (02:37)
Daca a vrut sa testeze portbagaju, a ajuns sa testeze si...
Travel.Descopera.ro
O oră pe TamisaO oră pe Tamisa

Între Big Ben şi Turnul Londrei, Tamisa taie malurile într-un unghi larg, cotind dreapta chiar...

Lungul drum spre Lhasa. Ultimul episod: mititel, înfăşăţel
Stuttgart – domeniul Mercedes
OneMagazine.ro


Topul celor mai "hot" femei din lume
Topul celor mai "hot" femei din lume

Fotomodelul Bar Rafaeli, fosta iubită a actorului american Leonardo DiCaprio, ocupă prima poziţie în topul...

Topul celor mai elegante decenii
Valul feminin din cinematografie