Achiziiţiile Rapidului au avut o contribuţie importantă la primul succes al lui Ganea. Revenirea lui Dică pare marele câştig

3 aug 2014 3064 afişări Comentează şi tu Highlight

Patru dintre cele cinci achiziţii făcute de Rapid săptămâna aceasta şi-au adus contribuţia la victoria cu 2-1 din deplasarea de la Chiajna contra Viitorului, din etapa a doua a Ligii 1. Ioan Mera, Sebastian Cojocnean şi Emil Dică au făcut parte din primul „11” trimis de Ganea în partida la finalul căreia giuleştenii au obţinut primele puncte pentru atingerea unui obiectiv intermediar: 17 puncte în 10 etape. Iulian Roşu a intrat pentru ultimele minute ale meciului, în timp ce Nicolae Vasile, cel care a semnat un contract cu clubul după ce devenise jucător liber de contract a fost rezervă neutilizată.

Fundaşul central Ioan Mera (27 de ani) este cunoscut în fotbalul românesc mai ales pentru cei 1.240.000 de euro pe care i-a încasat ca recompensă financiară după ce şi-a reziliat  în 2013 contractul cu clubul rus Alania Vladikavkaz pentru care jucase doar trei partide.

După ce în meciul pierdut cu 3-1în Giuleşti contra Stelei, Daniel Lung a avut o evoluţie slabă şi a fost schimbat la pauză, Ganea l-a titularizat pe Mera în centrul defensivei alături de Alex iacob. Beneficiind de o talie impunătoare (1,93 m), Mera a câştigat majoritatea duelurilor aeriene, mai ales că singurul atacant folosit de Stelea, Mitriţă, măsoară doar 1,67 m. În prima repriză, jucătorul născut în Reghin a încercat să iasă de câteva ori cu mingea la picior, dar a avut dificultăţi în a controla balonul în momentele în care să dribleze adversarii veniţi la pressing. Singura greşeală majoră a comis-o în minutul 58 când a respins în centru o minge simplă şi i-a oferit şansa lui Florin Tănase să tragă periculos pentru poarta lui Bornescu.

Sebastian Cojocnean (25 de ani) l-a înlocuit în echipa de start a Rapidului pe Ciprian Selagea, cel care reprezenta o improvizaţie pentru postul de mijlocaş stânga. A părut că are sarcini clar trasate de către Ganea de a-l dubla pe colegul său de bandă, fundaşul Marian Stoica, mai ales că adversarii direcţi au fost Manea şi Tănase, fotbalişti folosiţi de Victor Piţurcă în „amicalul” câştigat de România cu Albania (1-0).

Cojocnean a avut un mic merit şi la golul lui Ciolacu din minutul 7, când a schimbat partea cu o centrare pentru Emil Dică. În repriza a doua s-a conformat planului tactic impus de Ganea, care a retras echipa, în majoritatea timpului, în propriul teren pentru a conserva avantajul luat la pauză dar şi din cauza diferenţei de pregătire fizică dintre fotbaliştii celor două echipe. Mijlocaşul care a jucat cel mai bun fotbal al său în perioada 2009-2012, petrecută la Universitatea Cluj are nevoie de a-şi reintra în ritm după ce anul trecut a jucat doar două meciuri în Liga 1 pentru Gaz Metan Mediaş. Cojocnean a debutat la Rapid purtând tricoul cu numărul 8, purtat până acum de Daniel Pancu.

Emil Dică (32 de ani) pare a fi transferul cel mai reuşit al Rapidului. Aflat la a patra experienţă în Giuleşti, Dică este un mijlocaş căruia i se potriveste expresia „ştie jocul”. Distribuit în centrul liniei de trei mijlocaşi ofensivi din spatele atacantului pe postul ocupat până acum de către Pancu, Dică a reuşit o pasă de efect, cu călcâiul pentru Ciolacu care a obţinut penaltiul transformat chiar de mijlocaş.

Utilitatea lui în cadrul echipei pregătite de Ganea e generată şi de polivalenţa sa, jucătorul născut la Scorniceşti fiind capabil să acopere trei poziţii la mijlocul terenului: la închidere, în spatele vârfului şi dreapta. Spre deosebire de ceilalţi doi jucători de zonă centrală, Negru şi Săndulescu, Dică dispune de o tehnică care îi permite să iasă din situaţiile complicate prin dribling. Deşi teoretic este mai puţin pregătit fizic decât colegii săi, în meciul cu Viitorul a fost cel care a dat tonul la pressing, îndemnându-şi coechipierii la o atitudine agresivă. În repriza secundă, Ganea a coborât liniile echipei sale, astfel că aportul său ofensiv a fost unul mai mic faţă de prima parte. În minutul 81 a fost înlocuit de către Iulian Roşu (20 de ani), o altă achiziţie recentă a Rapidului. Tânărul atacant a reuşit să se remarce doar în pauza meciului când a scandat împreună cu galeria contra Stelei, echipa la care şi-a făcut junioratul.