Victorie cu „cap”. România U21 – Italia U21 2-1. „Italienii” Pușcaș și Bălașa au marcat din faze fixe și au adus o victorie mare pentru naționala mică

Victorie cu
  • Publicat:
  • Actualizat:

Viorel Moldovan a debutat pe banca echipei naționale de tineret contra Italiei, un adversar cu nume important în fotbalul mondial

În primele 15 minute fotbaliștii români au părut depășiți de adversarii lor, care au ocupat în bună măsură jumătatea echipei noastre. Dominarea echipei lui Di Biagio s-a concretizat prin apariția primei ocazii a partidei: Buzbuchi a bâlbâit o minge care a ajuns la vedeta Berardi, însă atacantul care a umilit-o pe AC Milan în tricoul lui Sassuolo a luftat. Băieții lui Moldovan s-au trezit după pauza de hidratare și au început să presteze un joc de calitate pentru cei aproximativ 1000 de spectatori prezenți pe „Ilie Oană”.

Mitriță a fost într-o dizpoziție excelentă de joc și a creat prima ocazie de joc a României: după ce a driblat doi adversari a tras peste poarta lui Bardi (25). Iancu și Bălașa au ratat și ei ocazii importante în minutele 26 și 28. Golurile au venit de la „italienii” noștri. În minutul 30, Pușcaș, vârful legitimat la Inter, a reluat de la colțul scurt centrarea căpitanului Iancu din corner, pentru ca 13 minute mai târziu Bălașa, fundașul dreapta de la AS Roma să ducă scorul la 2-0 după o altă centrarea din corner trimisă de Mitriță.

În minutul 45+1, Italia a arătat că are un înlocuitor pentru Pirlo: Cataldi a executat impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri și l-a lăsat fără replică pe Buzbuchi. Selecționata României de tineret a intrat la pauză cu un avantaj de un gol în fața unei echipe care are în componență fotbaliști obișnuiți cu aerul tare din Serie A.

Rezervele au fost mai discrete

Ținuți în priză de indicațiile tactice zgomotoase date de Moldovan de pe marginea terenului, tinerii tricolori au „copiat” în startul reprizei secunde debutul autoritar al italienilor din prima parte. Înprimele minute ,Pușcaș și Iancu au ratat ocazii importante. Vârful orădean de la Inter Milano a avut o evoluție care ne poate da speranțe privind viitorul atacant al echipei conduse acum de Victor Pițurcă. În afara golului marcat, Pușcas a demostrat că este un jucător de forță, dar care are și abilități tehnice care l-ar putea determina pe selecționerul prezent la meci să îi acorde o șansă pe viitor. Partea a doua nu a fost la fel concludentă ca prima repriză cei doi selecționeri  efectuând aproape toate schimbările posibile. Gabi Iancu a avut o evoluție bună, motivat poate și de faptul că a purtat banderola de căpitan, dar și declarațiile lui Moldovan care declarase înaintea partidei că dorește ca stelistul să fie un om de bază în campania pentru calificarea la EURO 2017.

Moldovan declarase înaintea meciului că a convocat pentru partida cu Italia cam ce are mai bun fotbalul românesc la acest nivel de vârstă, aspect cofirmat de victorie, dar mai ales de jocul bun din prima repriză.

România: Buzbuchi – Bălașa, Țâru, Boldor, Filip – Crețu, Nedelcu – Iancu, Mitriță, Rotariu – Pușcaș
Rezerve: Cojocaru, Neag, Puțanu, Toșca, Șerban, Popadiu, Fl. Tănase, Bumba, Andrei Ivan
Italia: Bardi – Zappacosta, Antei, Bianchetti, Biraghi – Crisetig, Cataldi, Battocchio – Bernardeschi, Berardi, Belotti
Rezerve: Leali, Murru, Viviani, Goldaniga, Romagnoli, Dezi, Sabelli, Rugani, Benassi, Trotta, Longo

21:24 Fluier final, România U21 reușește să învingă echipa similară a Italie. Dincolo de acest rezultat excelent, jocul arătat de naționala mică este promițător. Jucătorii lui Viorel Moldovan și-au dominat adversarii în multe momente, iar fotbaliști ca George Pușcaș sau Alex Crețu au arătat multă calitate

21:15 Lipsă de coordonare în apărarea noastră, Longo putea egala. Șutul de la 20 de metri a ocolit însă ținta

21:12 Iese Iancu, intră Puțanu. Moldovan a mutat „italienește”

21:07 Iese și Steliano Filip. Înlocuitorul dinamovistului este de la rivala Steaua, Alin Toșca

21:03 Pușcaș părăsește terenul accidentat. În locul său intră Ivan

21:00 Viorel Moldovan este foarte agitat pe margine. Fostul internațional își încurajează permanent elevii

20:58 Încă trei schimbări făcute de Viorel Moldovan. Au ieșit Bălașa, Rotariu și Nedelcu, au intrat Bumba, Șerban și Popadiuc

20:52 Berardi trage puternic de la distanță, Buzbuchi prinde fără probleme

20:49 Ocazie foarte mare ratată de România. Rotariu trece de un adversar, pasează pe culoar în dreapta pentru Bălașa, care centrează pe jos în fața porții. Pușcaș încearcă șutul din alunecare, dar a dat pe lângă minge

20:44 Contraatac al României, Iancu primește în dreapta, întoarce un adversar și încearcă să prindă colțul lung cu un șut cu efect, dar mingea este respinsă în corner

20:40 În tribune se află și președintele FRF, Răzvan Burleanu. Acesta este însoțit de Gheorghe Chivorchian

20:38 Ocazie foarte mare pentru România. Crețu pasează frumos pe culoar pentru Pușcaș, atacantul lui Inter se descurcă bine cu adversar lângă el, trage la colțul lung, mingea trece puțin pe lângă bară. România face spectacol la poarta Italiei. La faza imediat următoare, Pușcaș a pasat cu călcâiul pe culoar pentru Iancu, italienii au fost nevoiți dă degajeze în corner

20:36 Viorel Moldovan a făcut o modificare la pauză. A ieșit Mitriță, a intrat Fl. Tănase

20:36 A început repriza a doua. Puștii lui Moldovan sunt urmăriți și de Victor Pițurcă, o motivație în plus pentru „tricolorii mici”

20:20 Se termină prima parte

20:19 Min. 45 GOL ITALIA. Cataldi înscrie din lovitură liberă. A fost o fază fixă de la 25 de metri, ușor lateral-stânga. Cataldi a bătut direct în vinclul de la colțul scurt, Buzbuchi a rămas fără reacție

20:16 GOOOOOLLL ROMÂNIA. Bălașa face 2-0 tot după o centare din corner. Acțiune personală a lui Rotariu în careu, trage din unghi la colțul scurt, lovituă de colț pentru România. Alexandru Mitriță a centrat la bara a doua, fundașul lui AS Roma pune capul și înscrie. Golurile au fost marcate până acum de jucători care sunt legitimați la cluburile din Italia

20:11 Mitriță face în continuare un meci foarte bun. Tânărul mijlocaș reușește să atragă aplauze după o fază în care s-a zbătut foarte mult să câștige mingea. Chiar dacă n-a reușit, public i-a apreciat dăruirea

20:03 Min. 31 GOOOOOL ROMÂNIA! Pușcaș deschide scorul. Iancu a centrat excelent din corner, atacantul lui Inter Milano s-a înălțat și a reluat cu capul din 6 metri

20:00 Jucătorii lui Moldovan au prins curaj. Trei situații de gol în două minute. Iancu a centrat foarte bine de pe partea dreaptă, Bălașa a plonjat însă a trecut la foarte mică distanță de minge

19:58 Mitriță este cel mai bun român de până acum. Tânărul mijlocaș al Viitorului își pune deseori tehnica în valoare și joacă fără trac. Minutul 25, Mitriță trage puțin peste din 14 metri, la capătul unei faze personale

19:55 Partida se dispută pe o căldură sufocantă. Marius Avram fluieră pauză de hidratare

19:47 Lovitură liberă pentru Italia de la 30 de metri. Biraghi bate în forță și mingea trece peste transversală

19:46 Italia a dominat până acum meciul, diferența de calitate este vizibilă. Squadra Azurra este mai închegată, dar și mai tehnică

19:37 Ocazie mare pentru Italia. Buzbuchi greșește și scapă mingea în fața unui adversar, care scoate la șut în centrul careului. Berardi dă pe lângă minge însă și reușim să recuperăm

19:32 Fluier de start, partida este condusă la centru de Marius Avram. Italia are lovitura de start, România atacă în această repriză la poarta din stânga

19:29 Mai e puțin și începe meciul

19:20

19:18 Viorel Moldovan și Luigi Di Biagio au schimbat câteva vorbe înainte de meci. După cum spuneam, cei doi au fost în loturile României și Italiei la meciul din sferturile EURO 2000

19:15 Mai sunt 15 minute până la fluierul de start. Viorel Moldovan pune la punct ultimele detalii

19:05 Echipele de start au ajuns și pe mâna jurnaliștilor:

19:04

19:00 Asistența slabă așteptată la acest meci. Până la ora 12.00 se vânduseră în jur de 200 de tichete. Prețul stabilit de organizatori pentru un bilet a fost de 5 lei

18:49 Meciul va fi transmisă în Italia de televiziunea publică Rai. Echipa trimisă la Ploiești va realiza un interviu și cu Adi Mutu

18:48 Naționala Italiei va avea câțiva suporteri la Ploiești. Familia tânărului Trotta va asista la acest meci

18:47

18:45 Ploieștenii nu sunt foarte interesați de această partidă

18:38 Italia este considerată favorită de casele de pariuri, care-i dau o cotă de 1.95 la victorie.

17:58 La nivel de seniori, România și Italia s-au întâlnit de 16 ori până acum, de 8 ori în amicale și de 8 ori în partide oficiale. Bilanțul este clar în favoarea Squadrei Azzurra: 10 victorii Italia, 4 rezultae de egalitate și două succese România. Ultima dată când România a învins Italia a fost pe 20 martie 1989, într-un meci amical disputat la Sibiu și încheiat 1-0. Cealaltă victorie a fost tot cu 1-0, pe 16 aprilie 1983, la București, în preliminariile CE Franța 1984.

17:22 Luigi Di Biagio, selecționerul Italiei, a jucat contra naționalei de seniori a României la EURO 2000. Cele două țări s-au întâlnit în faza sferturilor, iar fostul mijlocaș a intrat în minutul 55. Italia s-a impus atunci cu 2-0. Interesant este că și Viorel Moldovan a jucat în acea partidă, însă a fost scos de pe teren în minutul 54, înainte ca Di Biagio să fie introdus.

17:05 România U21 este neînvinsă de 4 partide consecutive: 1-0 în deplasare cu Irlanda, 3-1 acasă cu Insulele Feroe, 0-0 acasă cu Irlanda și 2-2 acasă cu Germania. Toate cele 4 meciuri au contat pentru preliminariile CE 2015. România U21 ocupă locul 3 în grupa a 6-a, cu 9 puncte în 6 meciuri, dar șansele de calificare sunt mici. Naționala noastră mai are de jucat contra Muntenegrului și Germaniei, ocupantele primelor două locuri din grupă, și are nevoie de două victorii .

Viorel Moldovan a fost ales să reformeze și să conducă naționala care ar trebui să alimenteze echipa de seniori. Primul test important pentru fostul internațional român este contra echipei similare a Italiei, de 5 ori campioană europeană la U21, ultima dată în 2004. Pe banca adversarilor de astăzi stă fostul internațional Luigi Di Biagio, aflat la cea de-a doua experiență din carieră ca antrenor, după cea de la Italia U20.

Cât despre lotul pe care Italia l-a deplasat la București, de departe vedeta este Domenico Berardi, atacant care a impresionat în sezonul trecut în tricoul lui Sassuolo. Jucătorul de 20 de ani este deținut în coproprietate de Sassuolo și Juventus, iar anul trecut a marcat în Serie A de 16 ori. Vârful de formă a fost într-o partidă cu AC Milan, disputată la începutul anului, în care Berardi a marcat de 4 ori. La final, Sassuolo s-a impus cu 4-3.

Lotul României Under 21

• Portari: Alexandru Buzbuchi (Viitorul), Valentin Cojocaru (Steaua)
  • Fundași: Cristian Manea (Viitorul), Bogdan Țîru (Viitorul), Adrian Puțanu (Viitorul), Deian Boldor (Pescara), Ioan Neag (Universitatea Cluj), Steliano Filip (Dinamo), Alin Toșca (Steaua), Mihai Bălașa (AS Roma)
  • Mijlocași: Dragoș Nedelcu (Viitorul), Florin Tănase (Viitorul), Alexandru Mitriță (Viitorul), Ionuț Șerban (Dinamo, Dorin Rotariu (Dinamo), Doru Popadiuc (Ceahlăul), Claudiu Bumba (Târgu Mureș), Alexandru Crețu (CSMS Iași)
  • Atacanți: George Pușcaș (Internazionale Milano), Gabriel Iancu (Steaua), Andrei Ivan (CSU Craiova)

Lotul Italiei Under 21

• Portari: Bardi (Chievo Verona), Leali (Cesena)
  • Fundași: Antei (Sassuolo), Bianchetti (Verona), Biraghi (Chievo Verona), Goldaniga (Perugia), Murru (Cagliari), Romagnoli (Roma), Rugani (Empoli), Sabelli (Bari), Zappacosta (Atalanta)
  • Mijlocași: Battocchio (Watford), Benassi (Torino), Cataldi (Lazio), Crisetig (Cagliari), Dezi (Crotone), Viviani (Latina)
  • Atacanți: Belotti (Palermo), Berardi (Sassuolo), Bernardeschi (Fiorentina), Longo (Cagliari), Trotta (Fulham)