Rada 1 – Rada 2. Giuleștiul vesel. Doar 80 de minute

Andru Nenciu
Rada 1 - Rada 2. Giuleștiul vesel. Doar 80 de minute
  • Publicat:
  • Actualizat:
  • CFR Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după o victorie cu 2-1 (0-1) pe terenul echipei Rapid, într-un meci decis în ultimul sfert de oră.

Într-o atmosferă de meci mare, demnă de cea pe care fanii rapidiști obișnuiau s-o creeze în anii în care echipa era o forță a campionatului, partida de pe stadionul Valentin Stănescu a început abrupt. Aflați într-o situație critică în Liga 1, unde se bat pentru evitarea retrogradării, elevii lui Marian Rada au intrat deciși pe teren, controlând încă din start centrul terenului, iar prima ocazie a apărut după doar 120 de secunde de la primul fluier al arbitrului Dima.

Rui Miguel, aflat la prima partidă oficială în tricoul alb-vișiniu, a șutat din poziție centrală, dar fundașii clujeni au respins în corner o execuție care părea periculoasă. În minutul 9, Jean-Bryan Boukaka, una dintre noutățile din lotul Rapidului, a scăpat pe partea stângă și a fost faultat de Rada în careu, arbitrul Dima dictând lovitură de pedeapsă. Mario Felgueiras a arătat din nou de ce este considerat cel mai valoros portar din Liga 1 și a apărat șutul lui Pancu, dar veteranul rapidist a fost atent pe respingere și a trimis mingea în poartă din cădere, cu o scăriță, deschizând scorul.

Inspirația lui Miriuță și ocazia uriașă ratată de Martin au făcut posibilă revenirea CFR-ului

În prima repriză, CFR nu a semănat cu o echipă care are ca obiectiv câștigarea titlului de campioană și care se poate bate de la egal la egal cu Steaua, liderul ierarhiei Ligii 1. Depășiți vizibil la mijlocul terenului, acolo unde Emil Dică, Pancu și Rui Miguel au colaborat excelent pentru Rapid, clujenii nu au reușit să se apropie periculos în multe rânduri de poarta lui Bornescu.
Sesizând ineficacitatea mijlocașilor și a atacanților, Miriuță a efectuat două schimbări de la pauză, atunci când Chanturia și Ivanovski le-au luat locul lui Florin Costea, respectiv Gregory Tade, iar presiunea CFR-ului a crescut. Totuși, pe fondul unui joc bun al formației clujene, Rapidul a avut cea mai mare ocazie a meciului, în minutul 78, când Mădălin Martin a scăpat singur cu portarul Felgueiras, l-a driblat, dar a trimis mingea pe lângă poarta goală.

La faza imediat următoare, Tiago Lopes i-a pasat excelent lui Dore, iar fostul atacant al Petrolului a înscris dintre Mera și Iacob. În minutul 87, când toată lumea se pregătea de prelungiri, gruzinul Chanturia, întrodus de Vasile Miriuță la pauză, a adus calificarea CFR-ului în sferturile de finală, cu un șut sub bară din interiorul careului, după o fază la care apărarea rapidistă nu a reușit să degajeze mingea din careu.

În urma meciului, Rapidul rămâne cu o imagine mult mai bună decât cea arătată în ultimele partide de campionat și scapă printre degete o calificare meritată, mai ales după desfășurarea primelor 45 de minute, în care evoluția formației antrenate de Marian Rada și atmosfera din tribune a adus aminte de spiritul Rapidului care se bătea aproape an de an pentru titlul de campioană. De partea cealaltă, Miriuță a demonstrat că poate schimba din mers atunci când mecanismul nu merge ca uns, iar CFR Cluj a devenit ultima echipă care-și asigură biletele pentru faza sferturilor de finală.