Spectacol şi obiectiv îndeplinit! Gibraltar U19 - România U19 0-8 şi tricolorii se pot mândri cu o performanţă importantă. Alex Măţan, puştiul de la Viitorul, a fost eroul meciului

14 nov 2017 24429 afişări Comentează şi tu Nationala

Reprezentativa Under 19 a României a învins, marţi, la Heraklion, cu scorul de 8-0, echipa similară a Gibraltarului, în ultima partidă din cadrul calificărilor pentru Campionatul European  şi a încheiat pe primul loc grupa de calificare la Turul de Elită, urmând să se afle în prima urnă la tragerea la sorţi.

Mijlocaşul provenit de la FC Viitorul, Alexandru Măţan, a marcat patru dintre cele opt goluri ale României, în minutele 32, 43 (penalty), 46 şi 65. Robert Moldoveanu a punctat de două ori, în minutele 49 şi 80, iar Tudor Băluţă, în minutul 59, şi Claudiu Micovschi, în minutul 70, au înscris câte un gol.

• Echipa trimisă în teren de selecţionerul Adrian Boingiu: 12. Costache – 20. Vidrăşan, 4. Băluţă, 21. Podină – 14. Neciu (Moruţan 69'), 16. L. Gheorghe, 6. Boboc, 17. Merloi (Micovschi 70') – 10. Măţan (C) – 15. Berci (Sîntean 76'), 18. Moldoveanu.
  • Gibraltar: Hankins - Robertson (Evans 73'), Crisp, Llambias, Pederson - Ronan (Avellano 80'), Asquez - Breed (Wilson 77'), Hernandez, Prescott - Peacock. Selecţioner: Stephen Head.

România şi-a asigurat prezenţa în Turul de Elită de pe prima poziţie a clasamentului grupei 10 de calificări încă de sâmbătă, 11 noiembrie, după succesul obţinut în faţa naţionalei similare a Rusiei, scor 2-1. În prima rundă, echipa pregătită de Adrian Boingiu a învins, cu scorul de 2-1, Grecia.

În celălalt meci din Grupa a 10-a, Grecia a învins Rusia, scor 2-1, şi a încheiat pe locul secund. Rusia (3 puncte) şi Gibraltar (0 puncte) s-au clasat pe ultimele două poziţii în grupă şi au ratat calificarea la Turul de Elită.

Gibraltar U19 - România U19 0-8 (Măţan 32, pen. 43, 46, 65, R. Moldoveanu 49, 80, T. Băluţă 59, Micovschi 70)

• Gibraltar: Hankins - Robertson, Crisp, Llambias, Pederson - Ronan, Asquez - Breed, Hernandez, Prescott - Peacock
  • România: Costache – Vidrăşan, Băluţă,  Podină –  Neciu, Gheorghe,Boboc, Merloi – Măţan  – Berci, Moldoveanu

Minutul 90+5: Final de meci! Batem fără emoţii în Gibraltar, 8-0, după doar 2-0 la pauză, şi obiectivul e îndeplinit: nu doar că ne calificăm la Turul de Elită, dar vom fi şi în prima urnă la tragerea la sorţi.

Minutul 80: Goool România! Robert Moldoveanu face "dubla" şi spulberă orice emoţie!

Minutul 70: Goool România! Micovschi înscrie la doar câteva zeci de secunde după ce a intrat pe teren.

Minutul 65: Goool România! Alex Măţan e "on fire", marchează şi al patrulea său gol în acest meci şi lucrurile devin din ce în ce mai clare: mergem în prima urnă a tragerii la sorţi pentru Turul de Elită.

Minutul 59: Gooool România! Tudor Băluţă, fundaşul central al Viitorului, marchează pentru 5-0. Suntem în grafic :)

Minutul 49: Gooool România! Robert Moldoveanu, atacantul lui Dinamo, duce scorul la 4-0 şi, în acest moment, avem la dispoziţie 41 de minute pentru a marca cele două goluri de care avem nevoie. Cu condiţia să nu primim niciunul.

Minutul 46: Gooool România! Început perfect de repriză pentru Alex Măţan, care reuşeşte să facă hat-trick-ul!

Minutul 46: A început repriza a doua, iar locul lui Berci, în atac, a fost luat de Sântean, juniorul Slaviei Praga.

Minutul 43: Goool România! Primim un penalty cu trei minute înaintea finalului primei reprize, Măţan îşi asumă responsabilitatea execuţiei şi reuşeşte "dubla".

Minutul 32: Goool România! Alexandru Măţan, mijlocaşul ofensiv de la Viitorul, deschide scorul, la capătul unei prime jumătăţi de oră pe care naţionala noastră a dominat-o aproape în totalitate.

17:00 Într-un alt meci al grupei, Cehia a învins Croaţia cu 5-2, ceea ce înseamnă că România are nevoie de o victorie la o diferenţă de cel puţin şase goluri pentru a prinde prima urnă valorică a Turului de Elită! Chiar şi aşa, selecţionerul Adrian Bongiu a preferat să trimită pe teren o echipă cu multe rezerve.

E ziua echipelor naţionale pentru România. Începând de la reprezentativa sub 19 ani, până la tricolorii mari, toţi vor juca meciuri azi. Tricolorii mici au partide oficiale, în timp ce echipa mare se pregăteşte de un amical cu Olanda.

Echipa naţională sub 19 ani intră prima în scenă, de la ora 17:00, în deplasarea din Gibraltar. Cu calficarea la Turneul de Elită deja obţinută, elevii lui Adrian Boingiu vor avea, însă, un obiectiv. Înaintea meciului din Gibraltar România e lider în Grupa 10 de calificare, cu 6 puncte, în timp ce Gibraltar e ultima, fără punct, iar naţionala de juniori are nevoie de o victorie la trei goluri diferenţă pentru a fi sigură de prinderea primei urne valorice pentru Turul de Elită.