Spectacol și obiectiv îndeplinit! Gibraltar U19 – România U19 0-8 și tricolorii se pot mândri cu o performanță importantă. Alex Mățan, puștiul de la Viitorul, a fost eroul meciului

Redactor:
Andrei Pal
Spectacol și obiectiv îndeplinit! Gibraltar U19 - România U19 0-8 și tricolorii se pot mândri cu o performanță importantă. Alex Mățan, puștiul de la Viitorul, a fost eroul meciului

Reprezentativa Under 19 a României a învins, marți, la Heraklion, cu scorul de 8-0, echipa similară a Gibraltarului, în ultima partidă din cadrul calificărilor pentru Campionatul European  și a încheiat pe primul loc grupa de calificare la Turul de Elită, urmând să se afle în prima urnă la tragerea la sorți.

Mijlocașul provenit de la FC Viitorul, Alexandru Mățan, a marcat patru dintre cele opt goluri ale României, în minutele 32, 43 (penalty), 46 și 65. Robert Moldoveanu a punctat de două ori, în minutele 49 și 80, iar Tudor Băluță, în minutul 59, și Claudiu Micovschi, în minutul 70, au înscris câte un gol.

• Echipa trimisă în teren de selecționerul Adrian Boingiu: 12. Costache – 20. Vidrășan, 4. Băluță, 21. Podină – 14. Neciu (Moruțan 69′), 16. L. Gheorghe, 6. Boboc, 17. Merloi (Micovschi 70′) – 10. Mățan (C) – 15. Berci (Sîntean 76′), 18. Moldoveanu.
  • Gibraltar: Hankins – Robertson (Evans 73′), Crisp, Llambias, Pederson – Ronan (Avellano 80′), Asquez – Breed (Wilson 77′), Hernandez, Prescott – Peacock. Selecționer: Stephen Head.

România și-a asigurat prezența în Turul de Elită de pe prima poziție a clasamentului grupei 10 de calificări încă de sâmbătă, 11 noiembrie, după succesul obținut în fața naționalei similare a Rusiei, scor 2-1. În prima rundă, echipa pregătită de Adrian Boingiu a învins, cu scorul de 2-1, Grecia.

În celălalt meci din Grupa a 10-a, Grecia a învins Rusia, scor 2-1, și a încheiat pe locul secund. Rusia (3 puncte) și Gibraltar (0 puncte) s-au clasat pe ultimele două poziții în grupă și au ratat calificarea la Turul de Elită.

Gibraltar U19 – România U19 0-8 (Mățan 32, pen. 43, 46, 65, R. Moldoveanu 49, 80, T. Băluță 59, Micovschi 70)

• Gibraltar: Hankins – Robertson, Crisp, Llambias, Pederson – Ronan, Asquez – Breed, Hernandez, Prescott – Peacock
  • România: Costache – Vidrășan, Băluță,  Podină –  Neciu, Gheorghe,Boboc, Merloi – Mățan  – Berci, Moldoveanu

Minutul 90+5: Final de meci! Batem fără emoții în Gibraltar, 8-0, după doar 2-0 la pauză, și obiectivul e îndeplinit: nu doar că ne calificăm la Turul de Elită, dar vom fi și în prima urnă la tragerea la sorți.

Minutul 80: Goool România! Robert Moldoveanu face „dubla” și spulberă orice emoție!

Minutul 70: Goool România! Micovschi înscrie la doar câteva zeci de secunde după ce a intrat pe teren.

Minutul 65: Goool România! Alex Mățan e „on fire”, marchează și al patrulea său gol în acest meci și lucrurile devin din ce în ce mai clare: mergem în prima urnă a tragerii la sorți pentru Turul de Elită.

Minutul 59: Gooool România! Tudor Băluță, fundașul central al Viitorului, marchează pentru 5-0. Suntem în grafic 🙂

Minutul 49: Gooool România! Robert Moldoveanu, atacantul lui Dinamo, duce scorul la 4-0 și, în acest moment, avem la dispoziție 41 de minute pentru a marca cele două goluri de care avem nevoie. Cu condiția să nu primim niciunul.

Minutul 46: Gooool România! Început perfect de repriză pentru Alex Mățan, care reușește să facă hat-trick-ul!

Minutul 46: A început repriza a doua, iar locul lui Berci, în atac, a fost luat de Sântean, juniorul Slaviei Praga.

Minutul 43: Goool România! Primim un penalty cu trei minute înaintea finalului primei reprize, Mățan își asumă responsabilitatea execuției și reușește „dubla”.

Minutul 32: Goool România! Alexandru Mățan, mijlocașul ofensiv de la Viitorul, deschide scorul, la capătul unei prime jumătăți de oră pe care naționala noastră a dominat-o aproape în totalitate.

17:00 Într-un alt meci al grupei, Cehia a învins Croația cu 5-2, ceea ce înseamnă că România are nevoie de o victorie la o diferență de cel puțin șase goluri pentru a prinde prima urnă valorică a Turului de Elită! Chiar și așa, selecționerul Adrian Bongiu a preferat să trimită pe teren o echipă cu multe rezerve.

E ziua echipelor naționale pentru România. Începând de la reprezentativa sub 19 ani, până la tricolorii mari, toți vor juca meciuri azi. Tricolorii mici au partide oficiale, în timp ce echipa mare se pregătește de un amical cu Olanda.

Echipa națională sub 19 ani intră prima în scenă, de la ora 17:00, în deplasarea din Gibraltar. Cu calficarea la Turneul de Elită deja obținută, elevii lui Adrian Boingiu vor avea, însă, un obiectiv. Înaintea meciului din Gibraltar România e lider în Grupa 10 de calificare, cu 6 puncte, în timp ce Gibraltar e ultima, fără punct, iar naționala de juniori are nevoie de o victorie la trei goluri diferență pentru a fi sigură de prinderea primei urne valorice pentru Turul de Elită.