Şi-au luat revanşa. Naţionala U16 a României a fost învinsă de selecţionata Ciprului. Tricolorii folosiţi de antrenorul reprezentativei

8 feb 2018 3907 afişări Comentează şi tu Nationala

Echipa naţională de fotbal Under 16 a României a fost învinsă, joi, la Limassol, cu scorul de 2-1, de selecţionata similară a Ciprului, în cel de-al doilea meci de verificare disputat în această săptămână între cele două reprezentative, informează site-ul frf.ro.

Marţi, în primul joc, tricolorii se impuseseră cu 3-2. În partida de joi, toate cele trei goluri au fost înscrise în prima repriză. Gazdele au deschis scorul în minutul 15, tricolorii au revenit prin reuşita lui Ahmed Bani, din minutul 30, din pasa lui Stoica, dar Cipru a mai înscris o dată, în minutul 38, cu un şut din marginea careului de 16 metri. În partea secundă, echipa pregătită de Daniel Mogoşanu a ratat în câteva rânduri marcarea golului egalizator.

Daniel Mogoşanu i-a folosit pe următorii jucători: 1. Sava (12. Popa, 41') - 2. Grosu (14. Dumitru, 70'), 6. Chilili, 16. Urcan, 17. Iurea (4. Florică, 51') - 5. Crivac (19. Tarţa, 75'), 8. Grameni (21. Suciu, 70') - 7. Pitu (13. Iana, 75'), 10. Bani (9. Corbeanu, 51'), 11. Stoica - 20. Peto. Rezerve neutilizate: 3. Dicu, 15. Toma, 18. Szondi, 22. Istrate.

În primul meci disputat marţi, 6 februarie, România s-a impus cu 3-2, în urma golurilor înscrise de Leon Peto (2', 80+3') şi Alexandru Crivac (49').

Actuala reprezentativă U16 a României va debuta în preliminariile Campionatului European U17 în toamna acestui an.