11 nov 2017 4921 afişări Comentează şi tu Nationala
Meciul cu Portugalia l-a convins! Contra vrea să-i "fure" jucătorii lui Isăilă: "Toţi sunt capabili să joace la echipa naţională mare" MEDIAFAX Foto/Dan Tăuţan

Cosmin Contra s-a convins, după egalul dintre România şi Portugalia de la tineret, 1-1 la Ovidiu, şi vrea să-i "fure" jucătorii lui Daniel Isăilă. "Guriţă" a vorbit despre micii tricolori care pot face pasul la naţionala mare, dar nu a dat nume.

Selecţionerul naţionalei de seniori a României, neînvins până acum pe banca tehnică, s-a declarat plăcut impresionat de jocul selecţionatei U21 de la Ovidiu, despre care a spus că a făcut un meci bun. Contra are sub observaţie câţiva fotbalişti de la echipa de tineret.

Fostul fundaş dreapta spune că, după cum joacă la tineret, fotbaliştii lui Isăilă îi dau impresia că pot juca toţi la naţionala mare. Contra se pregăteşte de amicalul cu Olanda, de pe 14 noiembrie (21:45, Arena Naţională).

”Mi-a plăcut (n.r. - meciul). Primele 20 minute foarte bune. Am dominat, am avut acţiuni cu finalizare, după care a venit golul portughez. Dar a doua repriză echipa României a ştiu să strângă rândurile, a venit şi golul egalarii... Mă bucur că România a rămas în cărţile calificării.

”Vom vedea, pentru că atât în martie cât şi în iunie voi încerca să aduc cât mai mulţi jucători tineri să văd dacă sunt pregăţi să facă pasul la echipa naţională. După cum joacă la tineret mă fac să cred că mai toţi sunt capabili să facă pasul spre naţionala mare”
, a declarat Cosmin Contra la Telekom Sport.