Viitorul - Gaz Metan Mediaş 3-0 | Casap a ieşit accidentat încă din primele minute. Ganea a marcat golul carierei! Buziuc a ratat două şanse imense pentru oaspeţi

Luni, 20:20 5826 afişări Comentează şi tu Liga 1

FC Viitorul - Gaz Metan Mediaş 3-0 (Chiţu 31, Ganea 36, Ţucudean 62)

Viitorul: Rîmniceanu - Boli, Ţîru, M. Constantin, Ganea - Benzar, Nedelcu, Casap (Cicâldău 7), Chiţu (Lopez 58) - Ţucudea, Herea (Cristian Băluţă 68)

Rezerve: Buzbuchi (p), Dumitraş, Ciobanu, Lopez, Cicâldău, Purece, Cristian Băluţă

Gaz Metan: Greab - Zderic, Khubutia, Danci, Buşu - Mitics, Bic (Tîrcoveanu 69) - Popovici (Buziuc 63), Curtean (Voicu 46), Olaru - Golubovic

Rezerve: Pleşca (p), Gomes Pereira, Tîrcoveanu, Trif, Voicu, Buziuc, Păcurar

20:20 Final de meci la Ovidiu! Campioana se impune fără emoţii şi urcă pe prima poziţie a clasamentului, alături de Dinamo Bucureşti. Alb-roşii au câştigat cu 3-0 la Ploieşti, în faţa nou-promovatei Juventus. ACS Poli Timişoara, CS U Craiova, Astra Giurgiu şi FCSB au de asemenea trei puncte după prima etapă. FC Botoşani şi CFR Cluj se vor întâlni în epilogul primei etape din sezonul 2017-2018.

20:06 George Ţucudean a fost la un pas de 4-0! Vârful campioanei a pătruns în careu şi a trimis violent pe mijlocul porţii, dar Greab a reuşit să respingă peste poartă. Lovitură de colţ pentru gazde.

20:00 Ocazie mare pentru Gaz Metan! Danci a executat sub bară o lovitură liberă de la marginea careului, dar Rîmniceanu a plonjat superb şi a respins în bara transversală. Apărarea Viitorul a degajat mingea în afara careului, rămâne 3-0.

19:49 GOOOL Viitorul! Benzar l-a angajat perfect pe Ţucudean, care l-a învins pe Greab din câţiva metri, cu o lovitură de cap. La acest scor, Dinamo şi Viitorul împart fotoliul de lider al campionatului. Bucureştenii s-au impus cu 3-0 în faţa nou-promovatei, Juventus Bucureşti.

19:32 S-a reluat jocul la malul mării. Oaspeţii au efectuat o modificare la pauză, Ionuţ Voicu a intrat în locul lui Alexandru Curtean.

19:18 Pauză la Ovidiu! Campioana en-titre conduce cu 2-0 după primele 45 de minute.

19:09 GOOOL Viitorul! Cristi Ganea a executat impecabil o lovitură liberă. Fundaşul stânga a trimis cu exteriorul la colţul lung, mingea a ricoşat din vinclu în plasa laterală din stânga portarului. Probabil cel mai frumos gol din acest început de campionat.

19:02 GOOOL Viitorul! Chiţu a marcat pentru 1-0 după ce Benzar a săltat mingea peste apărarea adversă. Golul a venit după o bară a lui Herea şi un şut periculos al lui Benzar la colţul scurt, respins de Greab. Defensiva oaspeţilor a cedat în cele din urmă.

18:37 Carlo Casap a părăsit terenul, acuzând dureri în zona genunchiului. Optarul gazdelor a fost înlocuit de Alexandru Cicâldău.

18:30 Se ţine un moment de reculegere în memoria lui Ioan Aloman, fostul organizator de competiţii de la Gaz Metan Mediaş.

Viitorul - Gaz Metan, ora 18:30, este prima partidă a zilei în Liga 1. Campioana sezonului trecut începe noua stagiune cu un meci pe teren propriu, dar vine după o experienţă neplăcută. În prima confruntare oficială din acest an competiţional echipa lui Hagi a pierdut Supercupa în faţa celor de la Viitorul.

Viitorul a câştigat titlul... pentru a doua oară după decizia de la TAS şi va juca în preliminariile UEFA Champions League pe ruta campioanelor. Gruparea condusă de Gică Hagi se va duela cu învingătoarea dintre APOEL şi Dudelange.

Gaz Metan a fost una dintre formaţiile redutabile din sezonul trecut. Ardelenii au ratat prezenţa în play-off în ultima etapă a sezonului regulat, iar în partea a doua a campionatului au terminat pe locul 2 în clasamentul play-out-ului.