TRENCHIN. Le-a trecut obuzul pe la ureche, au tremurat, dar s-au calificat. Steaua – Trencin 2-3

Redactor:
Florin Marian
TRENCHIN. Le-a trecut obuzul pe la ureche, au tremurat, dar s-au calificat.  Steaua - Trencin 2-3

Steaua s-a calificat dramatic în turul III din preliminariile Ligii Campionilor, datorită victoriei cu 2-0 din tur. Miercuri seara, roș-albaștrii au fost învinși cu 2-3 și au tremurat serios la pauză, când adversara avea un avantaj de două goluri. Muniru și Tade au fost marcatorii echipei lui Rădoi, în timp ce de la oaspeți, Wesley a înscris de două ori, iar Bero o singură dată.

Meciul de pe Național Arena a început de la scorul de 2-0 pentru Steaua, iar Trencin trebuia să remonteze acest handicap, ceea ce părea greu de crezut. Dar în fotbal, să te crezi dinainte calificat e cea mai mare greșeală. A spus-o și Pedrazzini la conferința de presă, au simțit-o pe teren jucătorii steliști. Campioana României a intrat relaxată pe teren contra adversarei din Slovacia. O minge centrată de Papp în minutul 2 a ajuns la Tade, dar reluarea cu capul a francezului a trimis mingea mult peste poartă. Trencin a ripostat de la distanță, Jairo a tras pe jos de la 25 de metri (min.8), dar pe lângă poartă.

Și, contrar așteptărilor, oaspeții au deschis scorul, după ce doi brazilieni au ridiculizat apărarea stelistă.  În minutul 13, cu ghinion pentru campioana României, Jairo a pătruns nestingherit pe flancul stâng și l-a eliminat cu o fentă din corp pe Papp, iar pasa lui în fața porții a fost fructificată de Wesley, cu latul, ca la antrenament. Trencin conducea cu 1-0 și anunța un meci mai greu decât s-ar fi așteptat pentru Steaua.

Stanciu și Varela s-au accidentat și au fost schimbați în prima repriză

Și ghinioanele se țineau lanț de steliști. Stanciu făcea semn băncii că nu mai poate, acuza dureri musculare, iar Rădoi l-a introdus încă din minutul 18 pe Hamroun, care a evoluat în spatele vârfului Tade.

Însă momentele de confuzie din apărare au dus Steaua aproape de o dramă. În minutul 21, Papp s-a eliminat ușor în fața aceluiași Jairo și mingea trimisă de acesta, din nou în fața porții, a fost expediată cu sete în plasă de Bero, venit din linia a doua. 0-2 și Trencin spera să dea lovitura serii în preliminariile Ligii Campionilor.

Wesley putea duce scorul la 3-0, în minutul 28, dar Toșca l-a blocat în ultimul moment. Și Rădoi s-a enervat. Nu a mai lăsat echipa în mâinile lui Dică, cel care dăduse indicațiile de la margine până atunci, și a trecut la pupitru. Și-a pus însă mâinile în cap când a văzut că trebuie să-l schimbe și pe Varela, accidentat încă din minutul 35. Africanul a fost schimbat cu Râpă, Papp a fost trecut în centrul apărării și a fost mai bine pentru că randamentul său nu a mai fost de atunci atât de slab.

Steaua a început să pună probleme în atac abia după o jumătate de oră. În minutul 36, Popa a avut o acțiune de toată frumusețea pe partea dreaptă, a centrat perfect în careu pentru Chipciu, care, în loc să tragă la poartă, a preferat o preluare și a fost apoi deposedat. În minutul 41, Hamroun a trimis și el periculos cu capul, iar înainte de încheierea  primei reprize, Chipciu a cerut un penalty care nu a fost, după un duel pierdut în careul advers.

Rădoi a urlat la ei la pauză

Rădoi a tunat la pauză în vestiarul Stelei. O mai făcuse și în tur, la Zilina, iar campioana României arătase altă față în repriza a doua. Și discursul lui a ținut și de această dată. Jucătorii săi au ieșit pe teren foarte motivați și au înghesuit modesta echipă din Slovacia în propriul teren. „Bomba” expediată de Popa în minutul 49 anunța intențiile campioanei României. Și la o fază care nu părea foarte periculoasă (min. 54), mingea a ajuns la Muniru, care n-a stat pe gânduri și a tras tare din afara careului, fără a-i lăsa vreo șansă portarului  Semrinec.

Hamroun nu a dezamăgit nici în acest meci. În minutul 58, algerianul a obținut un penalty pe care Tade l-a transformat cu ceva emoții și francezul își trecea în cont primul gol al său la Steaua.  La scorul de 2-2, se părea că roș-albaștrii vor profita de lipsa de experiență a adversarei și pentru ceva timp au menținut presiunea la poarta slovacă. Arbitrul l-a eliminat ușor pe Rundic, al doilea galben după un fault asupra lui Râpă, și misiunea Stelei devenea facilă.

Însă, cu zece minute înainte de final, în inferioritate numerică, slovacii au readus suspansul în privința calificării. În minutul 84, Jairo l-a umilit pe Râpă, brazilianul a centrat apoi în careul de 6 metri, unde Cojocaru dormea în poartă, iar Wesley a reușit al doilea gol al său în această partidă. Iar finalul n-a fost recomandat cardiacilor. În minutul 89, Bero a avut golul calificării în picior, dar Cojocaru l-a blocat cu prețul unei accidentări.

Steaua a tremurat serios până la final. Trencin a riscat totul și s-a aruncat asupra campioanei României. Cu noroc, formația din România a reușit să treacă linia de sosire și a calificării în turul al treilea.