15 feb 2016 22282 afişări Comentează şi tu Liga 1
Trei lucruri despre noua faţă a Stelei după victoria cu 2-0 la Chiajna. Evoluţia lui Marica, noul rol al lui Stanciu şi dilemele defensivei foto: Mediafax
  • Nicuşor Stanciu a fost omul meciului în Concordia Chiajna - Steaua 0-2, partidă la finalul căreia campioana şi-a reafirmat intenţiile serioase de a prinde din urmă Astra Giurgiu

Steaua a reuşit să îşi sublinieze cum nu se poate mai bine intenţiile de a ajunge din urmă Astra Giurgiu în lupta pentru titlu din acest sezon. Echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf a obţinut o victorie clară la Chiajna, acolo unde Concordia a fost învinsă cu 2-0 după golurile marcate în prima repriză de Fernando Varela şi de Jugurtha Hamroun. Ambele pase de gol au fost date de Nicuşor Stanciu, cel mai bun fotbalist de pe teren, cel pe care Reghecampf l-a scos din zona de confort şi pe care l-a făcut să strălucească într-un sistem 4-1-4-1 diferit faţă de ceea ce a jucat mijlocaşul la Steaua până acum.

Ochii fanilor campioanei au fost aţintiţi în acest meci şi pe evoluţia lui Ciprian Marica, cel care a debutat oficial pentru Steaua, dar şi pe prestaţia apărării, una care nu pare să fie într-o formulă finalizată. ProSport prezintă trei lucruri despre noua faţă a Stelei după victoria cu 2-0 împotriva chiajnei.

Nicuşor Stanciu, omul momentului la Steaua

Şi-a pierdut rolul de filtru pentru baloane, în prima repriză acţiunile Stelei au venit mai mult de pe benzi cu centrare în careu, spre Marica, motiv pentru care Nicuşor Stanciu a fost mai mult pieton, fără să aibă vreo vină. Totuşi, faptul că e jucător decisiv s-a văzut la deschiderea scorului, atunci când a centrat excelent din corner pentru Varela. Apoi, după un aut pe care îl bate, intră în duel cu Papp şi centrează impecabil pentru Hamroun la 2-0. Însă în 4-1-4-1, obligat să fie mijlocaşul central ofensiv care coboară mai mult în linia lui Mihai Pintilii, s-a sacrificat în slujba echipei şi nu a mai strălucit, aşa cum a făcut-o în turul campionatului. S-a remarcat prin numărul mare de mingi recuperate, driblinguri reuşite în propria jumătate, însă a preferat să îşi dozeze efortul şi nu a fost atât de prezent la finalizare.

”Libertatea de mişcare pe teren”, aşa cum a numit comentatorul DigiSport noua postură în care s-a aflat decarul campioanei, a fost mai repede o consecinţă a trasării unor sarcini concrete din partea lui Laurenţiu Reghecampf decât o libertate propriu-zisă. Totuşi, în condiţiile în care aşezarea cu doi atacanţi a Concordiei a făcut aproape imposibilă construcţia pornită de la Pintilii via fundaşii centrali, rolul lui Nicuşor Stanciu devine esenţial în buna funcţionare a sistemului.

După pauză, ieşirea lui Adi Popa a făcut posibilă revenirea la 4-2-3-1, deci trecerea lui Nicuşor Stanciu în spatele vârfului. Mijlocaşul şi-a făcut jocul obişnuit şi, după intrarea lui Gebhart, a ieşit mai des la rampă în faza de finalizare. A fost aproape de gol în ultimele minute, atunci când o deviere de fotbalist mare a lui Gebhart l-a pus în poziţie de gol, însă a preferat un şut în forţă în detrimentul unei mingi plasate şi l-a nimerit pe Matache.

Marica, baterie consumată în 60 de minute

Cu siguranţă unicul fotbalist din lotul Stelei care are garantat postul de titular, Ciprian Marica a avut un meci în care va fi apreciat de antrenor, însă nu şi de fani. Prima demonstraţie a efectelor pauzelor îndelungate asupra fotbalistului e dată în minutul 3, atunci când Ciprian Marica nu a reuşit decât o pasă spre portarul Matache la o centrare perfectă a lui Adi Popa în centrul careului pustiu al Concordiei. A dispărut apoi din joc mai bine de jumătate de oră, perioadă în care a acţionat precum un pivot şi a filtrat baloane către mijlocaşii ofensivi. S-a remarcat din nou pe finalul primei reprize, atunci când a şutat puternic şi destul de plasat de la marginea careului, însă Matache a fost pe fază şi a respins fără greutate.

După ă perioadă de 15 minute în care nu s-a văzut pe teren în partea a doua, Marica străluceşte din nou din postura de pivot şi deviază cu capul pentru Chipciu pe care îl lasă singur cu Matache. Şeptarul ratează lamentabil şansa uriaşă, însă spectatorii au aplaudat contribuţia atacantului. Din nefericire pentru echipa naţională a României, minutul 60 a fost ultimul în care Ciprian Marica a mai arătat că are energie, limitele fizice ale atacantului fiind evidente şi îngrijorătoare pentru o naţională care pregăteşte participarea la Euro 2016 cu un vârf titular în liga a doua din Spania.

Tamaş, Papp sau Toşca în cuplu cu Varela?

Campioana are în continuare o problemă cu defensiva, acolo unde există dileme importante în continuare. Lipsa unor soluţii solide, concrete în centrul apărării menţine o situaţie de incertitudine în privinţa titularilor. Contra Chiajnei au jucat Tamaş cu Varela în centru şi Papp cu Toşca în benzi. Totuşi, aşa cum a fost evident şi în amicalele cu Djurgardens şi Trencin, la Tamaş se văd lunile în care nu a făcut altceva decât antrenamente. Lipsa meciurilor oficiale poate fi un handicap major în playoff, contra unor adversari puternici, lucru care dă curs unui set nou de dileme. Astfel, Reghecampf mai are la dispoziţie variante cel puţin la fel de puternice, precum cea cu Toşca lângă Varela şi cu Momcilovici pe stânga, sau cea cu Papp lângă Varela şi cu Râpă fundaş dreapta.