Sepsi - Concordia 1-1. Egal pentru nimeni! Cele două echipe rămân în aceeaşi situaţie complicată în clasament. Tandia a deschis scorul, Deaconu a egalat

17 feb 2018 2282 afişări Comentează şi tu Liga 1

Sepsi OSK - Concordia 1-1 (Tandia 9 / Deaconu 70)

Echipele folosite:

• Sepsi: Rîmniceanu - Martinez, Viera, Obsivac, Daisuke - I. Fulop, Ghinga - De Oliveira, Tandia (Gorrin 54'), Hamed (P. Petre 73') - Hadnagy (Kuku 73'). Antrenor: Eugen Neagoe.
  • Concordia: Caparco - Patache, Albu, A. Marc, Bărboianu - Prepeliţă - Cioablă (Grădinaru 46'), M. Cristescu, R. Deaconu, Bumba (Babic 74') - Bud (Batin 40'). Antrenor: Ion Moldovan.

Ibrahima Tandia a deschis scorul pentru gazde în minutul 9, cu un şut de la 25 de metri, care l-a surprins pe Alessandro Caparco. Tot din afara careului a marcat şi Ronaldo Deaconu, în minutul 70, cu o execuţie superbă de la 20 de metri, care l-a lăsat fără replică pe Victor Rîmniceanu.

În clasament, Concordia a acumulat 25 de puncte şi a rămas pe locul 11, la şase puncte de Sepsi, care ocupă în continuare poziţia a 12-a.

Cartonaşe galbene: I. Fulop 22', Hadnagy 37', Oliveira 76'/Bărboianu 35', Caparco 90+1'.

Meciul a fost arbitrat de Marian Balaci, ajutat de asistenţii Florin Păunescu şi Alexandru Vodă, iar rezervă a fost Radu Petrescu. Observatori au fost Constantin Ştefan (CCA) şi Imilian Şerbănică (LPF).

Stadion: "Ilie Oană", Ploieşti.

Minutul 90+4: Final de meci.

Minutul 89: Ocazie uriaşă ratată de Batin! Lansat bine de Grădinaru, profitând de o greşeală de marcaj a lui Viera, atacantul intrat pe parcurs a trimis în forţă peste transversală.

Minutul 70: GOOOOOOL Concordia! Ronaldo Deaconu a egalat, după o pasă a lui Grădinaru, cu un şut cu efect de la 18 metri.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45+3: Pauză.

Minutul 9: GOOOOOOL Sepsi! Tandia deshide scorul cu un şut din marginea careului, după ce a trecut uşor de Deaconu.

Minutul 1: A început meciul!

Sepsi şi Concordia joacă, la Ploieşti, primul meci al zilei din Liga 1, la o oră neobişnuită. Ambele echipe sunt implicate în bătălia pentru evitarea retrogradării. Trupa din Covasna se află pe locul 12, de baraj, în Liga 1, cu 18 puncte, în timp ce ilfovenii se află chiar în faţa nou-promovatei, cu şase puncte în plus.

Concordia n-a mai învins pe nimeni de patru etape, în care a adunat un singur punct, în timp ce Sepsi a câştigat ultimele două meciuri considerate pe teren propriu, cu CSM Poli Iaşi şi ACS Poli Timişoara.

În tur, Concordia s-a impus pe teren propriu cu 2-1, graţie unui gol decisiv înscris de Claudiu Bumba în minutul 90.