Ratangiul Rocha!** Steaua – Torpedo Kutaisi 1-1! Vezi cum s-au mișcat noile achiziții ale „roș-albaștrilor”

Ratangiul Rocha!** Steaua - Torpedo Kutaisi 1-1! Vezi cum s-au mișcat noile achiziții ale

Brazilianul putea înscrie primele sale goluri la Steaua, dar a fost superficial în atac. Steaua a remizat 1-1 în primul amical cu Torpedo Kutaisi

Laurențiu Reghecampf nu a reușit să câștige cel dintâi meci al său ca antrenor pe banca roș-albaștrilor, contra echipei georgiene Torpedo Kutaisi.
În absența celor șapte internaționali care au sosit abia ieri în Austria, tehnicianul a întocmit un prim 11 cu mulți jucători tineri, dar a folosit cei mai experimentați fotbaliști pe care i-a avut la dispoziție. Noile achiziții Dumitraș, Filip, Pintilii și Rocha au făcut parte din echipa de start.

Dumitraș s-a făcut mai puțin remarcat. Asta și pentru că pe partea dreaptă a părut că nu se înțelege prea bine cu Năstăsie. Fundașul cumpărat de la Ceahlăul a fost sigur în fazele din apărare, dar a urcat deseori și în atac fără însă ca incursiunile sale să fie văzute de Năstăsie. În a doua repriză a trecut fundaș central.

Filip a făcut cuplul de apărători centrali cu Martinovic și s-a descurcat bine în fazele în care a fost implicat. A încercat să-și pună în valoare și șutul său puternic de la distanță, în minutul 38, dar mingea a fost reținută până la urmă de portarul gruzin. Pintilii și Rocha au jucat doar o repriză

Pintilii a fost sigur în intervenții la mijlocul terenului, dar se vede că nu are încă relații de joc cu ceilalți mijlocași. Aport bun în faza defensivă, inexistent în faza ofensivă. A reușit să recupereze deseori mingea de la adversari. Jocul său, ușor agresiv a fost sancționat în prima repriză cu un cartonaș galben. A fost schimbat la pauză.

Rocha a fost foarte activ pe durat primei reprize. Brazilianului i se poate reproșa lejeritatea de care a dat dovadă la finalizare. În minutul 34, bine lansat de Bălan, a trimis aiurea peste din 10 metri, din poziție perpendiculară pe poartă. Mai mult, în minutul 40 și-a bătut joc de cea mai frumoasă fază reușită de Steaua. Pârvulescu a centrat perfect de pe stânga, Rusescu a retrimis acrobatic în careul mic, de unde brazilianul l-a luat la țintă pe portarul gruzin. Rocha a ieșit la pauză.

Latovlevici nu va mai merge în Ucraina. A fost declarat netransferabil
Mihai Stoica, manager Steaua

N-am văzut meciul, dar oamenii mei mi-au spus că Rocha a jucat bine
Gigi Becali, finanțator Steaua

Bălan e playmaker
Raul Rusescu a fost cel mai bun jucător de pe teren. A deschis scorul în minutul 30 printr-un șut de la 25 metri. Bălan s-a mișcat și el bine, având rolul de playmaker. Păcat de gafa puștiului Cojocaru, care a respins aiurea o minge în minutul 58 și i-a permis lui Gotsiridze să egaleze. Scor final 1-1.

Steaua – Torpedo Kutaisi 1-1 (1-0)
A marcat: Rusescu (min. 30)/ Gotsiridze (min. 58)

Steaua în prima repriză: Stanca- Dumitraș, Martinovic, Filip, Lupu – Năstăsie, Bălan, Pintilii, Pârvulescu – Rusescu, Rocha
Steaua în repriza a doua: Cojocaru – Roșu, Dumitraș, Filip, Lupu – Năstăsie, Bălan, Puskas, Mihai Costea – Florin Costea, Nikolic

Min. 90 Fluier final, Steaua termină la egalitate la primul meci cu Reghecampf pe bancă

Min. 87 Centrare periuloasă prin fața porții lui Cojocaru, din fericire pentru steliști, niciun jucător de la Torpedo n-a reușit să împingă mingea în poartă

Min. 82 Panică la poarta Stelei. Un atacant al lui Torpedo scapă singur spre poarta lui Cojocaru, care are o nouă intervenție senzațională și își salvează echipa de la primirea unui nou gol

Min. 80 Florin Costea a centrat de pe partea dreaptă, Mihai Costea încearcă reluare, dar comite fault în atac

Min. 79 Șut de la distanță al numărului 10 de la Torpedo, Cojocaru a prins încredere și prinde fără emoții

Min. 77 Tânărul Iulian Roșu își încearcă și el norocul de la distanță, mingea se duce însă peste poartă

Min. 76 Florin Costea trage foarte bine de la distanță, de pe stânga, la colțul scurt, portarul lui Torpedo reușește însă să prindă

Min. 73 Gruzinii sunt tot mai insistenți în atac, Steaua a fost slăbită de schimbările făcute la pauză

Min. 69 Ocazie mare pentru Torpedo, Cojocaru și-a spălat din păcate. Contraatac al gruzinilor, un atacant rămâne singur cu tânărul portar al Stelei,care a intuit bine traseul balonului și a scos

Min. 67 Lovitură de colț pentru Torpedo, mingea este reluată cu capul din 9 metri, Cojocaru prinde de această dată fără probleme

Min. 64 A intrat Pușkaș, a ieșit Pintilii

Min. 63 Gruzinii au prins curaj după marcarea golului, Steaua a cedat pentru moment mijlocul terenului. Notăm aici și jocul ezitant făcut de Cojocaru

Min. 58 GOL TORPEDO, după o gafă uriașă a lui Cojocaru. A fost o centrare de pe partea stângă, tânărul portar al Stelei a ieșit să prindă, dar a scăpat mingea în picioarele lui Gotsiridze, care a egalat

Min. 55 Bălan comite fault la 22 de metri de poarta lui Stanca, lovitură liberă pentru Torpedo. Mingea este blocată însă de zidul Stelei

Min. 53 Mihai Costea trage tare de la marginea careului, mingea trece puțin pe lângă poartă

Min. 50 Năstăsie bate lovitura de colț, mingea este respinsă de gruzini în aut

Min. 49 Bălan a centrat la bara a doua de pe partea dreaptă, apărarea lui Torpedo respinge în corner

Min. 46 A început repriza a doua. La pauză au intrat Cojocaru, Mihai Costea, Nikolic și Florin Costea și au ieșit Stanca, Pârvulescu, Rusescu și Rocha. De asemenea, Iulian Roșu a fost introdus în locul lui Martinovic. Dumitraș trece în centru, iar Roșu joacă pe postul de fundaș dreapta, o poziție nouă pentru el

Min. 45+1 S-a terminat prima parte

Min. 45 Pârvulescu trage cu exteriorul din 15 metri, mingea se duce puțin peste poartă

Min. 44 Fază foarte frumoasă construită de steliști. Pârvulescu a urcat în viteză cu balonul la picior, a centrat la bara a doua, Rusescu a retrimis în gura porții pentru Rocha, care lovește mingea cu capul, dar nu reușește să-l învingă pe portarul advers. Ocazia s-a derulat într-un ritm foarte bun

Min. 43 Filip trage tare de la 25 de metri, mingea este însă apărată de portarul lui Torpedo

Min. 40 Ratare mare în dreptul lui Rocha. Rusescu se face că trage, dar trimite pe culoar pentru Rocha, care rămâne singur cu portarul în partea stângă, șutul atacantului brazilian nu prinde cadrul porții

Min. 37 Centrare din fază fixă, Stanca este atent și reține fără emoții

Min. 36€ Pintilii vede cartonașul galben, pentru o intrare tare la 30 de metri de poarta lui Stanca. Lovitură liberă pentru Torpedo

Min. 35 GOL STEAUA! Raul Rusescu deschide scorul! Golgheterul Stelei din sezonul trecut a tras de la 25 de metri, mingea a fost deviată, portarul lui Torpedo s-a aruncat în colțul opus, balonul și a țopăit înspre poarta goală

Min. 33 Cea mai mare ocazie de până acum trece în dreptul Stelei. Lupu centrează de pe stânga dintre doi adversari, mingea este deviată și ajunge la Rusescu, care trage în portar. Balonul ricoșează mai departe la Tibi Bălan, care trage pe lângă goalkeeper-ul advers, dar este scos de un funda de pe linia porții

Min. 32 Lovitură de colț pentru Steaua, de pe partea stângă. Năstăsie trimite la bara a doua, însă Martinovic, incomodat un adversar, nu reușește să reia

Min. 30 Dumitraș recuperează pe partea dreaptă, centrează periculos din cădere, Rocha este la câțiva centimetri de a împinge mingea în poartă

Min. 29 Năstăsie încearcă o acțiune în viteză pe banda dreaptă, mingea se oprește însă într-o baltă și ajunge în posesia gruzinilor

Min. 26 Ocazie mare pentru Steaua. Rusescu îi trimite bine lui Rocha la marginea careului, fostul jucător al Chiajnei trece de portar printr-un dribling lateral și reia spre poartă, mingea este însă deviată în corner

MECIUL E LIVE VIDEO PE VOYO.RO!

Min. 23 Lovitură de colț pentru Steaua, după o acțiune în careu inițiată de Rocha. Steliștii nu reușesc însă nici de această dată să scoată mai mult din lovitura de colț

Min. 22 Gruzinii sunt mai periculoși pe partea dreaptă, acolo unde Lupu și Pârvulescu nu reușesc să se sincronizeze. Greșeală a lui Filip la 16 metri, cei de la Torpedo trage pe jos, pe lângă poartă

Min. 18 Centrare la colțul scurt din corner, Dumitraș reia, dar nu prinde cadrul porții

Min. 17 Acțiune importantă a Stelei, pornită de la Pârvulescu. Fostul jucător al Mediașului a centrat foarte bine în fața porții, cei de la Torpedo resping cu dificultate în corner.

Min. 15 Ocazie mare pentru Torpedo. Corner de pe partea dreaptă, mingea este trimisă în gura porții, Stanca respinge greșit, presat și de un adversar, însă reușește până la urmă să rețină

Min. 10 Jocul celor două echipe este încurcat de cantitatea foarte mare de apă căzută în ultimele minute, mingea rămâne în multe situații blocată în bălțile formate din cauza ploii

Min. 5 Năstăsie centrează înalt de pe partea stângă, Martinovic sare cu portarul, dar comite fault în atac

Min. 1 A început partida. Meciul se joacă pe o ploaie abundentă

Fără aportul celor șase jucători care au fost în cantonament cu naționala mare (Tătărușanu, Chiricheș, Chipciu, Tănase, Bourceanu, Latovlevici), Laurențiu Reghecampf a încropit o echipă inedită:

STEAUA 4-2-3-1: Stanca – Dumitraș, Martinovic, Filip, Lupu – Năstăsie, Pintilii, Bălan, Pârvulescu – Rocha, Rusescu

*Pintilii a fost și el convocat la națională, dar a părăsit mai devreme cantonamentul, din cauza unei probleme medicale

Steaua se află într-un stagiu de pregătire în Austria, iar azi de la ora 19:30, Steaua va disputa primul meci amical împotriva celor de la Torpedo Kutaisi (Georgia).

Laurențiu Reghecampf debutează pe banca tehnică a roș-albaștrilor în partida cu echipa georgiană, care s-a înființat în 1949, sub numele de Lokomotiv Kutaisi, iar din 1960 evoluează cu actuala denumire, cu o pauză de doi ani, între 1990 și 1992, când s-a numit FC Koutaissi.

Are în palmares trei titluri (2000, 2001 și 2002), a terminat pe locul secund de trei ori (1999, 2003 și 2005), iar de alte trei ori s-a poziționat pe locul trei (1991, 1994, 2012). A câștigat de două ori Cupa Georgiei (1999, 2001) și a fost finalistă de alte patru ori (2000, 2002, 2004 si 2011).

Meciul Steaua – Torpedo Kutaisi va fi difuzat de Transilvania TV și va putea fi urmărit, în format LIVE TEXT pe ProSport.ro

Echipa probabilă a Stelei: Stanca – Dumitraș, Martinovic, Lupu, Pârvulescu – Tibi Bălan, Pintilii, Filip, Năstăsie – Rusescu, Adi Rocha

Este incredibil ce le-a spus Mirel părinților săi! Au ieșit înmărmuriți după dialogul cu fiul lor
Se pregătește o lovitură fără precedent în Formula 1
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul lor.
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul…
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Să-i fie ţărâna uşoară! Vedeta mutilată cu ciocanul de soţul ei, mesaj şocant despre tatăl celor două fete ale sale!
Imaginile durerii! Mama Andreei a clacat la înmormântarea fetiței sale. Scene îngrozitor de dureroase pe ultimul drum al tinerei
CARNEA DE PUI din magazine. Anunțul venit de la cel mai înalt nivel: Să fie foarte clar
Imagini tulburătoare de la înmormântarea Andreei! Tânăra ucisă Mirel Dragomir va fi condusă astăzi pe ultimul drum