Tommy, scoate punguțele! Steaua – Djurgardens 2-2, după un meci în care campioana a început bine, dar a picat fizic pe final

Redactor:
Andrei Pal
Tommy, scoate punguțele! Steaua - Djurgardens 2-2, după un meci în care campioana a început bine, dar a picat fizic pe final
  • Publicat:
  • Actualizat:

Venirea cuplului Reghecampf – Neubert la Steaua a însemnat, în mentalul colectiv, revenirea echipei la ceea se întâmpla în Ghencea în perioada 2012-2014. Adică o echipă care să își domine adversarele la capitolul fizic, fie datorită pregătirii făcute de Neubert, fie cu ajutorul suplimentelor misterioase prezentate atunci în punguțe transparente. Oricum s-ar traduce efectul Neubert, el nu se vede până acum într-o perioadă de pregătire în care campioana a arătat ca o echipă permanent sleită de puteri.

În meciul contra lui Djurgardens, Varela a părut să dea semnalul unei victorii la scor. Fundașul central a pus excelent capul la o centrare venită din corner și deschidea scorul în minutul 4. După alte câteva ocazii, Hamroun făcea 2-0 în minutul 21 cu un șut în cross de pe partea stângă. A fost minutul în care Steaua a început să cedeze teren, iar asta s-a văzut imediat. Pe fondul unei presiuni a suedezilor Varela și Tamaș se încurcă reciproc în careu, Olunga șutează bâlbăit cu pământul, iar Cojocaru uită să împingă în picioare și doar se uită cum balonul intră în poartă. Gâfâielile se înmulțesc în tabăra Stelei, Pintilii nu reușește să iasă cu mingea la picior din apărare, Adi Popa face greșeală după greșeală, iar Chipciu nu reușește decât să facă risipă de efort în van.

Gebhart intră la pauză în locul inexistentului Marica doar pentru a fi martor la golul doi al suedezilor. Berntsen șutează de la distanță, cu efect dar pe centrul porții, doar pentru a-l surprinde pe Cojocaru. Deși are 1,95 metri, Cojocaru reușește să lase mingea să treacă peste el și să intre în poartă. Golul egalizator nu a trezit ceva special în steliști, iar suedezii au continuat dominarea teritorială pe fondul căderii fizice a românilor. Finalul a fost complet irelevant pentru Steaua din cauza schimbărilor numeroase făcute de Laurențiu Reghecampf.

Steaua – Djurgardens 2-2 (Varela 4, Hamroun 21 / Olunga 25, Berntsen 53)

Echipa de start a Stelei:

• Cojocaru – Papp, Tamaș, Varela (cpt), Toșca – Pintilii – Popa, Stanciu, Chipciu, Hamroun – Marica
  • Rezerve: Poiană – Râpă, Carp, Sulley, Momcilovic, Mihalcea, Bawab, Gebhart, Chitoșcă, Popadiuc

Minutul 85 Cătălin Carp intră pe teren în locul lui Hamroun, acesta din urmă fiind în continuare unul dintre cei mai buni jucători pe care îi are la dispoziție Laurențiu Reghecampf.

Minutul 79 Vlad Mihalcea este trimis pe teren în locul lui Nicușor Stanciu. Steaua nu leagă mare lucru, jucătorii par căzuți fizic. Gebhart a executat decent o lovitură liberă în urmă cu doar câteva minute, însă mingea s-a dus puține pe lângă poartă.

Minutul 70 Alte două schimbări la Steaua din localitate. Muniru și Bawab au intrat pe teren în locul lui Pintilii și al lui Adi Popa. Ultimul a dat o nouă mostră de fotbal caraghios, cu trei lufturi de excepție în prima repriză.

Minutul 62 Bară! Ba nu, ba da, nimeni nu știe. Neamțul AR FI lovit mingea cu capul, iar aceasta S-AR FI dus în bara transversală. Spunem asta pentru că DigiSport transmite meciul cu telefoanele mobile ale reporterilor trimiși acolo și nu poate oferi reluări relevante. #SAGEM

Minutul 58 Momcilovic și Râpă intră pe teren, ies Varela și Toșca. FCSB e u club atât de mare încât își permite să țină pe bancă un fotbalist cu patru titluri de campion în palmares. E o glumă, desigur. Glumim!

Minutul 53: Cojocaru face din nou dovada faptului că nu poate fi o soluție serioasă pentru Steaua în acest sezon. Deși e un portar foarte înalt – 1.95 m, Cojocaru reușește să ia gol printr-un șut de la distanță care i-a trecut printre mâini.

Minutul 46: Timo Gebhart a intrat pe teren pentru repriza a doua a jocului cu suedezii. Așteptăm ediția tipărită a Gazetei Sporturilor de mâine pentru a citi felul în care Anamaria Prodan i-a marcat cariera acestui jucător. Pentru că a făcut-o, cu siguranță, și cine altcineva ar putea scrie despre asta dacă nu colegii de la GSP.RO?

Minutul 45: Pauză în Antalya. Prima parte a confruntării a început furtunos: trei goluri în 25 de minute. Varela, iar apoi Hamroun au marcat pentru Steaua, respectiv Olunga pentru formația suedeză.

Minutulul 26:  GOOOOL Djurgardens! Michael Olunga reduce din diferență pentru suedezi. Atacantul kenyan a primit mingea în marginea careului, în centru, și-a făcut-o frumos pe șut, din întoarcere, fentându-i atât pe Tamaș, cât și pe Varela, iar portarul Cojocaru nu a mai putut interveni.

Minutul 21: GOOOL STEAUA! Hamroun reușește să profite de o greșeală a fundașilor suedezi, scapă singur cu portarul și trage puternic în colțul lung. Algerianul este golgheterul Stelei în acest stagiu de pregătire.

Minutul 15: Steaua continuă să domine, suedezii ajungând la poarta lui Cojocaru doar prin fazele fixe. După o centrare a lui Hamroun, mingea a ajuns la Stanciu, în centrul careului, dar acesta a preluat mingea cu mână, gest observat de centralul partidei care a fluierat henț.

Minutul 4: GOOOOL Steaua! Fernando Varela deschide scorul în urma unei faze fixe. Nicușor Stanciu a centrat bine dintr-un corner de pe dreapta, iar căpitanul Stelei a atacat excelent mingea în 6 metri și a punctat în poarta suedezilor.

Minutul 1: A început meciul.

captură: DigiSport

Steaua joacă joi, 4 februarie, a cincea partidă de pregătire a turneului din Antalya, împotriva lui Djurgardens, locul 6 din campionatul Suediei. Djurgardens a câștigat campionatul de 11 ori, ultima dată în 2005, și a triumfat de patru ori în Cupa Suediei. Echipa a terminat sezonul 2014-2015 pe locul șase. În meciul de diseară, Reghecampf se va putea baza din nou pe Marica, cel care s-a antrenat normal după lovitura primită în înfrângerea, 0-3, cu Ludogoreț, pe Timo Gebhart, care ar putea primi câteva minute din partea lui Reghecampf, dar și pe nou-venitul Gabi Tamaș, care a semnat miercuri seară cu Steaua.

În Antalya, Steaua a mai disputat patru meciuri amicale. Cu Young Boys, Ujpest, Sturm Graz și Ludogoreț. Elevii lui Reghecampf au parte, spre deosebire de alți ani, de un palmares pozitiv în amicale. 2 victorii, 1 egal și 1 înfârngere. Pe lângă partida cu suedezii, Steaua mai are de disputat un meci împotriva lui Trencin, fosta adversară din preliminariile Ligii Campionilor. Partida va avea loc, sâmbătă, 6 februarie.