Kaput Dinamo, Kapetanos CFR:** Dinamo – CFR Cluj 0-1! Grecul a marcat în minutul 90 și își duce echipa mai aproape de titlu

Kaput Dinamo, Kapetanos CFR:** Dinamo - CFR Cluj 0-1! Grecul a marcat în minutul 90 și își duce echipa mai aproape de titlu
  • Publicat:
  • Actualizat:

Unul dintre cele mai așteptate meciuri ale finalului de sezon, Dinamo – CFR Cluj, din etapa a 30-a, s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 1-0. Unicul gol a fost marcat de Kapetanos, în al doilea minut de prelungiri, în urma unui corner. „Câinii” au căzut astfel la opt puncte în spatele liderului din Gruia, cu patru meciuri înainte de finalul sezonului.

Prima surpriză s-a consumat dinainte ca partida să înceapă, pentru că Bonetti și-a surprins omologul de pe banca CFR-ului cu trei jucători, dintre care doi debutanți în acest sezon. Naumovski, Nica și Mușat au fost „forțați” pentru a-l bulversa pe Ioan Andone, antrenor la Dinamo în sezonul trecut, dar și din cauza celor cinci absențe cu care actualul tehnician al „câinilor” s-a confruntat aseară. Portarul care a așteptat 29 de etape pentru a apăra în actualul sezon al Ligii I nu a avut mingi grele în prima repriză, dar le-a prins cu siguranță pe cele care au trecut de șubredul ax central defensiv, format din Luchin și Grigore. În atac, Dinamo a fost mai timidă decât oaspeții, iar centrările furnizate de Curtean sau Alexe nu au periclitat poarta lui Beto.

Debut curajos pentru Nica

Doar puștiul Nica, aflat la primul meci în Liga I, a avut curajul să se ia la trântă cu apărarea CFR-ului, însă după ce a înșirat doi fundași, șutul său a fost stopat de Maftei (’35). Fiindcă la pauză s-a intrat cu 0-0, Bonetti a luat decizia să mute și l-a aruncat în luptă pe Țucudean, în locul lui Dănciulescu. Evoluția ștearsă a „Corbului” a părut a a fi o ștafetă pe care a preluat-o și mai tânărul său coechipier.

Kapetanos i-a ucis pe final

Și tocmai când Dinamo a început să împingă jocul spre careul clujenilor, Grigore a greșit o pasă și l-a „ajutat” pe Vranjes să scape spre poarta lui Naumovski, dar Luchin l-a blocat, salvându-i pe „câini” de la dezastru (’57). Dacă meciul în sine devenise plictisitor, Bonetti s-a decis să mai arunce o pată de culoare pe teren. L-a trimis pe Strătilă în locul lui Nica și l-a retras pe Curtean ca fundaș dreapta! O nouă mutare care să-l surprindă pe Andone? Greu de spus, dar spre final, tehnicianul oaspeților a părut mulțumit și cu un punct. Nu a fost însă Kapetanos de acord. Grecul a profitat de o bâlbâială a oaspeților din ultimele secunde și a marcat unicul gol al meciului.

DINAMO: Naumovski – Nica, Grigore, Luchin, Pulhac – Curtean, Mușat, Kone, Alexe – Dănciulescu, Niculae

Rezerve: Bălgrădean, Matei, Nițu, Bucșa, Tameș, Strătilă, Țucudean

CFR CLUJ: Beto – Lionn, Maftei, Cadu, Sare – Sougou, Vranjes, Nicoară, Peralta, Camora – Ronny

Rezerve: Stăncioiu, Panin, Mureșan, Kapetanos, Piccolo, Bastos, Ganea

CITEȘTE AICI COMENTARIUL LIVE TEXT AL PARTIDEI!