„Câinii” și-au potolit foamea de goluri!** Dinamo – Austria Klagenfurt 6-0, în primul amical al verii

Cunoscut drept un adept al modificărilor, Dario Bonetti a surprins ieri, la Leogang, în primul meci de pregătire al lui Dinamo din noul sezon: 6-0 cu Austria Klagenfurt. Spre deosebire de stagiunea precedentă, când au evoluat în 4-4-2, 4-2-3-1 sau 4-1-4-1, „câinii” au început într-un atipic 4-3-3, cu Matei și Dănciulescu pe post de „aripi”, cei doi fiind chiar oamenii care au construit primul gol al meciului.

De altfel, această poziție mai ofensivă a părut că i se potrivește ca o mănușă lui Matei, care a fost cel mai bun de pe teren până în minutul 64, când a părăsit terenul, după ce a inițiat și acțiunea care a dublat avantajul bucureștenilor. Din meci a lipsit Alexe, dar, cel mai probabil, când va fi apt de joc, acesta va intra în banda stângă, acolo unde ieri a evoluat Dănciulescu. Interesant este că Bonetti nu a schimbat la pauză decât portarul, introducându-l pe Bălgrădean, celelalte modificări efectuându-le în „bloc”, în minutul 64.

Întâmplător sau nu, din acel minut s-a deschis și robinetul de goluri, care a umplut poarta austriecilor din liga a III-a. Încă patru „boabe”, dintre care trei au fost marcate de nou-intrați, printre aceștia aflându-se și Steliano Filip, mijlocaș de doar 18 ani, transferat în această vară de Dinamo de la FC Maramureș.

Min. 90 – Final de meci.

Min. 76 – Strătilă înscrie cu un șut frumos, plasat, la colțul lung, după ce a amețit niște fundași austrieci, în careul lui Klagenfurt.

Min. 71 – Mușat marchează după o pătrundere individuală, în viteză, pe partea stângă.

Min. 68 – Steliano Filip marchează și el, cu un lob de la 14 metri, din pasa lui Cătălin Munteanu.

Min. 66 – Țucudean trage perfect din afara careului și duce scorul la 3-0, la numai câteva minute după ce a intrat pe teren.

Min. 56 – Cosmin Matei stă și la baza celui de-al doilea gol înscris de dinamoviști, după ce portarul a respins centrarea sa de pe stânga, Rus trecându-și și el numele pe lista marcatorilor cu un șut din 4 metri.

Min. 47 – Bălgrădean apără un șut al austriecilor.

Min. 46 – A început a doua repriză. Bălgrădean i-a luat locul lui Naumovski în poarta lui Dinamo.

Min. 45 – S-a terminat prima repriză.

Min. 45 – Dănciulescu deschide scorul după ce pune latul la o minge pasată de Cosmin Matei în fața porții.

Min. 38 – Fundașii dinamoviști resping un șut din afara careului.

Min. 28 – Portarul austriac are încă două intervenții salvatoare, la șuturile lui Niculae și Rus.

Min. 20 -Naumovski scoate în corner un șut bun al unui austriac.

Min. 12 – Rus trece pe lângă deschiderea scorului, după o centrare de pe stânga, dar portarul austriac respinge în corner.

Min. 5 – Cosmin Matei obține un penalty. Niculae execută, dar portarul austriac apără.

Min. 1 – A început partida

DINAMO (4-3-3): Naumovski – Nica, Luchin, Grigore, Pulhac – Rus, Mușat, C. Munteanu – Cosmin Matei , Niculae, Dănciulescu

Dinamo începe azi seria amicalelor din această vară. „Câinii” întâlnesc SK Austria Klagenfurt (Liga a III-a) în prima partidă de pregătire din intersezon

Printre amicalele tari ale alb roșilor se numără Șahtio Donețk (28 iunie), Anorthosis Famagusta (1 iulie) și FC Barcelona (11 august).