Victorie mare pentru Șumudică! Astra – ASA 1-0. Teixeira a marcat din pasa genială a lui Alibec

Victorie mare pentru Șumudică! Astra - ASA 1-0. Teixeira a marcat din pasa genială a lui Alibec
  • Publicat:
  • Actualizat:

Astra – ASA 1-0 (Teixeira 50)

Echipele de start:

• Astra: S. Lung – Pedro Queiros, Găman, Oros, Junior Morais – Boubacar, Teixeira – Boudjemaa (Lovin 73), Boldrin, De Amorim (D. Niculae 87)- Alibec
  • ASA: Stăncioiu – G. Matei, Balaur, Ivan Gonzalez,   Pârvulescu – Jazvic, G. Mureșan, N’Doye,   Brandan (Dedov 46) – Țucudean, Ciolacu

FINAL! Astra câștigă cu 1-0 și se distanțează din nou în fruntea clasamentului. Giurgiuvenii au patru puncte peste Pandurii și șase peste Steaua.

Minutul 87: Schimbare la Astra: Iese William de Amorim accidentat și intră Daniel Niculae.

Minutul 77: Ocazie pentru Astra! Alibec trage din careu, cu stângul, Stăncioiu respinge.

Minutul 76: Mureșan trage de la distanță, Silviu Lung respinge.

Minutul 75: Alibec scapă singur cu portarul de la jumătatea terenului, Stăncioiu iese, iar vârful Astrei cade. Ceea ce în primă fază a părut un fault din postura de ultim apărător a fost interpretat de Istvan Kovacs drept simulare. Galben pentru atacantul Astrei. Meritat, după reluări.

Minutul 73: De Amorim ratează o ocazie mare, după o nouă pasă superbă a lui Alibec. Lovin intră în locul lui Boudjemaa.

Minutul 50: GOL ASTRA! Teixeira primește o pasă genială de la Alibec, pătrunde în careu și înscrie cu un șut la colțul lung!

Minutul 46: A început repriza a doua! Dedov a intrat în locul lui Brandan

PAUZĂ‚, după o primă repriză alertă, cu multe ocazii de gol.

Minutul 33: BARĂ‚ ASTRA! Boldrin șutează de la 16 metri, dar execuția sa întâlnește transversala.

Minutul 20: Acțiune superbă a lui Alibec, care scapă de doi adversari, apoi șutează la colțul scurt, puțin pe lângă poartă.

Minutul 16: Cea mai mare ocazie a meciului! Jazvic întoarce excelent o minge pentru Țucudean, vârful ASA-ului șutează din șase metri, dar Găman blochează uluitor.

Minutul 10: Alibec pătrunde în careu, Gabi Matei îl lovește clar în piciorul drept, dar Istvan Kovacs nu dictează lovitură de la 11 metri.

Minutul 9: N’Doye șutează puternic cu stângul, dar Silviu Lung se întinde și respinge.

Minutul 7: Ocazie a ASA-ului. Ciolacu reia cu capul din șapte metri, dar mingea trece peste poarta lui Silviu Lung.

Minutul 6: Alibec e aproape să deschidă scorul, dar ajunge prea târziu la o pasă bună a lui De Amorim.

20:30 A început meciul.

19:47 Avem cele două echipe de start. Așa cum anticipam, Denis Alibec revine în primul 11. Mutu, în schimb, rănâne pe bancă.

Meciul cu mureșenii e considerat de Marius Șumudică, antrenorul Astrei foarte important pentru lupta la titlu. Înaintea duelului cu Steaua, din etapa a doua a play-off-ului, tehnicianul de 45 de ani a declarat că duelul cu formația lui George Ciorceri contează pentru el mai mult decât partida cu campiona României, pe care până la urmă a și pierdut-o, scor 0-2: „Fără a fi considerat lipsit de modestie, îngâmfat sau cum mai vreți să spuneți, pentru mine meciul cu Steaua este ca oricare altul. Mă interesează enorm meciul de vineri, de acasă cu ASA Târgu Mureș, când va trebui să câștigăm”, spunea Șumudică.

Învinsă de Steaua la Pitești, Aastra mai are un singur punct peste Pandurii, 29 peste 28, și trei peste echipa lui Laurențiu Reghecampf, context în care meciul cu ASA devin un „must win”, iar Șumudică a primit o veste bună înaintea întâlnirii cu echipa lui Mutu. Accidentat în meciul cu Steaua, Alibec și-a revenit miraculos și ar putea face parte din echipa de start: „Care e situatia lui Alibec? Și-a cumpărat o mașină de vreo 50.000 de euro. Mâine joacă! A avut o contuzie puternică, o lovitură la coastă, dar acum și-a revenit și e bine. A fost o contuzie foarte puternică suferită la meciul cu Steaua”, a declarat antrenorul Astrei la conferința de presă de dinaintea meciului.

De cealaltă parte, ASA vine după un rezultat pozitiv, 0-0 pe teren propriu cu Dinamo, iar noul antrenor se va putea baza pe George Țucudean, care revine după o suspendare de etapă. În schimb, Marius Constantin, Voiculeț și Ramiro Costa, eliminați în meciul de tristă amintire cu Pandurii, nu se vor afla în lot, iar în situația celor trei se află și argentinianul Gorobsov, care a văzut cartonașul roșu în meciul din etapa trecută cu Dinamo.

În meciurile din sezonul regulat, ASA, care e ultima în play-off, cu 20 de puncte și niciun gol marcat, s-a impus de fiecare dată: 5-1 la Giurgiu și 3-1 la Târgu Mureș.