Sepsi – FC Voluntari 2-2. Cod galben de penalty-uri! Adrian Bălan a egalat în prelungiri și a stricat sărbătoarea gazdelor

Redactor:
Dan Mirea
Redactor:
Marius ANGHEL
Sepsi - FC Voluntari 2-2. Cod galben de penalty-uri! Adrian Bălan a egalat în prelungiri și a stricat sărbătoarea gazdelor

Sepsi – FC Voluntari 2-2 (Fulop 49-pen., 71-pen. / Marinescu 45+1-pen., A. Bălan 90+2)

• Sepsi: Rîmniceanu – Dalmau, O. Viera, Obsivac, Sato – Ghinga, Gorrin – Tandia, Fülöp, Hamed – Hadnagy
  • Rezerve: Niczuly – Al. Chiriță, Ross, I. Ursu, P. Petre, Petrovikj, Simonovski
  • FC Voluntari: Voluntari: Mincă – Pleașcă, L. Cazan, Balaur, Bucurică – C. Lazăr, L. Marinescu – Căpățână, P. Ivanovici, D. Benzar – Ad. Bălan
  • Rezerve: Balauru – Leasă, C. Achim, Fl. Cernat, Novac, G. Deac, Ad. Voicu

Minutul 90+6: Fluier final la Sf. Gheorghe! Sepsi a ratat șansa da a trece peste ACS Poli Timișoara. Nou-promovata ar fi ajuns la 14 puncte în cazul unui succes, la egalitate cu formația de pe Bega, dar având un golaveraj superior ar fi scăpat temporar de zona roșie.

Minutul 90+2: GOOOL FC Voluntari! Adrian Bălan a redus la tăcere stadionul din Sf. Gheorghe, cu o lovitură de cap din apropierea porții. Cazan, cel care a comis al treilea penalty din această seară, i-a pasat decisiv atacantului.

Minutul 71: GOOOL Sepsi! Fulop a reușit dubla, marcând și a doua oară tot de la punctul cu var. Veteranul Hadnagy a fost faultat de Cazan în suprața de pedeapsă.

Minutul 49: GOOOL Sepsi! Istvan Fulop a egalat din penalty, după ce Pleașcă l-a faultat în careu pe Hamed.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45+2: Pauză.

Minutul 45+1: GOOOL FC Voluntari! Marinescu a transformat de la 11 metri. Rîmniceanu a rămas pe centru, fiind fixat de mijlocașul ilfovenilor.

Minutul 44: Lovitură de pedepsă pentru Voluntari! Viera a pus mâna pe Adrian Bălan, care s-a lăsat pe spate după care a rămas întins pe gazon. Iulian Călin a indicat punctul cu var.

Minutul 2: Bară Istvan Fulop! Mijlocașul ofensiv al covăsnenilor putea deveni, după doar 70 de secunde, primul marcator al unui meci istoric, dar execuția sa interesantă, din lovitură liberă, a lovit bara porții lui Mincă.

20:45 Sub privire lui Gino Iorgulescu, arbitrul Cătălin Popa a fluierat startul primului meci din istoria orașului Sfântu Gheorghe în Liga 1!

20:30 Imagini unice! Covăsnenii sunt la 15 minute de primul meci în Liga 1 la Sfântu Gheorghe, iar momentul e marcat așa cum se cuvine. Patronul Laszlo Dioszegi a ținut un discurs de mulțumire, apoi preoții au fost chemați pe gazon pentru a sfinți terenul :).

19:45 Gazdele au anunțat echipa de start pe pagina de Facebook: Rîmniceanu – Dalmau, O. Viera, Obsivac, Sato – Ghinga, Gorrin – Tandia, Fülöp, Hamed – Hadnagy.

Sepsi și Voluntari au început play-out-ul cu o remiză, respectiv o victorie, iar în etapa secundă se vor întâlni la Sfântu Ghoerghe, o premieră în acest sezon pentru echipa nou-promovată. Covăsnenii au primit aviza favorabil din partea LPF, iar stadionul din Sfântu Gheorghe va respira pentru prima dată în acest sezon aerul Ligii 1.

Ambele partide disputate de cele două echipe în acest sezon s-au încheiat la scor de neprezentare. Ilfovenii s-au impus la Brașov, scor 3-0, dar și la Voluntari, cu același scor.

După înjumătățirea punctelor și după o etapă din play-out, Sepsi ocupă locul 6, cu 11 puncte, în timp ce FC Voluntari ocupă poziția trei, cu 17 puncte.