Suferința Stelei continuă. Viitorul – Steaua 0-1. În 9 oameni, puștii lui Hagi au hărțuit campioana. Țîru și Buzbuchi au fost eliminați. Prima victorie după 3 meciuri fără succes. Dinamo – FC Brașov 2-1

Suferința Stelei continuă. Viitorul - Steaua 0-1. În 9 oameni, puștii lui Hagi au hărțuit campioana. Țîru și Buzbuchi au fost eliminați. Prima victorie după 3 meciuri fără succes. Dinamo - FC Brașov 2-1

22:52 Se termină meciul, Steaua a obținut o victorie foarte chinuită, deși pe final a avut doi oameni în plus. În ultimele minute, Viitorul a ratat mai multe ocazii foarte mari. Vă mulțumim că ne-ați urmărit, să aveți o noapte frumoasă!

22:48 Benzar își mai trece în cont o ocazie, Cojocaru mai numără o paradă. Steaua parcă ar juca în inferioritate numerică

22:46 Ocazie uriașă pentru Viitorul. Șut lobat expediat de Benzar spre poartă, distanța – peste 25 de metri, Cojocaru este prins ieșit, mingea pică pe transversară. De la margine s-au arătat 4 minute de prelungire

22:42 Buzbuchi este și el eliminat. Portarul Viitorului a ieșit din careu pentru a-l întâmpina pe Grădinaru, l-a faultat în partea stângă a terenului pe Grădinaru și a văzut direct cartonașul roșu

22:37 Viitorul are o nouă ocazie. Cârstocea trage la colțul scurt, Cojocaru scoate în corner. Gazdele au rămas în jumătatea Stelei și au trecut în alte două rânduri pe lângă egalare. Minutul 81

22:31 Atitudine bune a gazdelor, chiar dacă sunt în inferioritate numerică. Viitorul insistă pentru egalare. Pană trage pe jos din afara careului, Cojocaru reține

22:30 Lansare bubă pentru Stanciu, mijlocașul Stelei este însă ajuns din urmă și deposedat

22:24 Gâlcă mai face o modificare. Iese Popa, intră Grădinaru

22:21 Min. 56. Ocazii mari ratate de Steaua într-o singură fază. Până la urmă, Buzbuchi a reușit să apere șutul lui Prepeliță și mingea a ajuns în posesia Viitorului. Între timp, Peluza Sud a mai afișat un mesaj: Club „profesionist” cu 5 angajați, în ce Ligă vreți să jucați?

22:06 GOL STEAUA. Iancu a deschis scorul din penalty. A fost o intervenție a lui Țîru la Iancu din postura de ultim apărător. Fundașul Viitorului a fost eliminat. Iancu a vrut să se bucure alături de galerie, dar suporterii nu s-au ridicat nici la marcarea golului. La acest meci au venit aproximativ 150 de steliști. Minutul 52

22:03 Suporterii sunt supărați pe echipă. Ultrașii s-au prezentat în număr mic, iar Peluza Sud a afișat un mesaj, „Respectați-vă suporterii”

22:00 A început repriza a doua. Gâlcă l-a introdus pe Keșeru și l-a scos pe Pîrvulescu. Iancu a trecut mijlocaș stânga

21:46 Se termină prima repriză, una foarte slabă făcută de steliști. Campioana României a fost dominată de puștii lui Gică Hagi

21:41 Minutul 42. Imprudență a lui Toșca. Fundașul Stelei l-a lovit pe Benzar cu piciorul în față, în încercarea de a șuta. Toșca a primit galben la această fază

21:38 O nouă ocazie a Viitorului. Bonilla reia spre poartă de lângă Szukala, Cojocaru este atent și de această dată

21:36 Minutul 37. Steaua, dominată de Viitorul. Silviu Pană își face frumos o minge, trimite spre vinclu, Cojocaru scoate în corner. Viitorul a avut până ocaziile periculoase

21:30 Ocazie mare pentru Viitorul. Manea centrează de pe dreapta, Silviu Pană reia peste poartă. Observați în captura de mai jos cât de singur era jucătorul Viitorului în careul Stelei

21:27 Lovitură liberă pentru Steaua de la peste 30 de metri. Stanciu centrează însă foarte slab, într-o zonă în care se afla doar Buzbuchi

21:24 Joc lipsit de cursivitate. Steaua nu reușește să ridice ritmul, se chinuie să construiască și să se apropie de poarta adversă

21:18 Steaua are posesia, dar nu reușește să se apropie de poarta lui Buzbuchi. Este minutul 19

21:16 Valentin Cojocaru și-a lăsat barbă, lucru care-i dă un aer matur. Tânărul portar al Stelei face 19 ani pe 1 octombrie

21:14 Costel Gâlcă se agită foarte mult pe margine. Jocul Stelei scârție, se simte absența titularilor. Cel puțin până acum

21:12 Minutul 12. Daminuță bate o lovitură liberă de la 25 de metri, trage peste zid, Cojocaru prinde fără probleme

21:08 Prima mare ocazie a meciului. Stanciu ajunge într-o poziție foarte bună, trage la colțul lung, mingea ocolește poarta

21:00 Fluier de start, Steaua atacă în această repriză la poarta din stânga

20:51 Varela, unul dintre puținii jucători care au jucat la Ludogoreț și sunt acum titulari

20:35 Echipele de start:

20:24 Fluier final, Dinamo se impune cu 2-1 și câștigă astfel după 3 meciuri de secetă. Un alt lucru notabil a fost revenirea lui Marius Alexe în tricoul lui Dinamo

20:21 Dinamo tremură pe final. Centrare în careu din lovitură liberă, Machado reia cu capul peste. De la margine s-au arătat 3 minute de prelugire

20:17 Min. 86,GOL BRAȘOV. Centrare din corner la bara a doua, apărarea lui Dinamo este depășită, iar Aganovic împinge mingea în plasă

20:14 Galeria lui Dinamo a fost la înălțime și astăzi

20:04 Avem echipa de start a Stelei, la primul meci după eliminarea dramatică din Liga Campionilor. Gâlcă a titularizat mai mulți jucători care de obicei stau pe bancă:

Cojocaru – Luchin, Szukala, Varela, Toșca – Prepeliță (cpt), Breeveld – Popa, Stanciu, Pîrvulescu – Iancu
Rezerve: Niță – Râpă, Neagu, Grădinaru, Keșeru, Aldea, Vilceanu.

19:59 Adi Costeiu este de părere că oficialii lui Dinamo au numărat ca în „O scrisoare pierdută”

19:58 Trecut, prezent și viitor

19:57 În paralel, Cristi Scutariu ne ține la curent cu informațiile de la Chiajna, acolo unde Steaua va juca împotriva Viitorului de la ora 21:00

19:53 Min. 63. GOL DINAMO. Matei face 2-0. A fost o fază creată de Rotariu, care a urcat în viteză pe stânga, a scos în zona punctului cu var, Matei a șutat, mingea a lovit bara și a intrat în poartă

19:50 Cătălin Munteanu a fost schimbat, iar galeria lui Dinamo l-a chemat la salut. Perioada petrecută în Ștefan cel Mare l-a dus în inimile suporterilor

19:47 Ocazie și pentru Brașov. Centrare în careu, mingea este respinsă până la marginea careului, Grigorie trage însă peste poartă, din voleu

19:45 Elton primește la marginea careului, încearcă un șut plasat, însă mingea ese trimisă mult peste poartă

19:35 A început repriza a doua. La pauză a intrat Marius Alexe, care a revenit astfel la Dinamo într-un meci oficial. Atacantul dinamovist a fost împrumutat în sezonul trecut la Sassuolo, dar nu s-a adaptat la echipa italiană. În iarnă a suferit o accidentare foarte gravă la genunchi și a ratat astfel tot returul. A fost înlocuit Bilinski, o decizie destul de surprinzătoare, având în vedere că polonezul a fost printre cei mai activi jucători în prima repriză

19:33 Adi Costeiu, despre marea speranță a dinamoviștilor:

19:19 Se termină prima parte. Dinamo are șansa să pună capăt seriei de 3 meciuri fără victorie

19:13 Constantinescu trage de la distanță, mingea este deviată și Marc prinde fără probleme. Avântul brașovenilor din prima partea a reprizei s-a stins

19:06 Minutul 34 GOL DINAMO! Cordoș deschide scorul. Rotariu a centrat din corner, fundașul lui Dinamo s-a înălțat și a înscris cu capul

19:03 Minutul 31, ocazie mare pentru Dinamo. Bilinski pleacă pe dreapta de la limita off-side-ului, centrează pe joc în careul mic, Matei se aruncă, dar nu ajunge la minge

18:56 Probleme medicale pentru Bilinski, după un duel cu un adversar. Jucătorul lui Dinamo este scos în afara terenului pentru îngrijiri medicale. Polonezul continuă totuși meciul

18:51 Moți a devenit o legendă pentru ultrașii dinamoviști

18:45 Minutul 13, Bilinski trece pe lângă deschiderea scorului. Centrare în careu, polonezul se desprinde din marcaj, reia cu capul, dar Iacob scoate de lângă bară

18:40 Minutul 8. Aganovic centrează din lovitură liberă, Grigorie reia cu capul peste bara transversală. Început curajos pentru FC Brașov

18:37 Fanii lui Dinamo nu aveau cum să nu salute performanța reușită de Moți contra Stelei

18:36 Avantaj clar pentru Dinamo în meciurile directe

18:34 Lansare pentru Liviu Ganea, atacantul lui FC Brașov are prim-planul în primă fază, dar Durimel se descurcă excelent și-l deposedează aproape de linia careului mare

18:33 Fluier de start, Brașovul atacă la poarta din dreapta

18:32 Un moment frumos înainte de meci. Dănciulescu i-a înmânat un trofeu lui Cătălin Munteanu, în semn de recunoștință pentru perioada petrecută de mijlocaș la Dinamo

18:21 Unul dintre motivele pentru care suporterii români stau departe de stadion: infrastructura depășită

18:15 Fanii lui Dinamo n-au manifestat vreun interes ieșit din comun pentru acest meci

18:06 Au venit și foile de joc. Dinamo nu-l are la dispoziție pe Vali Lazăr, suspendat pentru două etape după meciul cu Chiajna. De asemenea, nici Flavius Stoican nu are dreptul să stea pe bancă

FC BRAȘOV: Fl. Iacob – Vagner, Leko, Machado, Serginho – Madeira, C. Munteanu – Constantinescu, Aganovic, Grigorie – L. Ganea
Rezerve: D. Mutu, Ciocâlteu, C. Țîră, Diogo Santos, Buga, Barna, Enceanu
Antrenor: Adrian Szabo

18:05 Momentan, este liniște în Ștefan cel Mare

Dinamo va juca sâmbătă, de la ora 18:30, cu FC Brașov, partidă contând pentru etapa a 6-a a Ligii 1. Suspendat pentru următoarele două etape în Liga 1 după meciul cu Concordia Chiajna, antrenorul Flavius Stoican a declarat la conferința de presă organizată înaintea meciului că echipa din Ștefan cel Mare trebuie să se impună împotriva „stegarilor”.

„E un meci pe care trebuie să îl câștigăm, indiferent că vom avea puține sau mai multe ocazii. Trebuie să marcăm, pentru că avem nevoie de cele trei puncte. Ne așteaptă o partidă grea, știm asta, pentru că sunt multe echipe care își arată valoarea mai ales în meciurile cu Dinamo. Cu mine sau fără mine pe bancă, trebuie să obținem această victorie„, a spus Stoican.

Tehnicianul s-a referit și la sancțiunea Comisiei de Disciplină din cadrul FRF: „Trebuia să suport o anumită pedeapsă, pentru că trebuia să am un comportament exemplar. Pe viitor voi încerca să îmi stăpânesc nervii, indiferent de situație, dar asta nu înseamnă că mi-am schimbat părerea despre acel arbitru”.

Pentru acest meci Dinamo nu se va putea nici pe Vali Lazăr, jucătorul fiind suspendat două etape după meciul cu Concordia. „Câinii” au 9 puncte după cinci etape, în timp ce brașovenii au doar 5.

Echipele probabile:

Dinamo: Marc – Fai, Durimel, Cordoș, S. Filip – Bărboianu, Miranda, Elton – C. Matei, Bilinski, Rotariu

FC Brașov: Fl. Iacob – Vagner, Ricardo Machado, Leko, Barna – Șt. Grigorie, C. Munteanu, Bruno Madeira, Serginho – Buga, L. Ganea

Calea Floreasca: 15.00-18.30

Dinamo – FC Brașov se va juca sâmbătă pe stadionul „Dinamo” de la ora 18:30 și va fi transmis de către Look Plus și Dolce Sport.