LIVE BLOG | FCSB - CSM Poli Iaşi 1-1. Penalty-ul lui Gnohere anulează golul lui Platini, iar vicecampioana rămâne datoare

9 aug 2017 19679 afişări Comentează şi tu Liga 1

FCSB - CSM Poli Iaşi 1-1 (Gnohere pen. 56 / Platini 9)

Echipele de start:

• FCSB:   Niţă – Enache, Larie, Bălaşa, Momcilovic – Pintilii (Teixeira 46), Morais – Man, Fl. Tănase (Gnohere 46), Golofca (D. Benzar 69) – Alibec
  • Rezerve: Stăncioiu, Achim, Ov. Popescu, Grecu
  • CSM Poli: Kelava -   Almeida, Cioinac, Frăsinescu, Sin -   Qaka (Moisi 77),   Chelaru - Bădic, Platini (   Spătaru 83), P. Mendes - A. Cristea (Kizito 65)
  • Rezerve: Koselev, Panţîru, Danale, Vremea

23:43 FINAL DE MECI! Bălaşa are o ultimă ocazie, în al patrulea minut de prelungiri, dar lovitura sa liberă e oprită de zid şi FCSB remizează pe teren propriu cu CSM Poli Iaşi, 1-1, după 90 de minute în care atacul lui Nicolae Dică a rămas dator.

23:38 KELAVA E EROUL! Momcilovic centrează perfect din stânga, Teixeira acoperă mingea minunat, reuşeşte o execuţie foarte grea şi şutul său se transformă într-o pasă pentru Gnohere, francezul are reflex şi trimite mingea spre vinclul, dar Kelava are inspiraţia de a rămâne pe loc şi mingea îl ilzbeşte în cap, apoi iese în corner! Mai sunt cinci minute de prelungire.

23:35 OCAZIE IMENSĂ! Kizito se distrează cu Junior Morais la mijlocul terenului, deschide jocul pe o porţiune de 40 de metri care-i aparţine doar lui Spătaru, fostul dinamovist scapă singur cu portarul de la jumătatea terenului, ajunge faţă în faţă cu Niţă, dar se pierde şi trage foarte, foarte slab, direct în goalkeeper-ul roş-albastru.

23:29 BENZAR! Puştiul FCSB-ului arată că nu duce lipsă de curaj, potoleşte rapid o minge la marginea careului, finalizează scurt, cu dreptul, dar Kelava împinge din nou foarte bine în picioare şi respinge în corner. Până acum, fratele lui Romario Benzar a scos aproape de maximum de la fiecare fază în care a fost implicat.

23:26 Într-un moment al meciului în care fazele la poarta lui Niţă sunt o raritate Gabi Enache deviază prost o centrare a moldovenilor, mingea ajunge la Cioinac, dar stoperul închide ochii, trage puternic din vole şi nu nimereşte decât inelul unu al Arenei Naţionale.

23:23 Daniel Benzar intră foarte bine în meci şi continuă forma foarte bună. Tânărul mijlocaş driblează bine, are tupeu, intră în dueluri, caută pasele filtrante, iar la o astfel de fază îl serveşte perfect pe Alibec, al cărui şut e scos cu greu de Kelava. Mai sunt 15 minute în care Iaşul trebuie să reziste pentru a pleca cu un punct de la Bucureşti.

23:17 Chelaru găseşte spaţiu la mijlocul terenului, înaintează şi şutează foarte bine, spre colţul lung, dar o face la 30 de centimetri de poarta lui Niţă. Minutul 69 e ultimul în care Golofca mai e pe teren, iar locul său e luat de Daniel, întâiul Benzar ajuns la FCSB.

23:13 Ca şi cum Qaka, Platini şi Mendes nu erau suficienţi, Stoican îl trimite pe teren şi pe Kizito, un alt străin care şi-a găsit, cumva, locul într-o Ligă 1 în care tinerii români sunt promovaţi cu forţa. Iese de pe teren Andrei Cristea, singurul fotbalist al moldovenilor.

23:08 Primul moment în care Golofca arată ceva! Transferul de 400.000 de euro al vicecampioanei scoate frumos un adversar din joc, îşi creează culoar de şut, trimite bine, dar mingea se duce o palmă peste poartă.

Moldovenii au renunţat de ceva vreme la atac, dar golul lui Gnohere ar putea să-i oblige să atace şi poziţional din când în cand. Iar ăsta e, de obicei, un chin pentru echipele lui Stoican.

23:03 GOOOL FCSB! Momcilovic centrează din stânga, Tiago Almeida pune mâna pe minge în careu şi nu-i lasă lui Iulian Călin altă variantă decât penalty-ul. Bate Gnohere, cu un stop înainte de execuţie, Kelava sare în stânga, mingea merge în dreapta şi tabela arată 1-1.

22:52 Începe repriza a doua, iar Mihai Pintilii şi Florin Tănase o vor urmări de lângă Nicolae Dică. Intră Teixeira şi Gnohere pentru a revitaliza o linie ofensivă aflată în lipsă de idei.

22:33 S-a terminat prima repriză! Iaşul intră cu 1-0 la cabine graţiei gafei comise de Bălaşa în startul meciului, dar tactica lui Flavius Stoican pare una falimentară şi depinde prea mult de realizările oamenilor ofensivi ai FCSB-ului. Până acum, Golofca a jucat catastrofal, Alibec a greşit câteva pase în momente care se puteau dovedi decisive, iar remarcatul din atac e Florin Tănase.

22:23 Vicecampioana scade puţin ritmul pe plan ofensiv, Enache face câteva gafe înfiorătoare, iar ieşenii prind curaj şi ajung din nou în zona careului lui Niţă, fără prea multe reuşite, însă.

Florin Tănase intră în viteză printre trei adversari, cade spectaculos în careu după un duel cu Sin, dar Iulian Călin nu acordă penalty. Alibec îl lasă singur cu portarul pe Golofca, dar mijlocaşul preia prea lung şi iese cu mingea în afara terenului. Enache şi Golofca sunt, până acum, repetenţii serii.

22:14 Pauza de hidratare e momentul în care defensiva lui Flavius Stoican mai respiră puţin. Cu câteva momente înainte, Golofca a mai avut o şansă bună, dar s-a lăsat pe spate în momentul şutului şi a degajat mingea în tribune.

22:09 Trei ocazii în două minute! Bălaşa centrează perfect pentru Pintilii, dar lovitura de cap a închizătorului ratează de puţin ţinta. Urmează un corner, o centrarea foarte bună a lui Tănase şi o reluare a lui Bălaşa, dar, de data aceasta, Kelava e atent şi respinge în faţă. Încearcă şi Alibec un şut în forţă, însă pe direcţia portarului moldovean.

Jocul FCSB-ului începe să meargă, ocaziile apar, iar scenariul de la Chiajna are mari şanse să se repete.

22:02 FCSB încearcă să dea o replică rapidă şi Golofca are şansa primului gol în roş-albastru, dar execuţia sa, din cădere, nu are forţa necesară pentru a-l învinge pe Kelava. Vine, imediat, un şut de la marginea careului tras de Alibec, dar nici starul FCSB-ului nu face destul pentru a pune probleme. Moldovenii fac un mic pas în spate şi, probabil, vor aştepta câteva contraatacuri.

21:58 GOOOOOL POLI IAŞI! Platini combină foarte bine cu Mendes, profită de o greşeală foarte mare a lui Bălaşa, care nu-i poate lua mingea de la picior, se dezechilibrează, dar rămâne la balon şi finalizează dintr-o poziţie grea, pe lângă Niţă! 1-0 pentru oaspeţi, scenariu pe care l-am văzut şi la Chiajna, în ultima etapă.

21:52 Spectator-surpriză pe Arena Naţională! Adi Ilie, unul dintre foştii mari jucători care evită să se afişeze public, a venit pentru a urmări la lucru echipa lui Nicolae Dică.

21:45 A început meciul de pe Arena Naţională, iar Dragoş Nedelcu şi Romario Benzar se află în tribune, de unde-şi urmăresc colegii. Stadionul e, ca de fiecare dată, aproape gol.

20:25 Avem echipa de start aleasă de Nicolae Dică. Golofca va fi introdus din primul minut în meciul cu CSM Poli Iaşi la 48 de ore de când a semnat cu echipa vicecampioană.

FCSB - CSM Poli Iaşi, ora 21:45, este meciul care închide ziua de fotbal în Liga 1. Echipa lui Dică are nevoie de victorie pentru a nu risca să piardă contactul cu 'revelaţia' FC Botoşani, formaţie care conduce clasamentul.

Dică nu a pierdut până în acest moment niciun meci, nici în Liga 1, nici în cupele europene. Victorii cu Voluntari, Timişoara şi Chiajna şi remiză pe teren propriu cu CS U Craiova sunt rezultatele înregistrate de FCSB în această ediţie de campionat. Cătălin Golofca, jucător transferat la începutul acestei săptămâni, ar putea debuta rapid pentru roş-albaştri. "Este pregătit 100% pentru că a jucat pentru Botoşani şi poate fi titular", a declarat Dică înaintea meciului cu Iaşi.

De partea cealaltă, CSM Poli Iaşi a pierdut partidele cu echipele considerate a avea şanse la titlu în acest sezon şi a obţinut rezultate pozitive cu formaţiile ce par a lupta pentru play-out. Echipa lui Stoican a fost învinsă de CS U Craiova şi de CFR Cluj, dar a câştigat cu Concordia Chiajna şi a remizat cu Gaz Metan.