Goluri multe, fotbal puțin: Steaua – Petrolul 3-1. Campioana se califică în finala Cupei României, unde o va întâlni pe „U” Cluj

Redactor:
Florin Marian
Goluri multe, fotbal puțin: Steaua - Petrolul 3-1. Campioana se califică în finala Cupei României, unde o va întâlni pe
  • Steaua FCSB s-a calificat joi seara în finala Cupei României după ce a trecut cu 3-1 de Petrolul. În prima manșă, s-a înregistrat doar un rezultat de egalitate (1-1). Popa, Iancu și Tănase au marcat golurile echipei campioane, în timp ce Ipsa a semnat singura reușită a oaspeților

După un 1-1 obținut chinuit de echipa lui Gâlcă în tur, meciul Steaua – Petrolul promitea o încleștare interesantă în ultima partidă din semifinalele Cupei României. Dar realitatea nu corespunde întotdeauna așteptărilor și cei 14.000 de spectatori care au venit joi seara pe Național Arena văzut un joc modest, chiar dacă golurile au fost destule.

Dacă cineva ar fi întârziat un sfert de oră de la startul partidei, nu ar fi pierdut nimic din ceea ce s-a întâmplat în jocul FCSB – Petrolul. O apatie dată poate și din cauza atmosferei triste de pe stadion, unde doar galeria Petrolului amintea de un meci între două rivale.

Meciul a fost precedat de un moment de reculegere ținut în memoria lui Nicolae Rainea

Petrolul a jucat mai slab ca niciodată

Primul șut spre poartă a venit din partea gazdelor și abia în minutul 17. Adrian Popa a tras mult peste poartă din colțul careului mare.

Replica Petrolului a fost slabă. Echipa lui Rednic a plimbat modest mingea, mijlocul a fost inexistent, fundașii au jucat cu mingi direct pe vârf, astfel că Teixeira n-a putut să rupă niciun moment echilibrul. În schimb, formația lui Gâlcă a tratat atent fiecare fază, Iancu cobora pentru a-i ajuta pe Prepeliță și Breeveld, iar acțiunile curgeau bine pe partea dreaptă acolo unde Popa arăta o poftă bună de joc. Tănase a avut un început greoi de meci. Căpitanul a pierdut destule baloane și a tratat cu superficialitate toate fazele în care a fost implicat. Țipetele de pe margine ale lui Gâlcă nu aveau să-l facă mai determinant, ci mai flegmatic. Și îl avea pe Vasilache, de la Petrolul, drept omolog.

Bine pentru steliști că Adi Popa a fost harnic. Precum un titirez, s-a inflitrat în careul advers în minutul 20 și a șutat cu stângul, pe jos. Mingea a trecut pe lângă Pecanha și a scuturat plasa. 1-0 și datele oricum nu se schimbau pentru oaspeți care trebuiau să marcheze pentru a menține vie șansa calificării. Dar băieții lui Rednic nu s-au trezit nici după golul lui Popa.

Steaua FCSB și-a făcut meciul mai ușor încă din prima repriză. În minutul 33, Iancu s-a înșurubat la marginea careului pe lângă Satli și ajutat și de fâstâceala fundașului central a reușit să trimită mingea în poartă.

Iancu și Adi Popa au făcut meciul ușor pentru Steaua, prin cele două goluri marcate în prima repriză

Fazele care au condus la marcarea celor două goluri au fost și singurele ocazii din primele 45 de minute.

Tănase a jucat prost, dar a reușit un gol frumos

După pauză, Rednic și-a spus că trebuie să facă ceva. Și cum un îndemn de genul „Trezește-te, Lazăre!” nu ar fi avut efectul biblic, tehnicianul a recurs la ceva mai pământesc. I-a introdus pe Tchite și Filip în locul lui Vasilache și Kronaveter, dar rezultatul a fost același. Mâini moarte cam peste tot în echipa ploieșteană, lucru pentru care steliștii  au spus „săru” mâna” și au așteptat scurgerea minutelor din repriza a doua aplicând tactica echipelor mici, cea a contraatacului.

Chiar și alșa, Petrolul putea să încaseze și al treilea gol în minutul 50, când Popa a centrat perfect în fața porții, dar mingea s-a trezit în picioarele parcă de lemn ale lui Tănase și n-a vrut să se scurgă în poartă.

Una din cele mai frumoase imagini ale serii pe Național Arena | Foto Alexandru Hojda

Dar căpitanul s-a revanșat în minutul 68. Tănase a finalizat o acțiune personală, pe partea stângă, cu un șut frumos la colțul lung, din interiorul careului de 16 metri. La 3-0, Petrolul se putea gândi deja la următorul meci din campionat. Reușita lui Ipsa din minutul 70 nu avea să conteze decât în statistici.

S-a calificat în finală Steaua FCSB, singura dintre semifinaliste care poate merge în Europa pentru că nu se află în insolvență. În ultimul act al Cupei României, probabil că roș-albaștrii nu vor avea nicio problemă să-și adjudece trofeul în fața unei echipe modeste precum Universitatea Cluj.

STEAUA FCSB – PETROLUL 3-1 (2-0)

Au marcat: Ad. Popa (20), Iancu (33), Tănase (68)/ Ipsa (70)

FCSB: Cojocaru – Papp, Varela, Toșca, Guilherme – Prepeliță, Breeveld – Ad. Popa (88 L. Filip), Iancu (73 N. Stanciu, Tănase cpt. – Țucudean (71 Rusescu)

Antrenor: Constantin Gâlcă

Petrolul: Pecanha – Alcenat (79 A. Petrescu), Ipsa, Satli, Fanchone – Vasilache (46 I. Filip), De Lucas, Kronaveter (46 Tchite) – Astafei, Tamuz, Teixeira

Antrenor: Mircea Rednic

Arbitru: George Găman

Asistenți: Radu Ghinguleac și Ciprian Danșa