Redactor:
Florin Marian

Costel Gâlcă a debutat cu stângul în calitate de antrenor la Steaua. Echipa lui a pierdut cu 2-1 primul amical pe care l-a disputat în Italia, cu FC Chiasso.

INTRĂ‚ AICI PENTRU MAI MULTE IMAGINI DE LA MECIUL STEAUA – FC CHIASSO

Formația din liga secundă elvețiană l-a avut pe banca tehnică pe fostul internațional Gianluca Zambrotta, care a dialogat cu tehnicianul stelist înainte de începerea meciului. Strunită de la margine de un fost mare fotbalist care a jucat pentru Juventus, AC Milan și Barcelona, FC Chiasso a preferat să se apere și să contraatace, adică arma echipelor inferioare. Gâlcă a încropit un prim 11 fără mulți dintre titularii obișnuiți. I-a așezat pe jucători în modulul în care exersează și la antrenamente, în 4-3-3, cu Stanciu într-un rol de playmaker și cu Neagu singur în fața apărării. În atac, antrenorul a păstrat în permanență trei jucători, cu Iancu în coasta fundașilor centrali adverși. Stelistul a și ratat prima ocazie a meciului, în minutul 1, când a recuperat un balon la marginea careului și a șutat apoi periculos, pe lângă poartă.

Introdus din primul minut, puștiul Vâlceanu a creat faza din minutul 16 când s-a deschis scorul. Internaționalul U17 al României a pătruns pe dreapta în careu, a driblat doi adversari și a centrat pe jos în fața porții, de unde Pârvulescu a trimis cu latul mingea în plasă. Steaua a controlat jocul și a mai ratat până la pauză trei ocazii prin Szukala (min. 20), Iancu (min. 25) și Latovlevici (min. 42). Chiasso, cu fotbalistul român Cristian Ianu în atac, n-a pus probleme, astfel că echipa campioană a României a intrat cu un avantaj de un gol la cabine.

Chipciu a jucat doar 27 de minute, fiind introdus la pauză și schimbat în minutul 72

După pauză, Gâlcă a schimbat aproape toată echipa, păstrându-i doar pe Niță, Toșca și Râpă. El i-a mai introdus pe Tănase, Chipciu, Keșeru, Popa și Varela. Se părea că Steaua va face scor cu elvețienii, dar superficialitatea oamenilor care au dus greul în campionat a fost taxată de jucătorii lui Zambrotta. În minutul 61, Niță a luat un gol de la 25 de metri, șut Eldin, iar Magnetti a adus-o pe Chiasso în avantaj cinci minute mai târziu, când l-a învins din careu pe Cojocaru, ultimul introdus pe teren în minutul 66. Lui Gâlcă nu i-a venit să creadă că Steaua e condusă, după ce a avut avantaj la pauză. S-a enervat și l-a scos pe Chipciu, preferând să-l vadăpe tânărul Florentin Pham, singurul său transfer de până acum la Steaua. Dar Steaua tot n-a strălucit. Gâlcă și-a și ieșit puțin din pepeni, a început să urle la jucători în câteva faze, dar n-a fost suficient să-și motiveze fotbaliștii din teren. Un gol reușit de Keșeru, din pasa lui Varela a fost anulat pe motiv de ofsaid și campioana României a trebuit să se recunoască învinsă de o formație modestă, dar amibițioasă. Cei 300 de români prezenți la meci au plecat dezamăgiți de prestația favoriților.

După meci, Zambrotta a declarat: „E o victorie importantă pentru echipa mea. Steaua rămâne o echipă mare, care a câștigat campionatul în România și nu trebuie criticată după primul joc din pregătiri”.

STEAUA – FC CHIASSO 1-2 (1-0)

Marcatori: Pârvulescu (16)/ Eldin (61) și Magnetti (67)

STEAUA: Niță – Râpă, Szukala, Toșca, Latovlevici cpt. – Vrânceanu, Neagu, Stanciu – Grădinaru, Iancu, Pârvulescu.

Antrenor: Costel Gâlcă

În repriza a doua: Niță (66 Cojocaru) – Matei, Râpă, Varela, Toșca – Chipciu (72 Pham), Răduț, Tănase – Popa, Keșeru, Târnovan

UPDATE: FINAL – Steaua pierde primul meci amical din vara lui 2014.

UPDATE: Keșeru înscrie din pasa lui Varela, însă reușita este anulata pentru ofsaid.

UPDATE: GOL FC CHIASSO!Magnetti inscrie pentru elvețieni din interiorul careului. Steaua – FC Chiasso 1-2

UPDATE: Încă o schimbare la Steaua. Din minutul 65, Niță îi lasă locul în teren lui Valentin Cojocaru.

UPDATE: GOL FC CHIASSO! Elvețienii restabilesc egalitatea în minutul 60 prin Muharemi.

UPDATE: A început repriza a doua. Echipa Stelei: Steaua: Niță – Matei, Râpă, Varela, Toșca – Chipciu, Răduț, Tănase – Ad. Popa, Keșeru, Târnovan. Noul căpitan al echipei este Tănase.

UPDATE: PAUZĂ‚

UPDATE: GOL STEAUA! Pîrvulescu deschide scorul în minutul 16 din pasa lui Vâlceanu, de pe partea dreaptă.

UPDATE: Latovlevici este căpitan. Atmosferă superbă în tribune, sunt peste 300 de români. Steaua se simte ca acasă, adversarii sunt fluierați când ating mingea.

UPDATE: Steaua a venit la stadion cu o oră mai devreme. Astăzi a plouat, din acest motiv gazonul a fost trasat cu 40 de minute înaintea meciului.

FC Chiasso este antrenată de Gianluca Zambrotta. Înainte de meci, acesta l-a recunoscut pe Gâlcă, cei doi fiind adversari cu echipele naționale.

În tribune sunt cam 200 de români. Biletul de intrare costă 10 euro, iar berea costă 3.5 euro paharul.

După mai bine de o săptămână de pregătiri, Steaua va disputa azi de la ora 19:00 (ora României) primul joc amical din cantonamentul italian din Saint Vincent. În premieră, după foarte mulți ani, partida echipei campioane a României nu va fi transmisă în direct de niciun post tv, astfel că fanilor steliști nu le rămâne decât să urmărească site-ul www.prosport.ro pentru a afla evoluția scorului.

Adversarul „roș-albaștrilor” va fi FC Chiasso, o formație din liga secundă elvețiană, care va parcurge aproape 200 de kilometri pentru a juca la Saint Vincent cu o fostă câștigătoare a Cupei Campionilor. Arena care va gazdui meciul are 2500 de locuri și organizatorii speră să fie plină cu românii care muncesc în Valea Aosta și Torino, cel mai apropiat oraș. Cu siguranță mulți dintre ei s-au învoit pentru acest joc. Biletul de intrare va fi costa 10 euro.  Singurul jucător indisponibil e Lucian Filip care s-a accidentat.

În weekendul care s-a încheiat, românii au venit în număr mare la antrenamentele Stelei.

Echipa de start a Stelei:  Nită – Râpă, Szukala, Toșca, Latovlevici (cpt) – Grădinaru, Neagu, Pîrvulescu – Vâlceanu, Iancu, Stanciu.
Rezerve: Arlauskis, Cojocaru, Chipciu, Filip, Tănase, Matei, Pham-Huy, Keseru, Târnovan, Răduț, Varela, Popa.