FC Voluntari - Gaz Metan 2-1. Golul lui Cernat, după o pasă genială a lui Novac, a decis un meci foarte spectaculos

14 aug 2017 1902 afişări Comentează şi tu Liga 1

FC Voluntari - Gaz Metan Mediaş 2-1 (P. Ivanovici 20, Cernat 84 / Khubutia 79)

• FC Voluntari: Petrariu - Filipov,   Balaur, Popescu, Acsinte - Căpăţână (V. Olteanu 66), Lazăr, Novac, Ivanovici (G. Deac 85) -   Voduţ, Tudorie (Fl. Cernat 73)
    Rezerve: Gavrilaş, F. Cernat, V. Olteanu, Maftei, Deac, Popadiuc, Pârcălabu
  • Gaz Metan: Greab - Voicu, Perendija, Khubutia, Buşu (   Curtean 46) - Bic (Buziuc 85), Danci -  Popovici, Olaru, Manole (Târcoveanu 63) - Golubovici
    Rezerve: Pleşca, Curtean, Buziuc, Târcoveanu, Trif, Mitici, Surugiu

Au marcat: Ivanovici 20', Cernat 84' / Akaki 78'

• 1-0: Petre Ivanovici deschide scorul, din lovitură liberă, după un şut de la 20 de metri, pe colţul portarului.
  • 1-1: Akaki Khubutia se înalţă excelent la un corner, câştigă duelul aerian cu doi fundaşi adverşi şi egalează cu o lovitură de cap foarte bine plasată.
  • 2-1: Daniel Novac găseşte o pasă genială pentru Florin Cernat, veteranul scapă singur cu Greab, finalizează printre picioarele portarului medieşean şi înscrie unul dintre cele mai frumoase goluri ale acestui început de campionat.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari acumulează opt puncte şi urcă pe locul şapte în clasament, aflându-se la prima victorie din ultimele patru meciuri, în timp ce Gaz Metan Mediaş se află pe poziţia a 12-a, cu patru puncte.

Cartonaşe galbene: Balaur 24', Voduţ 63' / Curtean 54'

Cartonaşe roşii:-.

Arbitri: Alexandru Tudor (Bucureşti) - central, Ovidiu Artene (Vaslui) şi Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) - asistenţi, Andrei Chivulete (Bucureşti) - rezervă.

Observator: Cornel Sorescu (Piteşti/FRF).

Stadion: "Ilie Oană", Ploieşti.

Minutul 84: GOL FC VOLUNTARI! Daniel Novac găseşte o pasă genială pentru Florin Cernat, veteranul scapă singur cu Greab, finalizează printre picioarele portarului medieşean şi înscrie unul dintre cele mai frumoase goluri ale acestui început de campionat.

Minutul 78: GOL GAZ METAN! Akaki Khubutia se înalţă excelent la un corner, câştigă duelul aerian cu doi fundaşi adverşi şi egalează cu o lovitură de cap foarte bine plasată.

Minutul 45: Manole centrează excelent din dreapta, Olaru apare şi reia cu capul, dar execuţia sa se opreşte în bara transversală.

Minutul 20: GOL FC VOLUNTARI! Petre Ivanovici deschide scorul, din lovitură liberă, după un şut de la 20 de metri, pe colţul portarului.

17:00 A început meciul de pe Ilie Oană.

FC Voluntari - Gaz Metan, ora 18:30, este prima partidă a zilei şi penultima confruntare a etapei a şasea din Liga 1.Echipa ilfoveană a câştigat un singur meci în această ediţie de campionat, meciul cu Astra de pe teren propriu. Gruparea condusă de Niculescu a pierdut cu FCSB şi FC Botoşani şi a remizat cu Juventus Bucureşti şi Viitorul.

De partea cealaltă, Gaz Metan a avut un start de sezon mult mai slab. Ardelenii au pierdut trei partide (0-3 cu Viitorul, 0-3 cu CFR Cluj şi 1-3 cu Dinamo). Au câştigat însă partida din etapa trecută, scor 2-1 cu nou-promovata Sepsi.