FC Voluntari - Dinamo 1-3 | Marius Avram a inventat un penalty pentru "alb-roşii". Voduţ a sunat trezirea în tabăra lui Contra. Nascimento, gol de generic în oraşul lui Dobrin

26 aug 2017 11685 afişări Comentează şi tu Liga 1

FC Voluntari - Dinamo 1-3 (Voduţ-pen. 54'/ Anton-pen. 7', Nascimento 56', Salomão 60')

Voluntari: Balauru - Maftei, Balaur, M. Popescus, Olteanus - Novac (Marinescu 46'), Răuţă, C. Lazăr (Cernat 63') - G. Deac (Tudorie 81'), Voduţ, Ivanovici
Rezerve: Petrariu, Filipov, Căpăţână, Pîrcălabu, Cernat, Marinescu, Tudorie

Dinamo: Penedos - Dudea, Nedelcearu, Katsikas, S. Filip - Nascimento (L. Gheorghe 84'), Mahlangus, Anton (Şerban 75') - Costache, Nemec (Rivaldinho 81'), Salomão
Rezerve: Brănescu, Oliva, Maric, L. Gheorghe, Şerban, Rivaldinho, Bawab

Partida dintre Dinamo şi FC Voluntari a pornit, practic, de la 1-0. Nemec a fost angajat de Dudea în minutul şase în careul advers, dar vârful gazdelor a călcat pe minge şi a sfârşit acţiunea la pământ. Spre uimirea ilfovenilor, dar şi a lui Nemec, centralul Marius Avram a dictat lovitură de pedeapsă, pentru un presupus fault comis de Olteanu. Anton a marcat pentru 1-0.

Katsikas i-a oferit lui Lazăr şansa egalării, respingând modest o centrare, dar Penedo a fost la post. Grecul putea fii din nou decisiv pentru adversari, după greşelile comise în meciurile cu CFR şi CSM Poli Iaşi, când din greşelile sale s-au născut golurile adversarilor.Dinamo a intrat cu avantaj minim la cabine.

Ilfovenii au început curajos partea secundă, iar efortul lor a fost răsplătit. Improvizaţia lui Contra pe postul de fundaş dreapta, Alin Dudea, l-a faultat pe Ivanovici în careu, iar Avram a indicat din nou punctul cu var, la aceeaşi poartă. Voduţ a transformat fără emoţii. Bucureştenii s-au trezit după golul de 1-1. Nascimento a refăcut avantajul câinilor, după numai două minute, cu un gol de generic din lovitură liberă. La numai două minute de la golul fostului CFR-ist, Costache l-a angajat ideal pe Salomao, care a trimis uşor pe lângă Balauru pentru 3-1.

Gazdele au revenit în ofensivă pe final, dar fără rezultat. Dinamo ajunge la două victorii consecutive şi urcă pe locul patru, la egalitate cu Astra. Ambele au câte 15 puncte. Patru puncte sunt între alb-roşii şi liderul CFR Cluj, care a pierdut astăzi, 4-3, la Timişoara. Voluntariul rămâne pe poziţia cu numărul nouă, având opt puncte în opt etape.

22:52 Final de meci la Piteşti! Dinamo bifează a doua victorie consecutivă, după 1-0 cu nou-promovata Sepsi OSK.

22:48 Rivaldinho şi Balauru s-au întâlnit în marginea careului, după o ieşire curajoasă a portarului, iar atacantul dinamovist nu a reuşit să-l învingă pe "kamikaze-ul" lui Niculescu. S-au arătat patru minute suplimentare de la margine.

22:34 Costache loveşte bara din stânga porţii, după o paradă a lui Balauru în faţa lui Salomao. Alb-roşii controlează finalul jocului şi se îndreaptă către a doua victorie consecutivă.

22:28 Ocazie imensă Dinamo! Salomão a şutat spre poartă goală, mingea a lovit braţul unui adversar după care ricoşat la Nemec, care din interiorul careului a trimis peste poarta părăsită de Balauru!

22:17 GOOOL Dinamo! Salomão măreşte avantajul echipei sale, cu un gol simplu. Costache l-a angajat pe mijlocaş care a scăpat singur cu Balauru şi a marcat cu un şut plasat la colţul lung.

22:13 GOOOL Dinamo! Nascimento marchează superb din lovitură liberă. La prima şansă a reprizei, Nascimento trimite direct în vinclul porţii apărate de Balauru.

22:10 Lovitură de pedeapsă pentru Voluntari! Dudea l-a trântit pe Ivanovici în marginea careului, iar Marius Avram a indicat punctul cu var fără ezitare. GOOOL Voluntari! Voduţ marchează cu un şut violent în stânga lui Penedo. Portarul a ghicit colţul, dar degeaba.

22:06 Voduţ are prima ocazie a reprizei. Atacantul ilfovenilor şutează din afara careului, dar balonul a fost deviat pe mijlocul porţii de fundaşii adverşi, astfel că Penedo a reţinut fără probleme.

22:03 S-a reluat jocul în Argeş! Claudiu Niculescu l-a trimis în teren pe fostul stelist Laurenţiu Marinescu în locul lui Novac.

21:47 Pauză la Piteşti! Dinamo conduce cu 1-0, graţie golului marcat de Anton de la punctul cu var, în minutul şapte.

21:18 Nascimento a scăpat singur cu Balauru în lateral, a încercat să treacă în viteză de portarul gazdelor, dar fără succes. Ocazii la ambele porţi în prima parte a partidei de la Piteşti.

21:15 Şansă bună pentru gazde! Katsikas a respins slab o centrare venită din partea stângă, dintr-o lovitură liberă, Lazăr a reluat din voleu, dar Penedo a reuşit să respingă.

21:11 Ocazie pentru Dinamo! Costache a şutat pe jos la colţul lung din marginea careului, dar Balauru a respins în faţa, de unde niciun dinamovist nu a putut relua spre poartă.

21:08 GOOOL Dinamo! Alin Dudea a centrat din marginea careului, Adam Nemec a călcat pe balon, iar Marius Avram a dictat, spre surprinderea tuturor, penalty! Centralul a presupus că Olteanu, care se afla lângă Nemec, l-ar fi faultat pe vârful oaspeţilor. Anton a transformat fără emoţii iar Dinamo conduce după numai şapte minute.

Dinamo merge la Piteşti pentru a da piept cu omul care a scris istorie în atacul roş-alb, "lunetistul" Claudiu Niculescu. Cu şapte trofee, plus două titluri de golgheter al Românei câştigate în Ştefan cel Mare, atacantul devenit între timp antrenor speră să-şi încurce fosta echipă, chiar daca asta ar învolbura serios apele la Dinamo.

Fanii "câinilor" pot accepta eliminarea din Europa League, venită în faţa unui adversar de calibru precum Atletic Bilbao, însă nu mai pot afişa răbdare în campionat, acolo unde Dinamo are deja trei înfrângeri, după doar şapte etape.

Elevii lui Contra au oprit seria de înfrângeri etapa trecută, cu Sepsi (1-0), însă jocul "câinilor" nu a convins. E nevoie deci de o nouă victorie, care să o menţină pe Dinamo în zona play-off-ului şi să le permită roş-albilor să se apropie de podium.