FC Botoşani - Gaz Metan 1-0. Mihai Roman a marcat, din penalty, şi a pus o presiune suplimentară pe Dinamo

24 feb 2018 8825 afişări Comentează şi tu Liga 1
FC Botoşani - Gaz Metan 1-0. Mihai Roman a marcat, din penalty, şi a pus o presiune suplimentară pe Dinamo 16 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17031265/4/fc-botosani-gaz-metan-medias-2.jpg

FC Botoşani - Gaz Metan 1-0 (M. Roman pen. 37)

• FC Botoşani egalează CSM Poli Iaşi şi Dinamo în clasament, cu 39 de puncte, iar în cazul în care ieşenii şi "câinii" pierd diseară, Dinamo nu mai e sigură de locul în play-off, pentru că se va face un clasament în trei (CSM Poli, Dinamo şi FC Botoşani) câştigat de echipa din Copou

FC Botoşani: Cobrea - Unguruşan, A. Burcă, Miron, Muşat - Oaidă, Tincu - M. Roman (Moruţan 85), Vl. Achim, Golofca (Chitoşcă 55) - Golubovic (Axente 70)
Rezerve: Pap - Cucu, Plămadă, Acsinte

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Creţu (Edon Jr. 60), M. Constantin, Sîrghi, Sg. Popovici - Joao Diogo, Rosado (Mitic 25) - Caiado (Chamed 46), Tîrcoveanu, Ely Fernandes - Rondon
Rezerve: Greab - Neagu, Manole, Busu

Minutul 90: FINAL DE MECI! FC Botoşani bate Gaz Metan, 1-0, după 90 de minute în care echipa lui Cristi Pustai nu a contat ofensiv şi pune o presiune suplimentară pe Dinamo, care nu mai e sigură de cailficarea în play-off dacă termină la egalitate de puncte cu CSM Poli ca urmare a unei înfrângeri în această seară, în meciul cu Astra.

Minutul 46: A început repriza a doua, iar Cristi Pustai a făcut şi a doua schimbare, cu Nasser Chamed în locul lui Caiado.

Minutul 45: Pauză la Mediaş, după 45 de minute în care gazdele au atacat mai mult, în timp ce oaspeţii au ajuns foarte rar în preajma porţii lui Alberto Cobrea.

Minutul 37: GOL FC BOTOŞANI! Golubovic e tras în careu de Mitic, ştie să cadă şi îl impresionează pe Colţescu, Mihai Roman îl trimite le Pleşca în stânga, bate în dreapta şi deschide scorul!

În acest moment, FC Botoşani egalează Dinamo şi CSM Poli Iaşi în clasament (39 de puncte) şi schimbă puţin calculele play-off-ului. Dacă Dinamo şi Iaşi pierd diseară, echipa lui Miriuţă nu mai merge în play-off, pentru că se va face un clasament în trei (CSM Poli, Dinamo şi Botoşani), de unde câştigători elevii lui Stoican.

Minutul 25: Schimbare la oaspeţi. Iese Rosado, intră Mitic.

14:00 A început meciul de la Botoşani. Sebastian Colţescu e arbitrul de centru, iar vestea bună e că zăpada se află doar pe marginea terenului.

13:35 Avem cele două echipe de start. Criticat atât de Becali, cât şi de Iftime, Olimpiu Moruţan a rămas pe banca de rezerve, Costel Enache preferând o linie ofensivă formată din Mihai Roman, Achim, Golofca şi Golubovic, jucător care a îmbrăcat tricoul lui Gaz Metan în prima parte a campionatului.

De partea cealaltă, Pustai mizează pe experimentaţii Marius Constantin şi Sârghi în apărare, iar de la mijloc în sus se bazează, în mare parte, pe străinii aduşi în această iarnă, singurul român fiind Tîrcoveanu.

Rămasă fără şanse matematice de a prinde ultimul loc de play-off ca urmare a înfrângerilor cu CSM Poli Iaşi (0-1) şi Viitorul (1-2), FC Botoşani joacă, de la ora 14:00, pe teren propriu, ultimul meci al sezonului regulat. Adversara moldovenilor va fi Gaz Metan Mediaş, o echipă aflată într-o situaţie foarte dificilă.

Dacă startul fabulos de sezon i-a permis lui FC Botoşani să se bată pentru obţinerea unui loc în play-off până în penultima etapă a sezonulu iregulat, visele moldovenilor s-au spulberat în minutul 90+4 al meciului de la Ovidiu, când puştiul Andrei Ciobanu a catapultat o minge în vinclul porţii lui Cobrea şi l-a făcut pe Costel Enache să rămână cu mai nimic după o primă parte excelentă a stagiunii. Cu 36 de puncte în 25 de etape, FC Botoşani nu mai poate depăşi niciuna dintre echipele cu 39 de puncte, Poli Iaşi şi Dinamo, iar locul al şaptelea a devenit următorul obiectiv al moldovenilor. În acest moment, FC Voluntari, echipa de sub FC Botoşani, are cu opt puncte mai puţin.

Pentru Cristi Pustai şi Gaz Metan, meciul din Moldova e ceva mai important, în condiţiile în care medieşenii nu au mai câştigat în Liga 1 de pe 29 septembrie 2017m câbd învingeau chiar pe FC Botoşani cu 1-0. Gazul are doar 14 goluri marcate, două victorii, zece egaluri şi 13 înfrângeri şi e penultima în Liga 1, cu doar 16 puncte. După 25 de etapem, medieşenii au cinci puncte peste lanterna Juventus Bucureşti, dar şi trei în spatele lui Sepsi, echipa aflată, cu o etapă înaintea finalului sezonului regulat, pe locul care duce la barajul de menţinere în Liga 1.