FC Botoşani - Concordia Chiajna 0-1. Ilfovenii au jucat în inferioritate din minutul 15, dar s-au impus graţie golului marcat de Batin. Suporterii moldoveni i-au cerut demisia lui Enache după eşecul surprinzător

16 mai 2018 2939 afişări Comentează şi tu Liga 1
FC Botoşani - Concordia Chiajna 0-1. Ilfovenii au jucat în inferioritate din minutul 15, dar s-au impus graţie golului marcat de Batin. Suporterii moldoveni i-au cerut demisia lui Enache după eşecul surprinzător IONUT TABULTOC / MEDIAFAX FOTO 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17218033/2/tincu-enache-musat.jpg

FC Botoşani - Concordia Chiajna 0-1 (Batin 19)

FC Botoşani: Cobrea - Plămadă, Burcă, Miron (Unguruşan 43) - Muşat, J. Rodriguezs (Chitoşcă 77), Achims, Moruţan - M. Roman, Golubovic, Golofca (M. Axente 65)
Rezerve: Pap, F. Acsinte, Dumitraş, R. Oaida

Concordia Chiajna: Caparco - Bărbăioanu, Albu, Marc, Fota - Bucşă, Prepeliţăs (M. Pena 84) - T. Bawabs, M. Cristescu, R.  Grădinaru (Bumba 89) - Batin
Rezerve: Vitkauskas, R. Deaconu, Patache, Manasse

Minutul 90: Final de meci la Botoşani! Suporterii îi cer demisia antrenorului Costel Enache după eşecul cu Chiajna. Bawab a fost eliminat în primul sfert de oră, dar moldovenii au cedat cu 1-0. Chiajna a ajuns la 26 de puncte şi s-a distanţat la patru lungimi de Gaz Metan şi ACS Poli, prima fiind pe loc de baraj, a doua sub linie.

Minutul 45+1: Final de primă repriză!

Minutul 19: GOOOL Concordia! Paul Batin a împins mingea în plasă din câţiva metri, după o fază de geniu a lui Andrei Marc. Fundaşul central a primit în careu, a ajuns în lateral, l-a driblat pe Mihai Roman cu un dribling elementar, după care a trimis puternic paralel cu linia porţii. Mingea a fost deviată de meleul creat în faţa porţii, a ajuns la bara a doua, unde Batin a pus piciorul pentru 1-0.

Minutul 15: Cartonaş roşu! Bawab a fost eliminat direct de centralul Istvan Kovacs după o intrare grosolană asupra lui Burcă.

IONUT TABULTOC / MEDIAFAX FOTO

Minutul 8: Bară Chiajna! Răzvan Grădinaru a fost angajat în marginea careului, a trimis cu latul la colţul lung, dar execuţia acestuia s-a oprit în bara transversală. Cobrea era bătut.

Minutul 6: Roman a fost blocat în două rânduri de Caparco. După o combinaţie cu Golofca, mijlocaşul a primit în lateral, a încercat să înscrie la colţul scurt, dar Caparco a fost la post. Mingea a revenit la Roman, care a trimis în acelaşi loc, dar italianul a parat şi a doua execuţie.

Minutul 1: A început meciul.

FC Botoşani e pe locul doi, 32 de puncte, iar cei de la Concordia sunt pe cinci, 23 de puncte, şi un succes pe terenul moldovenilor ar însemna enorm în lupta pentru evitarea retrogradării.

Moldovenii au suferit o singură înfrângere în ultimele şase meciuri pe teren propriu, 0-1 în partida cu Dinamo de la data de 3 aprilie, în rest înregistrând două victorii şi trei remize.

Cele două echipe, Botoşani şi Chiajna, s-au mai întâlnit de 15 ori în Liga 1, bilanţul fiind: 4 victorii gazdele, 7 remize şi 4 succese ilfovenii.

Ionuţ Badea şi Constantin Enache s-au mai duelat de două ori în campionat, fiecare având câte o victorie.

Antrenorul principal al FC Botoşani vrea o victorie în meciul împotriva Concordiei şi nu intenţionează să mizeze pe jucătorii care au evoluat mai puţin, până nu va fi matematic pe locul 8.

„Din păcate, am pierdut lupta pentru locul întâi. Rămâne să ne luptăm în continuare pentru poziţia noastră. Foarte important este să continuăm evoluţiile consistente din ultima perioadă. Echipa începe să arate bine ca şi determinare, ca joc, o mentalitate ofensivă. Grupul e în continuare unit şi arată bine. Putem construi lucruri eficiente. Trebuie să câştigăm puncte pentru că e nevoie să consolidăm locul opt. Vom vedea pas cu pas cum merg lucrurile, în funcţie de nevoi. Fiecare loc aduce un surplus financiar pentru club. Pot apărea jucători noi, schimbări. E destul de greu să joci din trei în trei zile, consumul energetic şi mental este destul de mare”, a spus Costel Enache.

Apoi, a continuat: "Chiajna e într-un moment bun, e o echipă schimbată, cu un model de joc nou, care are un obiectiv important şi sunt convins că vor fi foarte determinaţi. Nu am temeri. Ştiu că şi la noi există concentrare, determinare dorinţă. Văd în antrenamente asta, îi simt pe jucători că sunt responsabili şi nu îmi fac niciun fel de griji. Sunt convins că jucătorii sunt conştienţi de victorie şi vor face tot pentru a câştiga acest meci".

Tincu: „Nu mă interesează cine retrogradează”

Mijlocaşul Răzvan Tincu nu este interesat de lupta pentru evitarea retrogradării şi vrea victorii în ultimele cinci meciuri rămase de jucat.

„Va fi un meci greu, Chiajna are jucători valoroşi iar după venirea domnului Badea au o altă faţă. Noi trebuie să fim foarte bine pregătiţi mental şi cred că vom reuşi să câştigăm meciul. Nu mă interesează cine retrogradează. Mă interesează să câştigăm noi şi să rămânem pe locul opt. Echipa mai slabă va retrograda, nu ştiu care va fi aceea. Chiar nu ne interesează rezultatele celorlalte echipe. Chiar dacă am pierdut cu Dinamo, jocul echipei a fost unul bun. Am avut foarte multe situaţii de a marca. Se întâmplă o dată să pierzi un meci după ce joci bine. Dacă vom continua pe aceeaşi linie, cu siguranţă terminăm pe locul opt”, a spus Răzvan Tincu.

Jucătorii botoşăneni se aşteaptă la un meci greu, deoarece Chiajna va fi foarte motivată. „Va fi un meci dificil cum au fost şi celelalte împotriva celor de la Chiajna. Ei au nevoie de puncte, se luptă acolo jos şi vor fi foarte motivaţi pentru meciul de mâine. De când a venit domnul Badea, am observat o schimbare pe faza defensivă, stau mai bine. În ultimele două meciuri nu au primit gol iar asta spune multe despre pregătirea pe care a făcut-o domnul Badea. Noi trebuie să terminăm acest campionat cu capul sus. Dinamo s-a detaşat un pic faţă de noi dar trebuie să luptăm pentru locul opt până la finalul campionatului”, a spus fundaşul stânga Nicolae Muşat.