2 apr 2018 6473 afişări Comentează şi tu Liga 1
Egal care nu ”mântuieşte” nicio echipă. ACS Poli şi Sepsi au remizat, 2-2, iar Răzvan Raţ a debutat cu eliminare MEDIAFAX Foto/Sebastian Tătaru

ACS Poli şi Sepsi i-au împărţit punctele după un 2-2 terminat cu eliminarea lui Răzvan Raţ, aflat la debut. Timişoara a condus după un gol marcta de Ciucur în urma unei faze gândite de Munteanu, la care au mai contribuit doi coechipieri. Sepsi, care nu a mai fost atât de periculoasă ca altădată în prima repriză a primit un mare ”cadou” cu autogolul lui Artean, iar apoi, Benjamin Kuku şi-a făcut treaba în atac. Totuşi, inimosul Şeroni a egalat în minutul 89. pentru un ounct care nu ajută niciuna din echipe.

Niciuna dintre cele două echipe nu a fost prea ”darnică” în atac în prima repriză. Timişorenii au încercat o fază cu presiune în careu, dar şutul lui Vaşvari nu i-a pus probleme lui Niczuly. Sepsi a beneficiat după de o lovitură liberă din 25 de metri, iar Istvan Fulop a bătut-o bine, dar puţin pe lângă poarta lui Straton. Golul a pornit în minutul 23 de la pasa în adâncime a lui Munteanu, pentru Haruţ. Fundaşul i-a centrat lui Roman, aflat chiar în faţa porţii, însă Niczuly a apărut şi a respins balonul. Degeaba pentru echipa lui Eugen Neagoe, deoarece din spate a venit Ciucur şi a băgat mingea în poartă cu latul.

Sepsi, anihilată de intervenţiile lui Straton

Covăsnenii au avut două şanse de a marca în momente în care se aflau cu mai mulţi jucători în careu, dar Cătălin Straton a intervenit bine la ambele faze. Prima dată, Ursu, care a şi necesitat îngrijiri medicale după ce s-a lovit de Artean, a trimis cu capul din caţiva metri, iar goalkeeperul alb-violeţilor a respins în corner. Peste două minute, a fost rândul lui Simonovski, dar fără probleme pentru Straton.

Autogol stupid luat de timişoreni

Când în sfârşit lucrurile păreau că merg bine pentru Poli, în repriza a doua, timşorenii au primit un gol de coşmar. Dalmau a centrat şi balonul s-a dus din Artean direct la vinclu. Jocul gazdelor în atac a însemnat şuturi mult peste poartă, dar şi o lovitură liberă bătută de Croitoru în braţele lui Niczuly. Sepsi a încercat să pună mai mult pericol în ofensivă. După o fază cu Tandia şi Kuku actori principali, şi Hamed s-a aflat într-o poziţei excelentă, dar a tras slab, fără probleme pentru Straton.

Kuku şi Şeroni, marcatori pe final de joc

Pe acest fond de joc, timişorenii au avut două ocazii mari. Ciucur l-a învârtit de două ori pe Dalmau, dar Obsivac a venit în ultimul momet şi i-a blocat şutul care s-ar fi dus în poartă. A urmat un şut excelent  alui Vaşvari, care s-a dus însă pe lâng poartă. Totuşi, golul a venit la poarta opusă, dintr-un şut de la 25 de metri a lui Kuku. Apoi, Fulop a bătut din nou bine o lovitură liberă, care s-a dus însă în bara laterală. Introdus pe final, Şeroni a creat faza golului din minutul 89, când a trimis la Oliva. Şutul fundaşului a fost respins de Niczuly, dar Şeroni a venit şi a reluat în poartă.

Un final marcat de eliminarea lui Raţ în prelungiri, după ce fundaşul l-a călcat pe Kuku pe tibie. Astfel, jucătorul va sta două etape suspendat.

• Poli Timişoara: Straton, Haruţ, Artean, Cânu, Raţ - Enescu, Vaşvari - Munteanu, Croitoru (min 85 Şeroni), Ciucur (min 70 Ciucur)- RomanSepsi Sfântu Gheorghe: Nicz
  • uly - Dalmau, Ursu, Obsivac, Sato - Ghinga (min 61 Petrovikj) - Hamed (min 90 Dima), Tandia , Fulop, Oliveira (min 46 Kuku)- Simonovski

ACS Poli Timişoara - Sepsi OSK 2-2 (Ciucur 23, Şeroni 89 / Artean a.g 50, Kuku 79)

• ACS Poli: Straton - Haruţ, Artean, Cînu, Raţ - Al. Munteanu, Vaşvari, Enescu, Croitoru, Ciucur - M. Roman
  • Rezerve: Smaranda - Oliva, Bîrnoi, Străuţ, Şeroni, Popovici, Drăghici
  • Sepsi: Niczuly - Dalmau, Ursu, Obsivac, Sato - Ghinga - Hamed, Tandia, Fulop, Oliveira - Simonovski
  • Rezerve: Fejer - Petrovikj, Ross, Gorrin, Dima, Kuku, Hadnagy

min. 90+2: Final de meci.

min. 90+1: Raţ, eliminat la redebutul în Liga 1. Fostul căpitan al naţionalei a văzut cartonaş roşu direct după o intrare cu talpa asupra lui Kuku.

min. 89: GOOOOOOL ACS Poli! Niczuly greşeşte din nou. Şeroni îi aşează bine mingea pe culor lui Oliva, acesta scapă singur cu portarul lui Sepsi, dar trage în corp, iar mingea împinsă de goalkeeper ajunge la Şeroni, care o trimite în plasă.

min. 79: GOOOOOOOOOOL! Sepsi dă lovitura la Timişoara. Kuku înscrie cu un şut de la distanţă.

min. 70: Vaşvari şutează pe lângă poartă din interiorul careului, la o fază în care fundaşii lui Sepsi au tratat lejer atacul timişorean, iar Eugen Neagoe a reacţionat dur de pe margine.

min. 50: GOOOOOOL Sepsi! Dalmau centrează la semi-înălţime, dar Artean deviază decisiv şi îl lobează pe Straton, iar balonul intră în plasa porţii bănăţene. Sepsi reintră în joc.

min. 46: A început repriza a doua.

min. 45+1: Pauză.

min. 23: GOOOOOOOOOL ACS Poli! Haruţ centrează în faţa porţii pentru Roman, care reia în Niczuly, dar Ciucur, pe fază, a împins mingea în poartă din cinci metri.

min. 1: A început meciul

ACS Poli Timişoara şi Sepsi joacă ultimul meci al etapei a treia din play-out Ligii 1. Ambele echipe vin după două partide fără succes. Timişoara a pierdut cu FC Voluntari şi Juventus cu acelaşi scor, 0-1, în timp ce Sepsi a făcut două egaluri, cu FC Voluntari (2-2) şi Concordia Chiajna (1-1).

Înaintea meciului direct, ACS Poli ocupă locul şase în play-out, cu 14 puncte, în timp ce Sepsi e lanterna roşie a campionatului, cu doar 12 puncte.

În sezonul regulat, Sepsi Sf. Gheorghe i-a luat patru puncte din şase Timişoarei. ACS Poli nu a mai câştigat niciunul dintre ultimele 12 mecirui, în timp ce Sepsi e fără succes de cinci meciuri.