Echipa lui Costel Enache merge ceas! FC Botoşani - Concordia Chiajna 2-1. Moldovenii au întors scorul în doar două minute, dar nu vor conta pe Moruţan la meciul următor

21 aug 2017 3394 afişări Comentează şi tu Liga 1
  • FC Botoşani a urcat pe locul doi în Liga 1, la doar trei puncte în spatele liderului CFR Cluj, care a strâns 19 puncte.
  • Chiajna e pe locul 13 în campionat, cu doar două puncte strânse.
  • Moldovenii au întors scorul în două minute, după golurile lui Buş (min. 53) şi Roman (min. 55). Batin a deschis scorul la Botoşani.

FC Botoşani - Concordia Chiajna 2-1 (Buş 53, Roman 55 / Batin 27)

• FC Botoşani: Cobrea - Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat - Tincu, Bordeianu - M. Roman, Moruţan, L. Buş - D. Popa
  • Chiajna: Bălgrădean - Feussi, Tipuric, Zeba, Bucurică - Albu, Babic - Romario, M. Cristescu, Fota - Batin

Min. 90+4 FINAL! Botoşani - Concordia Chiajna 2-1

Min. 77 Roşu Moruţan! Fotbalistul a simulat în careu şi a primit al doilea galben.

Min. 53 GOOOOOL Botoşani! Ilfovenii sunt la pământ, după ce Fota a dat pe lângă minge în faţa porţii, iar Roman, pe fază, a înscris din apropiere.

Min. 53 GOOOOOL Botoşani! Moruţan, fotbalistul pentru care moldovenii au cerut 1 milion de euro FCSB-ului, l-a driblat în două rânduri pe fundaşu stânga a Concordiei, a pasar în careu, iar Buş a egalat.

Min. 45+3 Pauză! FC Botoşani - Concordia 0-1.

Min. 27 GOOOOL Concordia! Paul Batin a profitat de o greşeală a apărării adverse, atacantul a pătruns în careu şi a şutat cu piciorul stâng la colţul lung pentru 1-0 Chiajna.

18:30 A început meciul de la Botoşani.

Neînvinsă etapa trecută, FC Botoşani întâlneşte Concordia Chiajna, pe teren propriu, de la 18:30, într-un meci care poate duce echipa lui Costel Enache până pe locul al doilea în clasament, peste CS U Craiova şi FCSB şi la doar trei puncte de CFR Cluj.

Dacă moldovenii au început sezonul cu patru victorii şi un egal şi au deja 13 puncte, echipa antrenată de Vasile Miriuţă o duce mult mai rău. Într-o stagiune începută cu Dan Alexa pe bancă, ilfovenii au doar două puncte în şase etape, au marcat doar trei goluri şi sunt ultimii în clasament, la egalitate cu Juventus Bucureşti.

Din punct de vedere al antrenorilor, duelul de la Botoşani va fi unul între doi tehnicieni, Costel Enache şi Vasile Miriuţă, care şi-au făcut un nume în Liga 1 graţie perioadelor petrecute pe banca Ceahlăului.

Sezonul trecut, FC Botoşani a câştigat un meci în sezonul regulat, iar un altul s-a încheiat egal, în timp ce play-out-ul a adus o remiză şi un succes al Concordiei, 2-1 la Chiajna.