Distruși de cei mai slabi nemți! Steaua – FC Nurnberg 1-5! Golul roș-albaștrilor a fost înscris de Neagu, din lovitură liberă

Distruși de cei mai slabi nemți! Steaua - FC Nurnberg 1-5! Golul roș-albaștrilor a fost înscris de Neagu, din lovitură liberă
  • Steaua a pierdut categoric, 1-5, în primul amical al cantonamentului din sudul Spaniei, contra lui FC Nurnberg, echipă fără nicio victorie în primele 17 meciuri din Bundesliga

În timp ce în România Petrolul se ocupa de prezentarea lui Adrian Mutu, în Spania se prezentau alți jucători. Spre exemplu, Cornel Râpă, prezentat de Steaua pe postul de fundaș central. Sau Gabi Matei, prezentat din nou echipei care probabil a uitat că e în lot. Cu o altă rezervă eterna pe stânga liniei de fund, Paul Pîrvulescu, Steaua a fost strivită în prima repriză de FC Nurnberg, celebra echipă de Bundesliga care a reușit performanțe extraordinare în acest sezon: 17 partide fără nicio victorie!
Sigur, poate principala diferență dintre cele două echipe a fost făcută de nivelul de pregătire. Dacă Steaua abia a început, nemții sunt „în pâine” de mai multă vreme, iar bateriile campioanei României s-au terminat încă din primele minute. Mai exact în intervalul 17-18, atunci când nemții au înscris de două ori și au destabilizat complet Steaua. Keșeru, noutatea din primul „11″, n-a putut să se remarce deloc în contextul lipsei aproape complete de mingi. A avut o ocazie în deschiderea jocului, după ce portarul a respins în față un șut al lui Tănase, dar a șutat pe lângă. Apoi s-a pierdut, la fel ca Piovaccari, în lupte surde corp la corp cu fundașii nemți la mingile bubuite de apărare.

Gabi Iancu și Alex Aldea, singurii care au „mișcat” după pauză

O echipă mai aproape de Steaua „reală” a intrat după pauză. Chiar și cu Aldea (de meserie mijlocaș defensiv) trimis lângă Szukala în centrul defensivei, Steaua a început mai bine, însă s-a stins tot după primele minute. Mak a făcut 4-0 în minutul 57, moment din care nemții au controlat jocul de construcție. De mișcat suporterii din tribune i-a mișcat doar Gabi Iancu, care a executat excelent o lovitură liberă de la 25 de metri, în vinclu, dar portarul nemților a scos spectaculos. Puștiul Stelei a fost, de fapt, singurul care s-a descurcat onorabil. A făcut risipă de efort, a fost prezent și pe faza defensivă, dar și în scurtele momente de atac. La fel, o mențiune se poate acorda și puștiului Aldea. Pus de Reghe să se descurce fundaș central, căpitanul Stelei Under 19 a făcut-o onorabil. I-a salvat pielea lui Neagu, cel care i-a pus pe nemți pe contraatac în repetate rânduri după ce a greșit pasele și a făcut cuplu excelent cu Szukala. Neagu s-a „scos” în minutul 74 totuși, când a transformat excelent o lovitură liberă de la 30 de metri, înă nemții au mai înscris o dată. Meciul s-a terminat cu victoria clară a lui Nurnberg, însă rezultatul nu este relevant pentru români. Steaua e la startul pregătirii, iar cei din staff promit că echipa va arăta altfel după câteva antrenamente ale lui Thomas Neubert.

STEAUA – NURNBERG 1-5 (0-3)
Marcatori: Neagu ’74 / Kyiotake ’17, Ginczek ’18, Drmic ’39, Mak ’57, Angha ’84
Steaua în prima repriză: Tătărușanu – Matei, Râpă, Varela, Pîrvulescu – Bourceanu, Prepeliță – Popa, Keșeru, Tănase – Piovaccari
Steaua în repriza a doua: Niță – Neagu (Grădinaru), Aldea (Târnovan), Szukala, Latovlevici – Răduț (Vâlceanu), Pintilii – Iancu, Stanciu, Chipciu – Kapetanos

FOTO EXCLUSIV – Imagini de la meciul Steaua – Nurnberg 1-5

DESFĂ‚ȘURAREA PARTIDEI

Min. 90 – Final de meci
Min. 90 –
Iancu trage mult peste poartă dintr-o lovitură liberă

Min. 85 – xx Alexandru Chipciu este eliminat, după ce stelistul se contrează cu Pinola, în urma unei intrări dure a germanului
Min. 84 – Gol Nurnberg! Angha face 5-1 pntru germani, cu un șut din interiorul careului, care lovește transversala înainte de a intra în poarta lui Niță
Min. 80 – Schimbare la Steaua.
Iese Răduț, intră Târnovan
Min. 75 – Schimbare la Steaua. Iese Neagu, intră Grădinaru

Min. 74 – Gol Steaua! Neagu înscrie cu un șut superb, la vinclu, dintr-o lovitură liberă de la circa 28 de metri, din poziție centrală
Min. 70 –
Balitsch încearcă să-l surprindă pe Niță cu un lob de la peste 50 de metri, dar portarul Stelei se repliază și respinge în corner
Min. 67 – Iancu trage bine din lovitură liberă, dar Rakovsky respinge spectaculos în corner
Min. 64 – Szukala câștigă un duel aerian în careul Stelei și trimite mingea în corner
Min. 57 – Gol Nurnberg! Mak trece în viteză de Aldea, iar Latovlevici nu-l poate ajunge pe jucătorul germanilor, care înscrie cu un șut puternic din interiorul careului, după o cursă de 30 de metri

Min. 55 – Niță prinde o centrare venită din flancul stâng în direcția de atac a lui Nurnberg
Min. 54 – Germanii pleacă pe contraatac, mingea ajunge în flancul drept, dar centrarea trece prin fața porții și iese în aut de poartă
Min. 52 – Latovlevici trage puternic de la distanță, iar portarul lui Nurnberg nu se complică și boxează în față
Min. 50 – Latovlevici face greșit pasul la offside, Niță iese în afara careului și respinge din fața unui fotbalist german
Min. 46 – A început a doua repriză. Reghecampf a schimbat întreaga echipă care a fost pe teren în prima parte.

Formația Stelei în a doua repriză: Niță – Neagu, Szukala, Aldea, Latovlevici – Răduț, Pintilii – Chipciu, Stanciu, Iancu – Kapetanos

Echipa celor de la Nurnberg pentru a doua repriză: Rakovsky – Angha, Dabanli, Petrak, Pinola – Balitsch, Colak – Mak, Feulner, Stepinski – Pekhart

Min. 45 – Finalul primei reprize
Min. 39 – Gol Nurnberg! Drmic trage puternic, sub bară, din interiorul careului. Tătărușanu atinge balonul, dar nu-l poate împiedica să intre în poartă
Min. 36 –
Adi Popa pleacă singur pe contraatac, dar este deposedat de fundașii lui Nurnberg
Min. 35 – Tănase trage mult peste poartă
Min. 30 – Adi Popa centrează cu exteriorul la marginea careului mic, Schafer scapă mingea în față, dar Prepeliță nu poate profita
Min. 27 – Adi Popa încearcă o execuție pretențioasă, din marginea careului, dar trimite mult peste poartă

Min. 25 – Prepeliță comite un fault în marginea terenului. Centrarea trece peste toți jucătorii din careul Stelei și se duce în aut de poartă
Min. 23 – Varela trimite în aut o minge centrată în careul Stelei
Min. 18 – Gol Nurnberg! Pârvulescu nu interceptează o pasă în adâncime, Kiyotake îi trimite lui Ginczek, în centrul careului, iar acesta din urmă marchează simplu
Min. 17 – Gol Nurnberg! Kiyotake profită de eroarea lui Varela și trage puternic, la colțul lung, fără șanse pentru Tătărușanu
Min. 14
  – Drmic trage puternic de la 16 metri, dar mingea trece puțin pe lângă poarta lui Tătărușanu

Min.13 – Tătărușanu iese și reține o minge aruncată în careu pentru Ginczek
Min. 9 – Piovaccari este blocat la marginea careului de Pogatetz. Italianul acuză o intrare neregulamentară, dar centralul partidei lasă jocul liber
Min. 7 – Varela respinge din fața porții un șut al lui Ginczek, care trecuse și de Tătărușanu. Corner pentru Nurnberg
Min. 4 – Varela respinge de la marginea careului, din poziție centrală, după un atac al germanilor
Min. 1 – Tănase trage de la distanță, portarul lui Nurnberg respinge în față, iar Keșeru trimite din colțul careului de 6 metri pe lângă poartă

UPDATE 19:00 A început partida

UPDATE 18:27 Primul „11” al Stelei: Tătărușanu – G. Matei, Râpă, Varela, Pârvulescu – Bourceanu, Prepeliță – Ad. Popa, Keșeru, Tănase – Piovaccari

Nurnberg: Schafer – Chandler, Pogatetz, Nilsson, Plattenhardt – Hasebe, Hlousek, F. Mike, Drmic – Kiyotake, Ginczek

UPDATE 18:20 În acest amical va juca și Ciprian Tătărușanu, despre care Gazzetta dello Sport a scris astăzi că este foarte aproape de un transfer în Serie A, la Fiorentina.

UPDATE 18:00 Dacă anul trecut erau prezenți 200 de fani la meciurile campioanei, azi sunt doar 15-20. Cauza este simplă: românii nu mai vin la meciurile roș-albaștrilor deoarece Steaua și-a tratat urât fanii sezonul trecut, când susținătorii echipei nu au primit nici măcar autografe de la jucători.

De cealaltă parte, Nurnberg are parte de susținerea a circa 50 de fani.

5 euro a costat un bilet la Steaua – Nurnberg

Lotul Stelei deplasat în Spania
Portari: Ciprian Tătărușanu, Florin Niță, Martin Bogatinov
Fundași:  Daniel Georgievski, Cornel Râpă, Gabi Matei, Fernando Varela, Florin Gardoș, Lukasz Szukala, Iasmin Latovlevici, Paul Pîrvulescu
Mijlocași: Nicolae Stanciu, Gabriel Iancu, Alexandru Bourceanu, Andrei Prepeliță, Alexandru Chipciu, Ionuț Neagu, Lucian Filip, Robert Vâlceanu, Alexandru Aldea, Mihai Pintilii, Adrian Popa, Mihai Răduț, Cristi Tănase, Răzvan Grădinaru
Atacanți: Claudiu Keșeru, Federico Piovaccari, Alexandru Târnovan, Pantelis Kapetanos