7 apr 2018 6468 afişări Comentează şi tu Liga 1
Dinamo - Concordia Chiajna 3-1. Comisarul Moldovan şi locotenenţii săi, "sparring parteners" pentru haita din "Groapă" ALEXANDRA PANDREA / MEDIAFAX FOTO

Dinamo - Concordia Chiajna 3-1 (Hanca 8, Nemec 31, Mahlangu 48 / Bumba 90+2)

Dinamo: Penedo - Corbu (R. Moldoveanu 49), Maric, Katsikass, Olteanu - Mahlangu, Monroy (Dudea 55), Nistor - Hanca, Nemec (Torje 70), Pesic
Rezerve: Muţiu, M. Popescu, D. Popa, R. Grigore

Concordia: Vitkauskas - Patache, Albu, Marc, Panait - Prepeliţă, Bucşă - Batin (Bawab 78), R. Deaconu (Nivaldo 54), Bumba - Buds (Pena)
Rezerve: Caparco, Bawab, Babic, Bărboianu, Enza-Yamissi

Min. 90+2 GOOOL Concordia Chiajna! Bumba a înscris din nou în "Groapă", din postura de adversar al fostei sale echipe, la ultima fază a meciului. Căpitanul iflovenilor a profitat de o gafă a lui Hanca, reuşind să înscrie golul de onoare.

Min. 79 Marc a executat pe poartă o lovitură liberă de la 20 de metri, dar Penedo a respins în lateral. Fundaşul care în trecut a evoluat pentru Dinamo a reuşit să salte mingea peste zid, dar nu a imprimat balonului suficientă putere.

Min. 48 GOOOL Dinamo! Mahlangu a punctat pentru 3-0, după ce a rămas singur cu Vitkauskas. Dan Nistor a pasat decisiv, din nou, iar sud-africanul s-a văzut într-o poziţie ideală, în interiorul careului, de unde a îndeplinit o simplă formalitate. Dinamo menţine ritmul din prima parte, iar Chiajna e în continuare la pământ.

Min. 45 Pauză în "Groapă". Dinamo a controlat fără drept de apel prima repriză, astfel că ilfovenii mai pot doar să spere într-un joc favorabil al rezultatelor, pentru a rămâne deasupra locurilor retrogradabile.

Min. 43 Nistor a trecut pe lângă 3-0! Mijlocaşul care a pasat decisiv la primul gol, cel reuşit de Hanca, a şutat în diagonală, dar mingea a trecut de puţin pe lângă stâlpul din stânga lui Vitkauskas.

Min. 31 GOOOL Dinamo! Nemec a fost lansat în interiorul careului advers, de unde a reluat din plonjon, cu o lovitură de cap. Mingea a zburat "ca din tun" la colţul lung, Vitkauskas, n-a avut nicio şansă.

Min. 8 GOOOL Dinamo! Hanca a deschis scorul la prima ocazie importantă a gazdelor. Dan Nistor a avansat în flancul stâng, a centrat în faţa porţii, iar pătrarul dinamovist a pus piciorul pentru 1-0.

Min. 1 A început partida dintre Dinamo şi Concordia Chiajna! Sebastian Colţescu este centralul care oficiază în această seară.

Dinamo a învins în etapa precedentă, la Botoşani, după ce a jucat aproape o repriză în inferioritate numerică. La polul opus, Chiajna nu a reuşit să câştige niciun meci în playout, dar ilfovenii au izbutit să se impună în "Groapă", în sezonul regular. Oaspeţii sunt obligaţi să plece cu cel puţin un punct spre casă, fiind la numai două puncte de Gaz Metan Mediaş, ocupanta locului de baraj.

Florin Bratu, înaintea meciului din această seară: "E important să terminăm pe primul loc în play-out pentru încrederea jucătorilor şi pentru a demonstra că există potenţial la echipă şi că neaccederea în play-off a fost un accident. Atunci când câştigi este foarte bine, ai linişte, te antrenezi mult mai bine, atmosferă mult mai bună, împotriva unui adversar greu, la Botoşani. Cel mai bucuros sunt că aceşti jucători au reuşit să câştige în zece oameni aproape o repriză."