Cea mai dulce înfrângere! Cronica meciului care a dus-o pe CSM Poli Iași în play-off

După ce Gică Hagi s-a mirat de faptul că „2 e mai mare decât 3”, Liga I ne-a demonstrat că și înfrângerile au un gust dulce uneori. Și ne-am convins de acest lucru în Copou, după meciul Iașiului cu Viitorul, din ultima etapă a sezonului regulat. Deși învinși pe propriul teren de campioană, scor 0-1, elevii lui Flavius Stoican au încins hora bucuriei după meci și au sărbătorit calificarea în play-off, profitând de eșecul lui Dinamo pe terenul Astrei (0-2).

În ciuda vremii geroase, aproape 10.000 de spectatori au urcat în Copou și au fost părtași la final la o calificare istorică în play-off, ce echivalează cu reeditarea celei mai bune performanțe din istoria fotbalului ieșean, un loc 6 ocupat în 1966.

Meciul a început cum nu se putea mai prost pentru gazde, Viitorul deschizând scorul prin Chițu, în minutul 14, după ce a scăpat singur cu portarul Rusu. Zece minute mai târziu, stadionul a explodat la aflarea veștii că Astra a deschis scorul în meciul cu Dinamo, iar ieșenii începeau să spere din nou la un loc în elită. Iașiul a trimis primul șut pe spațiul porții abia în minutul 25, prin Jo, dar ultimul cuvânt al primei părți i-a aparținut lui Ianis Hagi, care a ratat de puțin desprinderea, în minutul 30, șutând peste poartă dintr-o poziție bună.

În repriza secundă, Poli a căutat cu disperare golul egalării, dar ocaziile mai clare s-au consumat tot la poarta lui Denis Rusu. În debutul reprizei, portarul gazdelor a respins șutul lui Vână, iar în minutul 59 același goal-keeper al Iașiului s-a opus golului lui Ianis Hagi. Puștii lui Hagi au absorbit foarte bine presiunea elevilor lui Stoican, până la final nu s-a mai întâmplat nimic, iar după ultimul fluier al arbitrului Hațegan stadionul din Copou a devenit scena bucuriei. După ce au aflat de victoria Astrei în fața lui Dinamo, ieșenii s-au alăturat campionilor lui Hagi și au sărbătorit împreună pe teren calificarea în play-off.  Elevii lui Stoican au sărbătorit mai întâi alături de suporteri, după care au continuat nebunia în vestiar, unde au fost felicitați și de primar.

Stoican a reușit minunea și are meritul de a fi crezut în acest obiectiv încă de la începutul campionatului. Deși multă lume chiar din anturajul echipei a privit cu scepticism acest obiectiv, Stoican a crezut în permanență în play-off, a gestionat foarte bine momentele importante ale sezonului, în special pauza de iarnă și a reușit o performanță istorică pentru fotbalul ieșean.

CSM Poli Iași – Viitorul Constanța 0-1 (0-1)
A marcat: Chițu (14)

Formații:

• CSM Poli Iași: Rusu – Bosoi, Frăsinescu, Jagodinskis (64 Mendes), Bădic – Qaka, Cioinac – Platini, Jo Santos (88 Gavrilă), Panțîru – Cisse (51 Kizito). Antrenor: Flavius Stoican.
  • Viitorul: Cojocaru – Mladen, Țîru, Hodorogea, De Noiijer (46 Ciobanu) – Cicâldău, Băluță, Ganea – Vînă, (78 Dumitrescu) Ianis Hagi (86 Ghiță), Chițu. Antrenor: Gheorghe Hagi.