Campioana e la pământ! Sepsi - Viitorul 1-0. Nou-promovata a învins Viitorul cu un gol marcat în minutul 90+2. Echipa lui Hagi a ajuns la a treia înfrângere consecutivă în campionat

• Rezerve: Buzbuchi, Dumitraş, Lopez, Coman, Nedelcu, Cicâldău, Ţîru

Sepsi OSK a obţinut cea mai importantă victorie de la promovarea în Liga 1, după ce a învins Viitorul cu 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat de Attila Hadnagy, în minutul 90+2, după ce a fost scăpat de Cristi Ganea, iar atacantul a tras fătă şanse la colţul lung.

Sepsi a acumulat şase puncte, după ce a mai câştigat în faţa lui Juventus Bucureşti, scor 2-1, şi a pierdut 1-5 cu FC Botoşani şi 0-1 cu Astra. Astfel, echipa antrenată de Valentin Suciu a obţinut cea mai importantă victorie de la promovarea în Liga 1.

De cealaltă parte, campioana României trece printr-o perioadă neagră. Eliminată din preliminariile Ligii Campionilor, după deplasarea din Cipru, acolo unde a întâlnit APOEL Nicosia, Viitorul a pierdut în faţa nou-promovatei şi a ajuns la trei meciuri din care nu a luat niciun punct. Doar în prima etapă a câştigat Viitorul, scor 3-0 cu Gaz Metan, apoi urmând trei înfrângeri consecutive: 0-2 cu CFR, 0-1 cu Dinamo şi 0-1 cu Sepsi.

În partida cu Sepsi, Gică Hagi a început cu mai mulţi jucători care au evoluat mai puţin de la începutul campionatului. Viitorul nu şi-a creat ocazii notabile de a marca, iar din minutul 78 a jucat în inferioritate, după eliminarea lui Kevin Boli.

Min. 90+2 GOOOOOL SEPSI! Hadnagy este scăpat de apărarea Viitorului, preia în careu mingea şi trage fără şanse pentru Rîmniceanu la colţul lung.

Min. 78 Boli este eliminat pentru al doilea galben, după ce l-a lovit în săritură pe un fundaş al lui Sepsi.

Min. 70 Hodorogea a reluat cu capul puţin peste poartă, în urma unui corner de pe dreapta.

Min. 55 Dumitrescu e tras slab cu pământul din interiorul careului, iar Niczuly a reţinut fără probleme.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+1 Pauză. Sepsi - Viitorul 0-0

Min. 45 Niczuly a scos de sub transversală şutul lui Eric din interiorul careului.

Min. 44 Papsys l-a întors pe toate părţile pe Cristi Ganea, dar a tras pe lângă din interiorul careului.

Min. 39 O nouă ocazie pentru Sepsi. În urma unei lovituri de colţ, Oros a reluat cu capul puţin pe lângă poartă.

Min. 28 Sepsi a fost aproape să deschidă scorul, dar Hadnagy, scăpat de apărarea Viitorului, a fost blocat de Rîmniceanu.

Min. 1 A început partida de la Braşov, iar Sepsi a luat cu asalt careul lui Rîmniceanu. Boli a fost avertizat deja cu galbenul, după ce l-a faultat pe Herea în marginea careului.

17:50 Avem echipele de start! Valentin Suciu nu a surpins în privinţa jucătorilor care vor evolua încă din primul minut, în timp ce Hagi îşi va menaja mai mulţi titulari, în partida de la ora 18:30. Lopez, Coman, Nedelcu, Cicâldău şi Ţîru au fost lăsaţi pe bancă, după returul sufocant cu Apoel. În echipa de start şi-au făcut apariţia Sorin Rădoi, Hodorogea, Mladen, Ciobanu, Dumitrescu şi Eric, fotbalişti care au prins mai puţine minute de la startul sezonului. O mutare interesantă este avansarea lui Cristi Ganea din apărare în linia de mijloc.

Sepsi - Viitorul, ora 18:30, este partida care deschide ziua de fotbal în Liga 1. Echipa lui Hagi revine la lupta din campionat după ce a fost eliminată din preliminriile UEFA Champions League de APOEL.

Înaintea confruntării, cele două formaţii sunt vecine de clasament, ambele având câte 3 puncte. Viitorul a pierdut cu CFR şi Dinamo şi a câştigat doar confruntarea cu Gaz Metan din prima etapă.

De partea cealaltă, Sepsi a pierdut cu Astra şi Botoşani, reuşind să căştige doar duelul nou-promovatelor cu Juventus Bucureşti.