Câinii, stăpâni în casa lupilor! Dinamo bate Juventus la Ploieşti, 3-0, după un debut perfect pentru Salomao şi Nascimento. Nou-promovata a lăsat o impresie bună

15 iul 2017 8177 afişări Comentează şi tu Liga 1
  • Dinamo a început perfect noul sezon al Ligii 1 şi a câştigat cu Juventus Bucureşti, 3-0 la Ploieşti, după un meci în care Salomao a oferit două pase decisive, iar Nascimento a debutat cu gol.
  • Rivaldinho a deschis scorul în minutul 32, gazdele au rămas în zece oameni în startul reprizei a doua înainte ca Nascimento să facă 2-0. Nedelcearu a închis tabela, în prelungiri.

Antrenorii sunt un fost atacant, Daniel Opriţa, şi un fost fundaş, Cosmin Contra, şi ambii vin după două sezoane bune. Stadionul, Ilie Oană, e gazda perfectă pentru debutul lui Juventus Bucureşti în istoria Ligii 1, fanii lui Dinamo încântă din tribune, vremea e bună, meciul nu are cum să fie altfel.

Contra intră în 4-4-2, îi găseşte loc lui Salomao în flancul stâng şi-l trimite pe Rivaldinho lângă Nemec, iar Opriţa ştie că nu are jucători cu experienţă, aşa că Juventus începe defensiv, având, parcă, nevoie de câteva minute pentru a înţelege că Liga 1 nu e Liga 2 şi că diferenţa dintre Dinamo şi CS Baloteşti nu e foarte mare, ci imensă. "Câinii" din tribune cântă, Contra se agită pe margine, Busuladzic şi Mahlangu ară tot la mijlocul terenului şi startul e alb-roşu. Dar Juventus are ambiţie, Morariu, Ştefan şi Mihăescu nu se sperie, ascultă docili ordinele lui Opriţa şi "bagă materiale". E presiunea echipei mai bune, dar outsiderul a venit să joace fotbal.

Rivaldinho, în stilul Nemec

Trece primul sfert de oră şi teama din jocul lui Juventus începe să se risipească. Tehnica şi viteza nu sunt argumente ale oamenilor lui Opriţa, dar voinţa e şi o gafă a lui Maric (minutul 17) îi dă lui Ciprian Petre şansa primului gol din istoria echipei în Liga 1. "Aripa" dreaptă ratează colţul scurt, Juventus simte că se poate, dar e conştientă de valoarea adversarului şi apărarea are prioritate. Dinamo nu produce un fotbal de vis, dar ritmul impus e bun şi terenul se mai înclină o perioadă spre poarta lui Stoian. Vine minutul 32 şi primul moment în care Salomao alege să-şi asume o fază. Noul mijlocaş stânga al "câinilor" confirmă vorbele lui Mutu, centrează pe capul lui Rivaldinho, iar brazilianul deschide scorul cu o execuţie copiată, parcă, de la Nemec.

Rivaldinho are un comportament atipic pentru un brazilian. Nu driblează, dar marchează des cu capul

Mai experimentaţi, mai siguri pe ei, jucătorii lui Contra deţin controlul, dar surprizele pot să vină de nicăieri şi Dinamo scapă doar cu preţul unei parade superbe a lui Penedo (minutul 45) la un şut senzaţional al lui Ştefan. Pauză şi impresia e că prima repriză din istoria lui Juventus în Liga 1 nu e deloc rea.

Salomao şi Nascimento, decisivi la debut

Fotbalul devine mai uşor când conduci şi foarte simplu în momentul în care eşti echipa mai bună şi ai avantajul unui om în plus pentru că închizătorul advers e eliminat. O păţeşte Mihăescu, în minutul 53, după două galbene şi concluzia devine clară: Dinamo nu mai poate scăpa victoria. Nu cu Contra pe bancă, nu contra unei nou-promovate şi nu când apărarea adversă adoarme. Intrat pe teren în minutul 57, Nascimento a negociat perfect mingea primită de la acelaşi Salomao, l-a învins şi el pe Stoian şi Opriţa s-a resemnat. Debutul în Liga 1 va însemna o înfrângere în faţa unui adversar mult superior.

Diogo Salomao, creatorul a două dintre golurile lui Dinamo.

Cu trei puncte în buzunar, Contra l-a răsplătit pe Costache pentru pregătirea de vară foarte bună, puştiul l-a înlocuit pe Nemec şi a creat o fază superbă, dar Bumba (minutul 80) a ratat şansa golului al treilea. Tot Costache şi-a asumat responsabilităţile, iar şutul său din minutul 90+3 a fost respins greşit în faţă de Mingote, până la Nedelcearu, care a marcat cel mai uşor gol al carierei.

Dinamo bate la Ploieşti pe arena unei rivale, începe sezonul aşa cum trebuie şi Contra are motive să spere că va face o figură frumoasă cu Athletic Bilbao. Juventus rămâne cu o primă impresie bună şi, probabil, va arăta şi mai mult fotbal contra unor echipe care o vor lăsa să joace.

Cu un om în plus, Dinamo nu a avut nicio emoţie în a obţine cele trei puncte, iar Nascimento a marcat, în minutul 66, pentru 2-0.