2 feb 2018 6682 afişări Comentează şi tu Liga 1
1-1 pentru Dinamo! Viitorul nu poate învinge Astra şi prima bătălie pentru playoff e la mâna ”câinilor”. Ianis, debut cu bară, Matei, debut cu gol foto: Mediafax

Campioana şi fosta campioană! Un meci cu o reclamă demnă de pauza Super Bowl, plin de dileme, şi aşteptat nu doar de cele două echipe, ci şi de nişte dinamovişti transformaţi provizoriu în fani ai giurgiului. Hagi e sigur că surprinde din nou specialiştii care i-au pus cruce în clipa în care a semnat plecările lui Ţucudean şi lui Eric, în timp ce Iordănescu se repliază cu Florentin Matei şi cu Urko Vera după ce l-a pierdut pe Alex Ioniţă. Meciul nu are cum să fie slab. Sau are cum?

Primele minute ne dezamăgesc. Miza e mare, iar fotbaliştii par că analizează, iau măsuri cu privirea precum un croitor experimentat. Tîru numără driblingurile lui Matei, Dandea contorizează pasele lui Ianis. Preţ de doar câteva minute, pentru că primul pariu al lui Hagi e necâştigător. Debutantul Căpuşă, fundaşul dreapta, trimite prost cu capul spre Cojocaru, Matei e iute şi preia, iar portarul îl trânteşte pe mijlocaş. Penalty şi galben, doar cartonaş galben! Decarul Astrei transformă cu calm şi Viitorul e în pericol de a fi scoasă, măcar temporar, din playoff. De pe margine, Iordănescu apasă butoanele pentru defensivă, mai rămâne doar să auzim un ”defense, defense!” cântat din tribună, ca la baschetul american.

Întreruperile sunt tot mai dese, fotbalul dispare, iar gazdele sunt la pământ. La propriu, nu neapărat la figurat. Dandea, Belu, Balaure şi Stan nu iartă nimic, mingea sau omul. De multe ori e omul! Viitorul vrea să conducă jocul, însă se loveşte de încăpăţânarea lui Hagi junior. Ianis vrea să facă tot şi nu îi iese nimic. E capăt de linie la acţiunile ofensive, se bagă şi la fazele fixe, iar prima lovitură liberă e trimisă paralel cu poarta. Prima, însă a doua nu. Nici Gică, de pe margine, nu îl poate convinge să îi lase mingea lui Ganea, iar fostul fotbalist al Fiorentinei trimite în bară. Se anunţă golul? Da, pentru că Vînă pasează pe dreapta la Lima, iar centrarea acestuia e pe fruntea lui Chiţu. 1-1 înainte de pauză, exact cum trebuie pentru un final încins.

Tinerii au mai multă energie. Dar fotbalul nu e atletism

Discuţia lui Ianis cu Gică de la vestiare trebuie să fi fost interesantă. Juniorul iese pe teren şi pasează genial spre Ganea, apoi şutează cu stângul de la mare distanţă la o palmă de vinclu. Viitorul e pe val, Cicâldău pasează perfect către Chiţu, ”veteranul” scapă singur cu Iliev, dar trage prost, în bulgar. Minutele trec, iar mijlocul terenului e cucerit de gazde, Astra se transformă în echipă de contraatac, cu defensivă aglomerată şi cu speranţe în viteza lui Buş. Debutantul Căpuşă face gafă după gafă şi când nu e presat, iar Hagi ia măsuri. Din minutul 70 îl schimbă pe fundaşul dreapta cu atacantul Voduţ, iar Lima coboară în defensivă.

Final tensionat, însă lipsit de orice claritate tehnică şi tactică. E aproape ca în curtea şcolii. Unii se apără aglomerat şi anapoda, alţii centrează la nimereală şi şutează de la distanţă, de cele mai multe ori în blocaj. Bulibăşeală, dezordine, harababură. Nici măcar atunci când apar ocazii din nimic, Chiţu nu e capabil să finalizeze. Bejan face o gafă, însă Chiţu închide ochii şi şutează fix în Iliev. Se termină egal, 1-1, un scor care nu o deranjează foarte tare pe Astra, dar care supără Viitorul. Campioana are un singur punct în faţa lui Dinamo, echipă care are meci duminică, acasă cu CSU Craiova.