Ilie Dumitrescu şi concluziile unei zile negre pentru FCSB: "Erau fericiţi că n-au luat 4-0! Pe bune?" Detaliul scos în evidenţă: "Erau în stare să dea ei zăpada de pe teren"

1 mar 2018 17547 afişări Comentează şi tu Cupa Romaniei

Ilie Dumitrescu s-a alăturat oamenilor din fotbal care au criticat dur FCSB după eşecul umilitor de la Sibiu, scor 3-0 cu Hermannstadt. Fostul internaţional spune că elevii lui Dică n-au arătat dorinţă pe teren, în timp ce gazdele au făcut meciul vieţii.

"N-ai cum să te simţi bine. Jucătorii sunt extrem de afectaţi după rezulatul ăsta, e umilitor. Am văzut o lipstă de atitiduine. Ok, nu eşti într-o zi foarte bună, dar trebuie să fii motivat. Trebuie să intervină orgoliul tău de jucător. Dacă Bălgrădean a fost cel mai bun jucător al FCSB-ului... Pentru cei de la Sibiu a fost meciul anului, băieţii ăia nu aveau nevoie de motivaţie. Erau în stare să dea ei zăpada de pe teren.

Am văzut jucători care pierdeau mingea şi nu aveau puterea să recupereze. N-ai nicio scuză! Am văzut la Hermannstadt jucători care duceau la capăt o acţiune personală şi finalizau, iar de partea cealaltă nu puteau să scoată un adversar din joc. Erau fericiţi că n-au luat 4-0! Pe bune?", a spus Ilie Dumitrescu, pentru Digi Sport.

Formaţia Hermannstadt a devenit a doua semifinalistă a acestei ediţii a Cupei României, după ce a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, echipa FCSB, în sferturile de finală ale competiţiei. Primul gol al întâlnirii a fost marcat de Bogdan Rusu, în minutul 11. Fotbalistul sibienilor a profitat de gafa incredibilă a lui Bălaşa şi l-a învins pe Bălgrădean. Blănaru a făcut 2-0, în minutul 29, după ce s-a distrat cu apărarea echipei lui Dică. Golul trei a venit tot de la Bogdan Rusu. În minutul 62, acesta a reluat cu capul, în poarta lui Bălgrădean din mijlocul careului bucureştenilor.

În sferturile de finală ale Cupei României s-a mai disputat meciul Gaz Metan Mediaş-Astra Giurgiu 1-0. Meciurile FC Botoşani-CSM Poli Iaşi şi CS U Craiova-Dinamo au fost amânate.