Francezii au darâmat Cetatea Chindiei! Dinamo - Chindia 5-0. Joel Thomas şi Durimel au marcat fiecare câte două goluri

31 oct 2013 7986 afişări Comentează şi tu Cupa Romaniei
Francezii au darâmat Cetatea Chindiei! Dinamo - Chindia 5-0. Joel Thomas şi Durimel au marcat fiecare câte două goluri 21 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7949/11598334/5/dsc0874.jpg

Dinamo s-a calificat fără probleme în sfeturile Cupei României, după 5-0 cu Chindia. Născuţi în Hexagon, Joel Thomas şi Durimel au marcat fiecare câte două goluri

Chindia Târgovişte (Liga a III-a) a rezistat onorabil doar o repriză în faţa lui Dinamo

Dinamo a plecat spre cupele europene pe cel mai scurt drum, în acest sezon. Dacă din perspectiva evoluţiei din campionat se pare că ar fi mai dificil pentru „câini” să prindă Europa, competiţia knock-out le poate transforma roş-albilor visul în realitate. Mai ales când în primele două tururi întâlneşti formaţii din Liga a III-a. După 4-0 cu Sănătatea Cluj, în şaisprezecimi, a urmat un concludent 5-0 împotriva Chindiei Târgovişte. La partida de aseară a fost timp şi pentru acte de binefacere. De exemplu, dâmboviţenii i-au permis lui Joel Thomas să spargă gheaţa pentru „câini”, iar Flavius Stoican l-a introdus în premieră pe fundaşul Ionuţ Nedelcearu (17 ani). Totuşi, o palidă consolare pentru francez, întrucât relaţia acestuia cu suporterii rămâne tensionată. Cornel Dinu a fost cel care l-a ajutat pe Joel să se descătuşeze. Nu fosta glorie a lui Dinamo, ci fundaşul Chindiei, prin eroarea din faţa francezului. Ostilităţile intraseră pe făgaşul normal, dar micuţa şi inimoasa echipă din Târgovişte, precum galeria ei, a încercat să rupă tiparele.

„Cine vine-n Groapă, fără cinci nu scapă!”

Elevii lui Silviu Dumitrescu au avut, în prima repriză, câteva şuturi de la distanţă, dar şi o mână de cornere la poarta lui Bălgărdean. Dacă ar fi avut o seară mai inspirată, Joel Thomas ar fi putut marca tot atâtea goluri câte ocazii a ratat de când a venit el în „Ştefan cel Mare”. Dinamo a vorbit în continuare în franceză, pentru că Durimel a liniştit apele înainte de pauză, cu o lovitură de cap, ce a trecut de puţin linia porţii. În repriza secundă, oaspeţii au căzut de tot. „Câinii” s-au distrat pe teren, şi-au permis să rateze şi de pe linia porţii, dar au şi găsit calea spre plasă. Chiar de trei ori: prin Lazăr şi, din nou, perechea franceză Joel-Durimel. Şi, uite aşa, Chindia le-a oferit din nou suporterilor dinamovişti şansa să strige: „Cine vine-n Groapă, fără cinci nu scapă!”.

Mai jos ai cele mai importante evenimente ale meciului:

Min 90+2 - FINAL DE MECI: Dinamo se impune cu 5-0 în faţa Chindiei Târgovişte şi se califică în sferturile Cupei României

Min 90+2 - Curtean bate o loovitură liberă, Omuţ reţine

Min 88 - Ţucudean încearcă o foarfecă laterală din careu, dar este semnalizat în ofsaid

Min 86 - GOL DINAMO 5-0! Curtean centrează în careu după un corner, Durimel reia pe spate cu capul şi face dubla

Min 82 - Matei combină rapid cu Ţucudean, dar şutul lui se duce alături

Min 80 - Bălgrădean scoate senzaţional mingea trimisă cu capul de Ispas

Min 76 - SCHIMBARE LA DINAMO: intră Ţucudean în locul lui Rotariu

Min 70 - A Şerban primeşte cartonaşul galben

Min 70 - SCHIMBARE LA CHINDIA: intră Ispas în locul lui Bucă

Min 69 - Curtea primeşte excelent de la Matei, dar îşi prelungeşte balonul şi este blocat de Omuţ

Min 68 - SCHIMBARE LA DINAMO: debutează Nedelcearu, care îi ia locul lui Grigore

Min 67 - SCHIMBARE LA DINAMO: intră Curtean în locul lui Thomas

Min 64 - GOL DINAMO 4-0! Thomas primeşte pe culoar de la Lazăr, după care îl execută sec pe Omuţ

Min 63 - GOL DINAMO 3-0! Rus centrează în careu, mingea ajunge la Lazăr, acesta preia greşit, dar reuşeşte să tragă pe sub picioarele lui Omuţ

Min 58 - SCHIMBARE LA CHINDIA: intră Grigore în locul lui Ghiţă

Min 53 - Thomas driblează tot ce întâlneşte în cale, trece şi de portar, dar trage într-un jucător aflat pe linia porţii, deşi mai avea şi alte opţiuni

Min 52 - Filip profită de o eroare a defensivei dâmboviţene, centrează pentru Lazăr, dar acesta ratează voleul

Min 50 - Rotariu îl driblează în careu pe Pătru, dar trage prea uşor şi Omuţ respinge

Min 46 - Grigore intervine salvator la o incursiune a lui Cherchez

Min 46 - Începe repriza a doua a meciului!

Min 45 - FINAL DE PRIMĂ REPRIZĂ: Dinamo o conduce pe Chindia cu 2-0, goluri Thomas şi Durimel

Min 43 - SCHIMBARE LA CHINDIA: Iese portarul Popescu, intră Omuţ

Min 40 - GOL DINAMO 2-0! Durimel înscrie cu o lovitură de cap din cornerul executat de Matei. Oaspeţii reclamă că mingea nu a trecut cu toată circumferinţa linia porţii

Min 37 - Rotariu pătrunde central şi trage cu stângul de la peste 20 de metri, puţin pe lângă poarta lui Popescu

Min 32 - Lazăr îl deschide excelent pe Thomas, acesta pătrunde în careu şi trimite peste portar, dar un fundaş al Chindiei respinge

Min 28 - Thomas centrează perfect pentru Rotariu, dar lovitura de cap a acestuia se duce puţin pe lângă poartă

Min 16 - Cosmin Matei primeşte de la Bălgrădean, intră în careu şi trage puternic, dar îm blocajul lui Marin

Min 13 - Ghiţă încearcă un şut cu dreptul, din careu, dar mingea se duce alături

Min 8 - GOL DINAMO 1-0: Thomas profită de greşeala lui Cornel Dinu şi înscrie cu un şut sec sub transversală

Min 5 - Dinamoviştii nu par să găsească drumul spre poarta dâmboviţenilor, care arată destul curaj în startul partidei

Min 1 - A început partida din Ştefan cel Mare!

Echipele de start:

DINAMO: Bălgrădean - Rus, Durimel, Dr. Grigore, Filip - Thicot, I. Şerban - C. Matei, Rotariu, Lazăr - Thomas

Rezerve: Naumovski, Luchin, Curtean, Boubacar, Nedelcearu, Ţucudean, Grecu

CHINDIA: Popescu - Pătru, L. Marin, Vătavu, G. Honciu, R. Dobre, C. Anton, C. Dinu, G. Ghiţă, Cherchez, V. Bucă

Rezerve: Onuţ, Ispas, Ad. Grigore, Văduva, B. Dinu, Lungu, Dobrescu