Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » Liderii de galerie, pasiune sau afacere?** Vezi cum au pregătit steliștii derby-ul cu Dinamo!

Liderii de galerie, pasiune sau afacere?** Vezi cum au pregătit steliștii derby-ul cu Dinamo!

Biletele rezervate fanilor steliști pentru meciul cu Dinamo, o afacere pentru liderii de galerie. Aceștia au vândut la suprapreț tichetele puse la dispoziție de echipa din Ștefan cel Mare. Mai mult de atât, peste jumătate din bilete au ajuns la fanii din Peluza Sud, chiar dacă Gigi Becali a cerut ca aceștia să nu aibă acces la meci. Ajungem în Piața Victoriei, locul de întâlnire a fanilor steliști. În jur de 20 de persoane așteptau nerăbdătoare momentul în care va veni "omu' cu biletele". Mă dau fan din provincie și mă interesez cum îmi procur un tichet. Răspunsul nu se lasă așteptat: "trebuie să vină Mustață (nr.r. Gigi Mustață, liderul Ligii Suporterilor), el are bilete". Întreb cât mă costă: "Eu am vorbit mai devreme cu el și mi-a zis că până în 30 de lei (n.r. la casele de bilete costă 10 lei)", ne mărturișete unul dintre fani. Numai că persoanjul în cauză se lasă așteptat câteva ore, timp în care fanii veneau în valuri. Foarte puțini aveau însă bilete. Cerere mare, prețul crește Luați pe neașteptate de cererea mare de bilete, speculanții au mărit prețul. Dacă în jurul orei 17.00 puteai găsi bilete cu 30 de lei, în mai puțin de o oră prețul a sărit la 50 de lei...și tot era în creștere: "sunt aproape 2.000 de oameni care vor bilete. Asta e, dau și 50 de lei, numai să mă duc. Infractorul ăla de Mustață din ce să trăiască?", spune un alt fan, nerăbdător să prindă pe viu Dinamo-Steaua. Cunoscuții au prioritate Întreb totuși ce șanse am să intru la meci, dat fiind numărul
Liderii de galerie, pasiune sau afacere?** Vezi cum au pregătit steliștii derby-ul cu Dinamo!

Biletele rezervate fanilor steliști pentru meciul cu
Dinamo, o afacere pentru liderii de galerie. Aceștia au vândut la
suprapreț tichetele puse la dispoziție de echipa din Ștefan cel
Mare. Mai mult de atât, peste jumătate din bilete au ajuns la
membrii Peluzei Sud, chiar dacă Gigi Becali a cerut ca aceștia să
nu aibă acces la meci.

Ajungem în Piața Victoriei, locul de întâlnire a fanilor
steliști. În jur de 20 de persoane așteptau nerăbdătoare momentul
în care va veni „omu’ cu biletele”. Mă dau fan din provincie și mă
interesez cum îmi procur un tichet. Răspunsul nu se lasă așteptat:
„trebuie să vină Mustață (nr.r. Gigi Mustață, liderul Ligii
Suporterilor), el are bilete”. Întreb cât mă costă: „Eu am vorbit
mai devreme cu el și mi-a zis că până în 30 de lei (n.r. la casele
de bilete costă 10 lei)”, ne mărturișete unul dintre fani. Numai că
personajul în cauză se lasă așteptat câteva ore, timp în care fanii
veneau în valuri. Foarte puțini aveau însă bilete.

Cerere
mare, prețul crește

Luați pe neașteptate de cererea mare de bilete, speculanții au
mărit prețul. Dacă în jurul orei 17.00 puteai găsi bilete cu 30 de
lei, în mai puțin de o oră prețul a sărit la 50 de lei…și tot era
în creștere: „sunt aproape 2.000 de oameni care vor bilete. Asta e,
dau și 50 de lei, numai să mă duc. Infractorul ăla de Mustață din
ce să trăiască?”, spune un alt fan, nerăbdător să prindă pe viu
Dinamo-Steaua.

Cunoscuții au
prioritate

Întreb totuși ce șanse am să intru la meci, dat fiind numărul mare
de doritori. Mi se răspunde că cei care au mai fost au prioritate.
Ce rămâne, se vând după principiul „care prinde”. Totuși, mi se
vinde un pont: „când vine Mustață, îi întinzi banii și-i spui că
sunt datoria de la meciul cu Galați. Și el o să-ți dea
biletul.”

Alții,
mai curajoși, s-au dus printre dinamoviști

Există însă și fani care au găsit o cale mai simplă să ajungă la
meci. Unii dintre ei s-au dat drept dinamoviști și vor urmări
partida printre suporterii echiei rivale: „Cunosc vreo 20 de
persoane care și-au luat bilete la Tribuna I, printre dinamoviști”,
mărturisește alt fan. Întreb dacă vor scăpa întregi din mulțume
alb-roși: „Păi doar nu sunt nebuni meargă cu însemnele Stelei, se
dau dinamoviști. O să încerce și ei să se abțină dacă Steaua dă
gol.”

Totul
se întâmplă sub ochii legii

Peste drum, Guvernul României. Lângă noi, un număr destul de mare
de jandarmi și angajați ai Poliției. Cu toate acestea, bișnițarii
n-au nici cea mai mică reținere și își văd în continuare de
afacerile lor.

350 de
bilete de la Nord pentru Sud

În ciuda faptului că Becali a cerut ca membrii Peluzei Sud să nu
primească bilete, aceștia vor fi totuși prezenți la meci. Cei mai
vehemenți contestatari ai lui Gigi Becali au reușit să facă rost de
350 de bilete, din cele 676 rezervate fanilor echipei din Ghencea:
„Le-a dat Mustață și lor 350 de bilete, vor veni și ei. Eu nu
prea-i suport, au gura cam mare”, spune un alt fan prezent la fața
locului, care se dă drept un apropiat al lui Gigi Mustață. Peluza
Sud a profitat astfel de faptul că nou-înființata Liga a
Suporterilor Steliști are puțini membri.


Citește și:
Liga Suporterilor
Steliști a vândut bilete clujenilor! Zeci de ultrași la porțile
stadionului din Cluj!

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Surse: Nicușor Dan este furios după ce s-a întâmplat ieri cu Bolojan
Mediafax
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Cancan.ro
Liniștea fragilă s-a rupt. Iranul reia presiunea asupra Strâmtorii Ormuz: „Trecerea nu poate fi garantată fără coordonarea cu Teheranul”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Ce s-a ales de Anca Badiu, fosta solistă a trupei Class! Depresia a pus-o la pământ: „Am vrut să recurg la gesturi extreme”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Râzi cu lacrimi
După jumătate de secol, astronomii au descoperit ce ascunde gaura neagră din inima Căii Lactee
Descopera.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Cât costă noul GTA VI în România și cum poate fi cumpărat
Go4Games
Două automobile rare au ajuns la inspecție la RAR. Aspectul este de epocă, însă sub capotă ascund o surpriză
Promotor.ro