Victorie vitală pentru Gâlcă, după un meci-spectacol! Gijon – Espanyol 2-4. Catalanii au revenit de la 0-1 și au urcat până pe locul 13

Victorie vitală pentru Gâlcă, după un meci-spectacol! Gijon - Espanyol 2-4. Catalanii au revenit de la 0-1 și au urcat până pe locul 13

Sporting Gijon – Espanyol 2-4 (Castro 20, 62 / Burgui 42, Moreno 48, 58, Hernandez 80 – autogol )

Espanyol Barcelona s-a impus pe terenul lui Sporting Gijon, scor 4-2, într-un veritabil derby pentru evitarea retrogradării, la capătul a 90 de minute pline de evenimente.

Victoria e una extrem de importantă pentru Costel Gâlcă, care acum poate fi sigur de postul său, după al doilea succes consecutiv în campionat.

Gazdele au deschis scorul în minutul 20, prin Carlos Castro, iar Espanyol se vedea depășită în clasament de Gijon. Catalanii au revenit însă chiar înainte de pauză, în minutul 42, prin Burgui, după ce aripa împrumutată de la Real Madrid a slalomat prin toată apărarea adversă și l-a învins pe Cuellar cu un șut din interiorul careului.

Meciul a continuat și mai bine pentru Gâlcă, iar Espanyol a preluat conducerea imediat după revenirea de la cabine. Gerard Moreno a făcut 2-1 în minutul 48, după care a inventat o execuție superbă și a făcut 3-1, în minutul 58.

Catalanii nu au scăpat însă de emoții pentru că gazdele au revenit imediat în joc prin același Castro (62), după care s-au năpustit pur și simplu spre poarta lui Pau Lopez. Espanyol a scăpat cu noroc de un gol egalizator, după ce jucătorii lui Gijon au lovit de două ori bara și au ratat alte două ocazii mari, iar elevii lui Gâlcă au lovit pe contraatac.

S-a făcut 4-2 cu 10 minute înainte de final, când Asensio a scăpat în flancul stâng și a încercat să centreze, iar fundașul Hernandez a deviat în propria poartă. Problema câștigătoarei nu s-a mai pus din minutul 83, gând Gijon a rămas în 10 jucători, după ce proaspăt intratul Nacho Casas a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault dur.

Grație acestei victorii Espanyol urcă măcar temporar până pe locul 13 în clasament (Betis sau Rayo Vallecano o pot depăși în urma meciului direct) și de distanțează la 4 puncte de zona retrogradării. Catalanii au 28 de puncte, în timp ce Las Palmas și Sporting Gijon au câte 24.

Min. 83 iii Eliminare Sporting Gijon! Nervii cedează total pentru gazde. Nacho Cases vede direct cartonașul roșu pentru un fault dur, iar Espanyol va evolua în superioritate până la final

Min. 80 GOOOL Espanyol! Catalanii scapă pe contraatac, balonul ajunge la Asensio, în flancul stâng. Atacantul încearcă să centreze, dar Hernandez deviază nefericit în propria poartă! E 4-2 pentru Espanyol, iar Gâlcă scapă puțin de emoții. Golul a venit perfect, după o serie de ratări imense ale gazdelor

Min. 62 GOOOL Gijon! Castro reușește și el dubla și o readuce pe Sporting în joc. Atacantul gazdelor a fost găsit excelent de o centrare din flancul stâng și l-a învins pe Lopez cu o lovitură de cap

Min. 58 GOOOL Espanyol! Dublă pentru Moreno! Execuție superbă pentru atacantul lui Gâlcă, care înscrie cu un șut la colțul lung, din dreapta careului

Min. 48 GOOOL Espanyol! Catalanii încep repriza a doua la fel de bine cum au terminat-o pe prima, cu un gol marcat în poarta lui Gijon!
Atacantul Gerard Moreno își trece numele pe lista marcatorilor de această dată, iar echipa lui Gâlcă preia conducerea

Min. 42 GOOOL Espanyol! Trupa lui Gâlcă egalează după o fază de toată frumusețea reușită de Burgui! Aripa împrumutată de la Real Madrid a slalomat printre fundașii adverși, a intrat în careu și l-a învins cu un șut simplu pe Cuellar. Golul a venit perfect pentru Espanyol, chiar înainte de pauză.