Victorie mare pentru Mircea Rednic în campionatul Belgiei. Mouscron a învins liderul Club Brugge

9 sep 2017 6289 afişări Comentează şi tu Stranieri

Formaţia Mouscron, pregătită de Mircea Rednic, a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Club Brugge, în etapa a şasea din campionatul Belgiei, aceasta fiind prima înfrângere suferită de oaspeţi în actuala ediţie din Jupiler League.

Atacantul congolez Jonathan Bolingi a marcat ambele goluri ale învingătorilor, în minutele 18 şi 40, pe primul reuşindu-l din penalty. Stefano Denswil a înscris unicul gol al oaspeţilor, în minutul 25.

Dorin Rotariu, împrumutat în vară de Mouscron de la Club Brugge, nu a făcut parte din lot. Rednic nu l-a folosit nici pe mijlocaşul croat Antun Palic, care a fost doar rezervă.

În clasament, Club Brugge rămâne pe primul loc, cu 15 puncte, urmată pe podium de Charleroi, tot cu 15 puncte, dar cu un meci mai puţin, şi de Mouscron, care are 13 puncte.

Mircea Rednic a folosit următoarea formulă de echipă: Bailly - Vojvoda, Mezague, Diedhiou, Huyghebaert - Amallah (Boya 85'), Govea, Mohamed, Olinga (Lomalisa 73') - Awoniyi (Nkaka 60'), Bolingi.

Club Brugge: Horvath - Mechele, Decarli (Refaelov 85'), Denswil - Cools (Vlietinck 62'), Vormer, Nakamba (Clasie 70'), Limbombe - Wesley, Vanaken, Diaby. Antrenor: Ivan Leko.